Wcześniak pod opieką lekarską w 1. roku życia

Wcześniak pod opieką lekarską w 1. roku życia

Wcześniak od chwili, kiedy tylko pojawił się na świecie, znajduje się pod opieką neonatologa i innych specjalistów oraz korzysta z dobrodziejstwa współczesnej medycyny.

Także potem – przez co najmniej rok, ze względu na ryzyko wystąpienia konsekwencji wcześniactwa – rozwija się pod czujnym okiem nie tylko z pediatry, ale i specjalistów, w tym także z poradni neonatologicznej. Najczęściej jest to neurolog, okulista, kardiolog, często także fizjoterapeuta. Z pewnością zarówno to, do jakich specjalistów zostanie skierowane, a i jak częste będą to wizyty, będzie zależało od tego, kiedy maluch się urodził i jakie – na starcie i potem – towarzyszyły mu problemy.

O ile pediatra monitoruje stan zdrowia i rozwój dziecka, systematycznie analizując je, tak na podstawie wywiadu z opiekunem, jak i posiłkując się siatkami centylowymi, tak każdy ze specjalistów będzie zwracał uwagę na inne, kwestie. I tak:

Neurolog

Obserwuje dziecko pod kątem ryzyka wystąpienia schorzeń neurologicznych. Może to być padaczka, wodogłowie czy mózgowe porażenie dziecięce, dlatego cyklicznie bada mózg, wykonując USG ciemiączkowe. To pozwala na nie przeoczenie niepokojących sygnałów i szybkie leczenie.

reklama

Okulista

Dla okulistyki wcześniactwo wiąże się z nie tylko z wadami wzroku, zezowaniem i oczopląsem, ale i ryzykiem retinopatii wcześniaczej, to jest zaburzeń siatkówki oka. Każdy wcześniak jest więc badany przez okulistę dziecięcego w 4, 8, 12 tygodniu oraz w 12 miesiącu życia. Wczesne wykrycie nieprawidłowości i leczenie ratuje wzrok.

Fizjoterapeuta

Opieka fizjoterapeuty jest konieczna tylko w przypadku wystąpienia zaburzeń rozwoju motorycznego dziecka. Chociaż nie każdy wcześniak wymaga rehabilitacji ruchowej, każdy potrzebuje wsparcia w rozwoju. Bardzo często rodzice są instruowani przez fizjoterapeutę, jakie mają wykonywać - z dzieckiem - ćwiczenia, mające na celu jego usprawnienie, a także jak mają się nim opiekować i pielęgnować maleństwo – jak je podnosić, przewijać, kąpać i bawić się - by wspierać jego prawidłowy rozwój.

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: