Niebezpieczne skutki upałów

Niebezpieczne skutki upałów

Upał i prażące słońce mogą być dla małych dzieci bardzo niebezpieczne, dlatego tak ważna jest szczególna ochrona niemowląt latem. Niestety i tak zdarza się, że maluchy muszą zmierzyć się z niebezpiecznymi skutkami upałów. Czy wiesz, jak sobie z nimi radzić?

Jak zapobiegać skutkom upałów?

Przede wszystkim, by zapobiegać niebezpiecznym skutkom upałów, przestrzegaj kilku zasad:

  • nie wystawiaj dziecka na bezpośrednie działanie promieni słońca i unikaj spacerów w okresach największego nasłonecznienia. Najlepsze godziny spacerów to ranki i popołudnia,
  • dziecko zawsze powinno mieć na głowie czapeczkę lub kapelusz,  
  • najlepiej, by dziecko nie przebywało – bezpośrednio na słońcu - w ogóle. Niemowlęta nie mogą się opala! Jeśli jesteście na dworze, kiedy jest gorąco i świeci słońce, przebywajcie w cieniu,
  • zadbaj, by dziecko piło dużo wody. Jeśli i karmisz piersią – często przystawiaj malucha, nie musisz dopajać.

Niemowlę podczas upałów

Małe dziecko podczas upałów może być marudne i płaczliwe lub zachowywać się inaczej niż zwykle. Trudno się dziwić – jest bardzo wrażliwe i delikatne.

Pamiętaj, by obserwować dziecko. Właściwe odczytywanie sygnałów wysyłanych przez ciało dziecka może uchronić maluszka przed wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Sygnał pierwszy i najważniejszy:

jeśli kark dziecka jest mokry i gorący, dziecku jest zdecydowanie zbyt ciepło. Reaguj!

reklama

Jakie są niebezpieczne skutki upałów

Podczas upałów, gdy dziecko jest narażone na działanie wysokich temperatur czy promieni słońca, mogą pojawić się potówki, przegrzanie, udar cieplny, odparzenia, a nawet odwodnienie.

Potówki

Potówki pojawiają u niemowląt pojawiają się dość często i przybierają postać małych, czerwonych krostek (bywa, że wyglądają jak pęcherzyki). Najczęściej znajdują się pod pachami, w fałdkach, w pachwinach, na karku i na plecach (czyli tam, gdzie najłatwiej się spocić i „zaparzyć”).

Jak sobie radzić z potówkami?

Potówki nie są groźne, ale mogą podejść ropą, jeśli je zaniedbasz. Nie przegrzewaj dziecka, a miejsca, na których wystąpiły potówki, często wietrz. Nie smaruj ich kremem! Możesz wykapać maluszka w wodzie z dodatkiem maki ziemniaczanej (jedna duża łyżka na wanienkę, warto rozrobić w szklance i wlać do wanienki) lub w roztworze z użyciem nadmanganianu potasu (kryształek bądź dwa, by woda była lekko różowa).

reklama

Przegrzanie dziecka

Gdy dziecko się przegrzeje, z pewnością to zauważysz, bo jego skóra będzie rozgrzana, czerwona, a maluch będzie marudny i płaczliwy, albo senny i wyraźnie zmęczony. Będzie też miał podwyższoną temperaturę. Przegrzanie, inaczej hipertermia, jest skutkiem działania wysokich temperatur - nadmierne ciepło kumuluje się w organizmie, podnosząc jego temperaturę.

Co robić, jeśli dziecko jest przegrzane?

Zdejmij ubranko, schodź pomieszczenie bądź przejdź tam, gdzie jest chłodniej. Na czoło dziecka połóż chłodny kompres. Często podawaj chłodne płyny bądź przystawiaj niemowlę do piersi. Podaj lek przeciwgorączkowy (jego wybór skonsultuj z lekarzem!) Uwaga! Skutkiem przegrzania może być udar cieplny!

Udar cieplny

Objawami udaru cieplnego są: wysoka gorączka (nawet powyżej 40 stopni Celsjusza), szybszy oddech, podwyższone tętno. Dziecko się nie poci, a jego skóra jest sucha. Maluch jest rozdrażniony i płaczliwy. Może skarżyć się na ból głowy, mogą pojawić się wymioty,

Co robić, gdy podejrzewasz udar?

Wezwij pogotowie. Stosuj chłodne okłady nie tylko na głowę (możesz wilgotnym ręcznikiem owinąć całe dziecko!), podawaj wodę bądź przystawiaj do piersi.

reklama

Odparzenia

Odparzenia, czerwone, gorące i piekące plamy, są skutkiem wysokich temperatur, braku dostępu powietrza i kontakt z wilgocią. To dlatego najczęściej pojawiają się pod pieluszką. Są uciążliwe dla dziecka, dlatego może być ono niespokojne i płaczliwe.

Jak sobie radzić z odparzeniami?
Często zmieniaj pieluszkę i wietrz pupę. Używaj kremów na odparzenia. Przy odparzeniach, tak jak i przy potówkach, pomaga kąpiel w krochmalu (dodaj do wody łyżkę mąki ziemniaczanej).

Odwodnienie

Upał to zawsze ryzyko odwodnienia. Jakie są jego objawy? Dziecko jest apatyczne, senne i słabe – przelewa się przez ręce. Ma suche usta i zapadnięte oczy. Siusia mało, a mocz jest bardzo ciemny. Jak zapobiegać odwodnieniu? Zadbaj o to, by dziecko piło dużo wody. Jeśli karmisz piersią, nie musisz szkraba dopajać.

Co robić gdy dziecko jest odwodnione?

Jeśli masz wrażenie, że dziecko jest odwodnione, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: