Trzymaj się ciepło - i nie zbankrutuj

Trzymaj się ciepło - i nie zbankrutuj

Tegoroczna zima dopiera zaczyna pokazywać swoje mroźne oblicze i nie miej złudzeń – najchłodniejsze dni dopiero przed nami.

Na pogodę za oknem nie masz zupełnie wpływu, ale już temperatura w mieszkaniu zależy od Ciebie. Gdy na dworze mróz i zadymka, miło jest wrócić do ciepłego mieszkania. Czy zastanawiasz się w takich chwilach, ile to kosztuje? I to niezależnie od tego, w jaki sposób ogrzewasz mieszkanie: piece, ogrzewanie gazowe, elektrociepłownia  – w każdym przypadku jest to poważny wydatek. Oznacza to, że warto dbać o ciepło i rozsądnie nim gospodarować we własnych czterech kątach.

Podstawowe zasady racjonalnego gospodarowania ciepłem w mieszkaniu z pewnością znasz:

·    szczelne okna i drzwi wejściowe;
·    kaloryfery odsłonięte tak, aby powietrze wokół nich mogło dobrze cyrkulować;
·    zawory termostatyczne na kaloryferach;
·    krótkie i intensywne wietrzenie mieszkania;
·    zmniejszanie ogrzewania w godzinach, gdy nikogo nie ma w mieszkaniu;
·    obniżenie temperatury w godzinach nocnych

reklama

To jednak nie wszystko. Jeśli stosujesz te zasady, ale nadal ponosisz wysokie koszty ogrzewania, musisz wyjrzeć za próg własnego mieszkania i sprawdzić, co dzieje się na korytarzu.

Niska temperatura na korytarzu również sprawia, że ciepło ucieka z twojego mieszkania – chociażby przez ściany, które z pewnością nie są dodatkowo ocieplane. Jeżeli okna na korytarzu czy w innych pomieszczeniach wspólnych (także w piwnicy) są pootwierane, mają wybite szyby czy są zupełnie nieszczelne – wdziera się przez nie zimno, które obniża temperaturę w mieszkaniu twoim i twoich sąsiadów. Zgłoś to jak najprędzej do zarządcy budynku. Jeśli usterki są niewielkie – tanim kosztem może udać się je naprawić.

Pilnuj także drzwi wejściowych do klatki schodowej. Wprawdzie w epoce wszechobecnych domofonów drzwi są z reguły stale zamykane, ale tam, gdzie są jeszcze drugie drzwi zamykające przedsionek – już często zostają one otwarte. To też przyczyna utraty ciepła - taki „wiatrołap” stanowi swoisty bufor cieplny. Może warto wywiesić kartkę z prośbą o zamykanie drzwi? A przy okazji poruszyć temat w rozmowie z sąsiadami? Każdemu powinno zależeć na obniżeniu kosztów ogrzewania. Szczególnie jeśli mieszkasz w bloku, a na kaloryferach masz zamontowane podzielniki ciepła. Sprawdź, jaką część opłaty za ciepło stanowi ogrzewanie części wspólnej. Standardowo to 30% - 50%, a więc bardzo dużo. I być może jest to odpowiedź na pytanie, dlaczego mimo ciągłego oszczędzania ciepła we własnym mieszkaniu, tak dużo musisz za nie płacić.

Marzanna Szulta

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: