Jajka. Niebanalnie.

Jajka. Niebanalnie.

Jajka to produkt, który z reguły zawsze mamy w lodówce. Wystarczy kilka dodatków, by przygotować z nich coś pysznego i niekoniecznie tak banalnego, jak jajecznica czy jaja sadzone.

Zerknij poniżej - znajdziesz tam kilka przepisów na niebanalne jajka.

Jajka z chlebem

... czyli chyba tosty francuskie. Tłuste, że aż licznika kalorii nie starcza. Ale od czasu do czasu przecież można poszaleć.

Przygotowujemy trzy jajka, cztery - pięć kromek pszennego pieczywa (może być klasyczne tostowe ale lekko czerstwy chleb też się nada), sól, pieprz, oregano, sos sojowy. Przyda się też łyżka lub dwie masła.

reklama

Jajka bełtamy w miseczce z przyprawami i łyżką sosu sojowego. Zanurzamy kromki w masie, obracamy kilka razy przyduszając do dna - chodzi o to, by chleb wchłonął jak najwięcej jajka. Wrzucamy na patelnię z rozgrzanym masłem. Kiedy kanapka z jednej strony jest już silnie zarumieniona - obracamy ją na plecy. Na przyrumienionej części kładziemy plaster sera. Dusimy pod przykryciem aż ser się rozpuści. I gotowe. Świetnie smakuje podane z plastrem pomidora i posiekaną cebulką. Raczej niezbędne jest wykorzystanie przy jedzeniu noża i widelca.

Jajka w kotletach

Składniki: pięć jajek ugotowanych na twardo, dwa jajka surowe, około 20 g. twardego sera pokrojonego w drobną kostkę, bułka tarta, masło, sól, pieprz, ostra papryka, szczypiorek.

Jajka ugotowane rozgniatam widelcem. Dodaję do tego ser i przyprawy oraz jedno surowe, rozbełtane jajko. Ugniatam w niewielkie kotleciki. Obtaczam w drugim rozbełtanym jajku a następnie w tartej bułce. Smażę na złoto. Przed podaniem posypuję szczypiorkiem. Pasuje do tego puree ziemniaczane oraz papryka konserwowa.

Jajka na szpinaku

Przygotowujemy: 3 jajka, około 250 g szpinaku (lepszy chyba mrożony niż z puszki), trzy ząbki czosnku, kubeczek jogurtu naturalnego, ok. 150 g fety, masło, sól, kolorowy pieprz, szczypiorek.

reklama

Szpinak rozmrażam i duszę na niewielkiej ilości masła. Jeśli jest w postaci liści - trzeba go drobniutko posiekać. Dodaję przeciśnięty przez praskę czosnek, szczodrze pieprzę, trochę solę. Dorzucam rozdrobnioną fetę, mieszam i układam w płaskim naczyniu żaroodpornym wysmarowanym odrobiną tłuszczu.

Na to wbijam jajka. Na wierzch każdego wrzucam łyżeczkę lub dwie jogurtu. Wkładam do rozgrzanego do 200 stopni piekarnika na około 20 minut. Przed podaniem posypuję szczypiorkiem.

Jajka w roli kanapki

Na omlet przygotowuję cztery jajka, sól, pieprz, dwie łyżki śmietany.

Oddzielam białka od żółtek. Białka ubijam na pianę, żółtka też traktuję dość mocno trzepaczką. Łącze oba składniki, doprawiam, dodaję śmietanę i delikatnie mieszam. Masę wylewam na patelnię, na której roztopiła się już łyżka masła. Gdy jedna strona mocno się zarumieni, delikatnie przewracam placek na drugą (to może się nie udać niestety - ale nie ma czym się przejmować, ważne, żeby się usmażyło). Placek układamy na talerzu, na połowę nakładamy farsz, zaginamy a'la calzone i gotowe.

Co może pełnić rolę farszu? Tu pole do popisu jest nieograniczone. A więc: posiekany szpinak podduszony z czosnkiem i pieprzem. Albo: posiekaną cebulę podsmażam na złoto, dodaję dwa pomidory pokrojone w kostkę, doprawiam solą i pieprzem, dodaję garść startego sera i mieszam. Albo: siekam na paski filet z kurczaka, podsmażam, zalewam sosem beszamelowym (łyżkę mąki wrzucamy do garnuszka w którym roztopiła się łyżka masła, zasmażamy, rozprowadzamy to połową szklanki mleka. Gdy sos jest za gęsty - dolewamy płynu. Doprawiamy czosnkiem, ziołami prowansalskimi, solą i pieprzem.).

reklama

Danie można też przyrządzić na słodko - wtedy rzecz jasna nie dodajemy do omletu pieprzu ani soli lecz cukier i np. szczyptę cynamonu (wówczas w roli farszu świetnie sprawdzą się pokrojone w kotkę 2 jabłka podduszone w garnku z trzema łyżkami cukru, łyżką cynamonu i łyżką soku z cytryny).

behemot1977

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: