Dekorujemy okna

Okno, widziane z zewnątrz, jest wizytówką mieszkania, zaś w jego wnętrzu stanowi dopełnienie całości. To ważny element dekoracyjny, dlatego koncepcja jego aranżacji nie może być przypadkowa. Powinna być wyrazem potrzeb i gustu gospodarza, korespondować ze stylem pomieszczenia, mieć na uwadze jego rozmiary, a także widok, jaki rozciąga się za oknem.

Zrozumiałe jest, że inaczej będzie wyglądało okno kawalerki w centrum blokowiska, a inaczej dużego domu, położonego na skraju lasu. Inna będzie aranżacja, na którą zdecyduje się wielbiciel vintage, a inna osoby zakochanej w klimatach Prowansji. Tak - kombinacji i możliwości dekoracji okien jest naprawdę wiele.

Choć klasyczny duet - firany i zasłony - w polskim wnętrzarstwie wciąż wydaje się być koncepcją dominującą, na popularności zyskują także inne rozwiązania.

I tak coraz chętniej decydujemy się na okna ozdobione wyłącznie firanami (także makarony), tylko zasłonami, lambrekinami czy zazdrostkami. Ograniczamy się do rolet: tekstylnych, rzymskich, austriackich, mat bambusowych, żaluzji – poziomych i pionowych (verticale), aluminiowych i drewnianych, a także wewnętrznych okiennic z drewna (shutters). Naprawdę jest z czego wybierać!

 

Dekorując okna warto puścić wodzę fantazji, ale także mieć na uwadze:

Proporcje

Duże okna lubią bogate aranżacje – np. lambrekiny, chwosty, ciężkie, sztywne i długie zasłony oraz kotary, utrzymane w zdecydowanych kolorach, uszyte z grubych tkanin, takich jak aksamit, welur, brokat, żakard czy gruby len.

Uwaga! Zastosowanie owych wymyślnych, ciężkich aranżacji na małych oknach i w niedużych pomieszczeniach, grożą przeładowaniem i dodatkowym ich – optycznie – zmniejszeniem.

Im większe okno, tym jego dekoracja jest bardziej decydująca dla wyrazu wnętrza.

Jeśli planujesz klasyczne aranżacje z użyciem firan i zasłon, pamiętaj, że każda z nich powinna mieć szerokość okna.

Małe okna nie lubią aranżacji ciemnych i ciężkich – do nich pasją lambrekiny, występujące solo, jasne kolory i lekkie, lejące firany, delikatne zasłony, uszyte z woalu, organzy, tiulu, szyfonu, lekkiego lnu czy satyny. Doskonale sprawdzają się zasłony i rolety, ale i wertykale, rolety czy żaluzje, opcjonalnie z dodatkowym elementem, to jest firanami upiętymi jak zasłony. Te rozwiązania wpuszczają do mieszkania więcej światła, optycznie powiększają i pomieszczenie, i same okna.

Styl wnętrza

Każdy styl rządzi się swoimi prawami. I tak na przykład na przykład do stylu eko czy skandynawskiego (choć ten, jak i pop-art, lubi także geometryczne wzory, paski i podstawowe kolory) pasować będą aranżacje proste, z wykorzystaniem naturalnych tkanin (len, płótno), neutralnych barw, klasycznych, drewnianych karniszy i marszczeń o równych odstępach.

Z kolei styl elegancki, klasyczny to wyrafinowane konstrukcje, stworzone z wytwornych, długich zasłon, szykownych firan i finezyjnie upiętych lambrekinów. Żakard, mieniąca się tafta, chwosty, ciężkie karnisze bądź szyny.

Zawieszone na drewnianych kołkach, bądź przeciągnięte – przez szelki – na żeliwnych karniszach, zasłony w hortensje czy róże, przewiązane – na wysokości parapetu – ozdobną wstążką, idealnie pasują do mieszkań utrzymanych w romantycznym stylu. Aby dodatkowo wzmocnić efekt, wystarczy wprowadzić do wnętrza inne elementy, pokryte tkaniną bliźniaczą do zasłon, mogą to być poduszki czy obicia kanapy.
Stelaż

Firany i zasłony można powiesić na wiele sposobów, wykorzystując karnisze (drewniane bądź metalowe, w różnych kolorach, ze zdobieniami i bez), naciągi ze stalowych linek czy szyny. Można wykorzystać żabki, tunele bądź szelki, a także materiał przerzucić, poprzeplatać bądź udrapować bezpośrednio na karniszu.

Tkaniny, zdobiące boki okna, można też dowolnie podpinać, łamiąc ich linię na dowolnej wysokości - 3/4 bądź parapetu, nie tylko kupując gotowe klamry czy chwosty, ale wykorzystując sznury, rzemienie, wstążki, a nawet... korale.

Funkcjonalność

Aranżacje okienne muszą być nie tylko satysfakcjonujące pod względem estetycznym, ale i funkcjonalne. Powinny tonować pomieszczenie – rozpraszać promienie słoneczne, chronić przed nadmierną emisją promieni słonecznych, zaciemniać wnętrze i chronić prywatność. 

W kuchniach, oprócz klasycznych rozwiązań, doskonale sprawdzą się zazdrostki. Najmniej praktyczne, ze względu na występujące w kuchni opary, będą rolety tekstylne, białe firanki czy maty bambusowe. Dekoracja okna w tym pomieszczeniu powinna być nie tylko ładna, ale i praktyczna, łatwa do utrzymania w czystości.

Podobnie rzecz ma się z łazienką - tu, oprócz klasycznych rozwiązań, świetnie sprawdzają się barwione bądź zdobione szyby (im wilgoć zdecydowanie nie straszna).

Salon, gabinet i sypialna  to już ogromna dowolność i pole do popisu, choć także trzeba mieć na uwadze kilka kwestii.

Jednych usatysfakcjonują żaluzje i wetikale (ich plusem jest to, że nie można je ustawić na skos, dzięki czemu całkowicie nie zasłaniają okna, a chronią przed słońcem), rolety (trzeba jednak uważać na kolorystykę), jeszcze inni zdecydują na klasyczne zasłony (ich grubość i kolor zależy od położenia pomieszczenia – w pomieszczeniu wychodzącym na północ i wschód wystarczą lekkie materiały, ale od południa i zachodu lepsze okażą się tkaniny ciężkie i grubsze).

Wielbiciele stylu śródziemnomorskiego z pewnością urok wnętrza odnajdą w drewnianych żaluzjach i okiennicach wewnętrznych.

Monika Zalewska-Biełło

reklama
blog comments powered by Disqus

Niezbędniki w dziale porady