Opieka nad wcześniakiem w domu

Opieka nad wcześniakiem w domu

Twoje dziecko przyszło na świat wcześniej, niż się tego spodziewaliście. Ono także nie było na to gotowe, dlatego przez pewien czas przebywało w szpitalu, pozostając pod specjalistyczną opieką medyczną. I w końcu nadszedł ten wielki dzień, kiedy opuszczacie szpitalną salę - jedziecie do domu, by móc cieszyć się sobą, swoją bliskością.

Z jednej strony przepełnia Cię radość – dziecko jest zdrowe, prawidłowo się rozwija, i choć miało trudny start, okazało się małym twardzielem. Z drugiej jednak strony – boisz się, zadajesz sobie wiele pytań. Jak opiekować się takim okruszkiem? Jak o niego zadbać? Czy wymagane są jakieś szczególne środki ostrożności? Czy – i czym - opieka nas wcześniakiem różni się od opieki nad noworodkiem urodzonym o czasie? Oto kilka wskazówek:

Zaufaj instynktowi

Przede wszystkim zaufaj instynktowi, obserwuj malucha. Bądź cierpliwa – daj czas i sobie, i dziecku, na dotarcie się i odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Jeśli coś Cię niepokoi, kontaktuj się z położną środowiskową bądź lekarzem.

reklama

Nie przesadzaj z higieną

Naturalnie wciąż przestrzegaj jej podstawowych zasad, takich jak mycie rąk, sprzątanie mieszkania czy nie kasłanie przy dziecku, ale bądź daleka od przesady – nie staraj się żyć sterylnie, nie chowaj go pod kloszem.

Nie zapraszaj zbyt wielu gości

Ponieważ zmiana środowiska, kontakt ze światem zewnętrznym jest dla wcześniaka sporym wzywaniem, oszczędź jego układowi immunologicznemu dodatkowych atrakcji. Nie pozwalaj na zbyt wczesne i zbyt częste wizyty gości bądź ich tłumne zgromadzenia. To nie tylko pozwoli uniknąć zagrożeń (wirusy, bakterie), ale i zapewnia spokój wrażliwemu (a może i nadwrażliwemu) na bodźce noworodkowi.

reklama

Utrzymuj stałą temperaturę i wilgotność pomieszczeń

Utrzymuj stałą temperaturę i wilgotność pomieszczeń - nieco wyższą niż w przypadku dzieci urodzonych o czasie, nie więcej jednak niż 22ºC. Podczas przewijania lub kąpieli należy dogrzać pomieszczenie do 25ºC. Nawet w domu zakładaj maluszkowi lekką czapeczkę, skarpetki i rękawiczki – to uchroni go przed utratą ciepła, na którą wcześniaki są narażone. Wietrz pokój, ale chroń dziecko przed przeciągami. Nawilżaj powietrze, jeśli jest suche.

Dbaj o skórę maluszka

Dbaj o skórę maluszka. Przeczytaj inne artykuły:  codzienna pielęgnacja skóry wcześniaka i kąpiel wcześniaka. Ubranka, pościel, kocyki i pieluszki flanelowe pierz w specjalistycznych proszkach dla niemowląt, dokładnie je płucz.

reklama

Na wszelki wypadek

Nawet, jeśli karmisz dziecko piersią, warto zaopatrzyć się w butelkę, laktator oraz pipetkę, strzykawkę lub kieliszek, by w razie konieczności podać mleko – tak modyfikowane (jeśli tak zalecił lekarz) albo mleko z piersi - gdy wcześniak nie ma siły wyssać odpowiedniej ilości samodzielnie.

Czas spacerów

To, kiedy nadejdzie wasz czas spacerów, zależy od wielu czynników – pory roku, aury, stanu maluszka. Ów termin ustal z lekarzem bądź położną środowiskową. Pamiętaj, by przed wyjściem na pierwszy spacer werandować dziecko. Potem zadbaj o odpowiednie, adekwatne do pogody ubranko – najlepiej na cebulkę. Nie przegrzewaj dziecka, ale – nawet latem - pamiętaj o czapeczce czy bawełnianych rękawiczkach. To, czy dziecku nie jest zimno ani gorąco, sprawdzisz dotykając jego karku. Przez kilkanaście tygodni unikajcie tłocznych miejsc.

Bądź blisko

Przytulaj maluszka, noś go, mów, masuj, śpiewaj. Nie bój się, ze zrobisz mu krzywdę. Twój dotyk, wyraz miłości, jest miłe i kojące, daje poczucie bliskości i bezpieczeństwa – to doskonała inwestycja w dobrostan dziecka i jego prawidłowy rozwój. Ponieważ Twój wcześniak popełnił mały falstart, przez co stracił kilka cudownych chwil, jakie mógł spędzić w Twoim brzuchu, możesz mu to zrekompensować – próbując tworzyć mu komfortowy, bezpieczny i zaciszny kącik. Nazywa się to gniazdowaniem - otocz szkraba, ułożonego w łóżeczku, ze wszystkich stron, zwiniętymi w rulon ręcznikami i kocykami (ułóż je tak, by nie istniało ryzyku uduszenia!).

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: