Szczęśliwa rodzina, spokojna ciąża, uśmiechnięte dzieci, zadowoleni rodzice, łatwiejsze wychowanie. Jesteśmy blisko. Zawsze.
reklama

Karmienie bliźniąt

Karmienie bliźniątCzy można wykarmić dwoje dzieci piersią???

Oczywiście, można karmić i wykarmić bliźnięta piersią!
Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, nawet pochodzące z jednojajowej ciąży... Na początku karm je pojedyńczo. Oboje musicie mieć czas, by się nauczyć tej trudnej sztuki. Pojedyńcze karmienie da Ci możliwość lepszego poznania dziecka. Próby podwójnego karmienia podejmij, gdy będziesz umiała karmić je osobno. Ważne jest, aby to nastąpiło przed wyjściem ze szpitala, gdyż będziesz potrzebowała pomocy.

Jaka pozycja jest najwygodniejsza?

Jest kilka wypróbowanych pozycji do karmienia. Zawsze powinny być one uzależnione od wieku dziecka, wagi, wielkości piersi, dostępnego miejsca. Jeśli masz możliwość, kup, uszyj lub wypożycz specjalna poduszke do karmienia, w kształcie banana. Jest to bardzo pożyteczny wynalazek. Polecam!

Pamiętaj o głównej zasadzie karmienia piersią: dziecko przystawiamy do piersi a nie pierś do dziecka! Wiekszość Mam, mających problemy z karmieniem, nie zna tej zasady...
Ze sprzętów wykorzystywanych podczas karmienia bliźniąt należy wymienić zwykłe poduszki, poduszki do karmienia, worek Sacco, stołeczek pod nogi, czy poduszkę podkładaną pod brzuch, podczas karmienia na leżąco, na boku.

Czy muszę karmić moje dzieci jednocześnie?

Nie, nie musisz. Karmąc dzieci na raz, zaoszczędzasz cenny czas oraz unikasz ew. stresu, słysząc jak drugie dziecko krzyczy. Najważniejsze jest znalezienie własnego sposobu, który Tobie pasuje najlepiej...

Jak sobie poradzić ze wszystkim?

Mamy bliźniąt często mówią o konieczności uporządkowania swojego dnia. Karm dzieci jednocześnie. Jeśli jedno płacze, nakarm również drugie. W ten sposób zaoszczedzisz kilka minut na odpoczynek lub inne prace. Wieczorem, w nocy, przewijaj je tylko wtedy, kiedy trzeba. Mów do dzieci cicho, zapal tylko nocną lampkę, (o słabym świetle) by nie rozbudzać ich. W pracach domowych skorzystaj z zaoferowanej pomocy. Zakupy, pranie, sprzątanie, prasowanie, gotowanie czy spacery może załatwić chętna Babcia, przyjaciółka czy siostra. Jeśli postanowisz wykorzystać pomoc, sama określ warunki, aby nikt nie naruszał Twojej roli, jako matka.

Bardzo ważne jest, abyś nie zapomniała o odżywianiu samej siebie. Jedz sporo warzyw, owoców, nabiału, pij dużo soków i wody. Miej zawsze przygotowany jakiś napój i coś do "na ząb" w kąciku do karmienia ;-)

Praktyczne rady:

Karm dzieci na przemian, z obu piersi. To dobrze stymuluje produkcję mleka. Jeśli masz za mało pokarmu - przystawiaj je częsciej do piersi, karm w nocy, (choć raz). Jeśli karmisz butelką, pamiętaj o bliskości. Również wtedy przytulaj dzieci do piersi.

Jak karmić butelką?

Żadna mieszanka nie zastąpi dziecku mleka matki. Jeśli jesteś zmuszona dokarmiać sztucznie, staraj się karmić choć, co drugi raz piersią. (Jedno dziecko dostaje pierś, drugie butelkę. Przy nast. karmieniu - odwrotnie.) Pozwól dziecku wyssać z jednej piersi calkowicie, zanim podasz drugą, gdyż pod koniec karmienia, dzidziuś dostaje najwartościowsze składniki. Innym sposobem może być karmienie bliźniąt piersią, rano i wieczorem, a podanie mieszanki w środku dnia.

Jeśli musisz podać mieszanke ze względów losowych, nie używaj butelki. Mleko podaj łyżeczką, gdyż ze wzgl. na zupełnie inna technike ssania, dziecko być może, nie będzie umiało ssać z piersi.

Dlaczego dobrze jest karmić bliźnięta piersią?

Karmienie piersią jest najlepszym wyborem dla każdego maleństwa. Pokarm matki jest tani, zawsze gotowy, zawsze podgrzany, zawiera perfekcyjnie dobrane składniki odżywcze i przeciwciała oraz jest ładnie opakowane :-) Dla wcześniaczka jest genialnym lekiem i pożywieniem. Sama czynność karmienia, bliskość, daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i uczy Mamę pokochania dwóch dzieci jednocześnie :-)

Regularnie dostarczana dawka oxytocyny, (która się wydziela podczas karmienia i umożliwia wytrysk pokarmu), ma cudowne działanie na gojącą i zwijająca się macicę. U wielu Mam, karmienie ułatwia zrzucenie zbędnych kilgramów.

Jak odciągać mleko, by go starczyło dla dzieci?

Wcześniaczki lub chore dzieci również powinny dostawać mleko Mamy! Odciąganie tak dużych ilości pokarmu wymaga jednak sporej sprawności. Najłatwiej jest to robić z wykorzystaniem specjalnej nakładki do laktatora, w kształcie litery Y. Jeśli nie masz możliwości użycia nawet zwykłego laktatora, odciągaj mleko recznie. Opisy z ilustracjami znajdują się na stronach Breastfeeding.com oraz Lactationinstitute.org.

Zajrzyj też do naszego Poradnika Laktacyjnego!

Powodzenia!

poł. Magdalena Busk,
fragmenty na podstawie materiałów Amningshjälpen

blog comments powered by Disqus
reklama
Serwisy partnerskie
Konkursy
reklama
Newsletter

Chcesz wiedzieć o nowościach w babyboom.pl? Zapisz się do naszego newslettera!

Lubią nas