Zabawy paluszkowe z maluszkiem

Zabawy paluszkowe z maluszkiem

Od pierwszego dnia po narodzinach dzieci są zaprojektowane do odkrywania świata za pomocą zmysłów.  Eksploracja zmysłów to dziecięcy sposób na badanie, odkrywanie, kategoryzowanie i kształtowanie świata. I korzystne jest zapewnienie im możliwości wrażeń zmysłowych.

Najlepsze zabawy z dziećmi to te, które rozwijają zdolności poznawcze i motoryczne, a jednocześnie budujące bliskość. Właśnie dlatego zabawy paluszkowe i sensoryczne są świetną sprawą. Stymulują nie tylko koordynację ręka-oko, rozwój społeczny i werbalny, ale mają też działanie relaksujące.

Jesteśmy pewni, że pamiętasz mnóstwo zabaw paluszkowych, np. „Idzie raczek nieboraczek”, czy „Sroczka kaszkę warzyła”, jeśli nie to niektóre z nich przypominamy.

reklama

Najpopularniesze zabawy paluszkowe

Idzie rak
Idzie rak nieborak, czasem naprzód, czasem wspak, jak ugryzie będzie znak." Kroczymy palcami po ciele dziecka, przy ostatnim zdaniu lekko szczypiemy.

Rodzina
"Ten pierwszy to nasz dziadziuś, a obok babunia. Największy to tatuś, a przy nim mamunia. A to jest dziecinka mała, tralalala la la. A to moja rączka cała, tralalala la la."
Pokazujemy dziecku kolejno palce, zaczynając od kciuka, a na końcu całą dłoń.

Sroczka kaszkę warzyła
"Sroczka kaszkę warzyła, dzieci swoje karmiła" - dwoma palcami mieszamy kaszkę w zagłębieniu dłoni - "Temu dała na łyżeczce" - łapiemy za najmniejszy palec - "Temu dała na miseczce" - łapiemy za czwarty palec - "Temu dała na spodeczku" - łapiemy środkowy palec - "A dla tego nic nie miała, frrr... po więcej poleciała" - łapiemy palec wskazujący, a potem naśladujemy ręką lot ptaka.

Myjnia samochodowa
Dziecko (lub tylko jego ręka) jest samochodem, który podjeżdża do myjni, czyli mamy i gasi silnik - zamyka oczy. Mama rozpoczyna mycie. Płucze (palcami udaje spadające krople), szoruje szczotkami (delikatnie drapie), myje pianą (głaszcze), znowu płucze, suszy (dmucha), woskuje (masuje).

Robienie pizzy
Mama jest kucharką, a dziecko kawałkiem ciasta, które ona wyrabia. Mama dotyka dziecka (głaszcze, podszczypuje, ugniata) opowiadając o robieniu ciasta, które składa się z jajek, mąki, drożdży, wody itp. Udaje, że kroi pomidory, kiełbasę, pieczarki, posypuje pizzę przyprawami i tartym serem. Następnie wkłada pizzę do piekarnika, a potem zjada.

Pada deszczyk
Często ten wierszyk jest wykorzystywany podczas masażu maluszków, ale można również go"odegrać" na rączce maluszka stosując róży ucisk oraz tempo stukania palcami.
Idą słonie po betonie,
Pędzą konie po betonie,
Biegnie pani na szpileczkach,
Idzie pan w klapeczkach
Pada deszcz,
kropi deszczk,
Czy przeszedł Ci dreszczyk?

Idzie kominiarz
Idzie kominiarz
po drabinie...
Fiku, miku
już jest
w kominie.

Kosi, kosi łapci
Kosi, kosi łapci.
Pojedziemy do babci.
Babcia da nam serka,
a dziadzio cukierka.
Kosi, kosi łapci.
Pojedziemy do babci.
Babcia da nam kaszki,
a dziadzio - okraszki.

Oprócz rymowanek i zabaw paluszkami pozwól maluchowi bawićsię z zabawkami o różnych fakturach, kształtach i rozmiarach: klockami, piłkami, pluszakami, czy łyżkami i pokrywkami. Dzięki temu z każdym dniem będzie coraz sprawniejszy motorycznie.  

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: