reklama
materiał partnera (*)

Kusi Cię wprowadzenie do mieszkania folkowej stylistyki, ale nie wiesz, jak zacząć? Podpowiadamy! Graj barwą, wzorami i dopasuj odpowiednie rolety.

 Co tak naprawdę rozumiemy, używając słowa „folk” w odniesieniu do aranżacji wnętrz? Ludowe elementy pełne są kolorów i charakterystycznych wzorów. Propozycja na pewno wymaga odwagi i dobrego wyczucia – nie wszystko do siebie pasuje. Co robić? Nie bać się wyzwań! Jeśli od dawna marzysz o wprowadzeniu folkowych elementów do poszukiwania najbardziej stylowych rozwiązań, dzięki którym Twoja przestrzeń stanie się naprawdę wyjątkowa.

Flirt z barwą i wzorem

Pomysłem, którego realizacje coraz częściej pojawiają się w polskich wnętrzach, jest połączenie elementów ludowych z nowoczesną, a zarazem minimalistyczną aranżacją. Wbrew pozorom to bardzo estetyczna i bezpieczna opcja dla wszystkich wielbicieli folku w domu. Folkowe dekoracje są zazwyczaj bardzo wyraziste. Charakterystyczne wzory zostają podkreślone przez mocne barwy, dzięki czemu nawet jeden element może znacząco wpłynąć na klimat pomieszczenia. Jeśli chcesz wykorzystać ich więcej, to ważne jest, aby tło pozostało w miarę możliwości neutralne. Białe ściany i meble będą idealne dla kolorowych dodatków typu wyszywane poduszki, wzorzyste lampy, czy też kolorowe narzuty.

Odważ się na więcej

Co zrobić, kiedy dodatki to za mało? Folkowe elementy dobrze prezentują się też jako część mebli – można pozwolić sobie na kwiaty namalowane na jasnej szafie lub wybór łóżka o specyficznym kształcie. W tym stylu istotną rolę odgrywa drewno. Dlaczego? Ponieważ wiąże się z ludowością, starymi sprzętami i naturalnym wystrojem pomieszczeń. Starsze motywy wracają do łask, bo są przyjemną alternatywą dla modnego, zimnego minimalizmu. Po ciężkim dniu pracy oczekujemy powrotu do mieszkania kojarzonego z ciepłem, spokojem i rodzinną atmosferą. Folk jest odpowiedzią na te potrzeby, dlatego wszyscy narażeni na stres mogą uznać go za styl, któremu warto się przyjrzeć.

Twój sojusznik – rolety

Jeśli decydujesz się na wprowadzenie folku do swoich pomieszczeń, pomyśl też o oknie. To doskonałe miejsce na zaprezentowanie elementów ludowych w pełnej krasie. Jeżeli Twój parapet jest szeroki, zastanów się nad stworzeniem wnęki do czytania lub odpoczynku. W takim przypadku idealnie sprawdzi się rozłożenie kolorowej narzuty. Pamiętaj, żeby była duża i wykonana z grubszego materiału – przecież wnętrze nie powinno mieć jedynie charakteru dekoracyjnego, lecz także służyć Ci za miejsce do wypoczynku. Kolejny krok, czyli dobór poduszek. Najlepsze będą te haftowane – wzory to najczęściej kwiaty, ale zdarzają się również motywy zwierzęce.

Poduszki dekoracyjne Lotari. 

Bardzo ważny jest też odpowiedni wybór rolet, którymi osłonimy okno. Musisz pomyśleć o estetyce, nie zapominając o funkcjonalności. Firma Lotari oferuje szeroki wybór rolet dzień i noc, które pozwalają na regulowanie światła wpadającego do wnętrz, bez konieczności podnoszenia rolety. Wolisz bardziej radykalne rozwiązanie? Nie ma problemu. Zdecyduj się na model blackout – całkowicie zaciemniający wnętrze.

Wzory na równi z kolorami

Następny etap to wybór kolorów i wzorów. Jeśli wybrane przez Ciebie dodatki (narzuty, poduszki) są wzorzyste, to zdecyduj się na gładkie rolety. Kolor powinien być zgodny z Twoim temperamentem. Jeżeli preferujesz wyraźne akcenty, postaw na ognistą czerwień lub pomarańcz. Wolisz subtelność? Biały czy beżowy sprawdzą się równie dobrze. Czy już wiesz, które elementy folkowe wykorzystasz w swoim mieszkaniu? 

Więcej na stronie Lotari...