reklama

reklama

Kochane zwierzaki a utrzymanie porządku

„Pies w domu być musi” – zawsze dobitnie podkreśla mój znajomy twierdząc, że rodzina bez zwierzaka jest jakaś … niepełna.

Jako miłośnik zwierząt z całą stanowczością stwierdzam, że w jego słowach jest wiele racji. Nie sposób nie dostrzec mnogości pozytywów wynikających z posiadania zwierzęcia w domu - nie ma to jak jego bezinteresowna miłość, spontaniczna radość, ufność i przywiązanie, nie można przecenić dobroczynnego wpływu obecności pupila zarówno na naszą psychikę, jak i na rozwój naszych dzieci.

Minus adopcji zwierzaka tak naprawdę jest tylko jeden – mając w domu czworonożnego lokatora możemy raz na zawsze pożegnać się ze sterylnością naszego domostwa i przygotować się na syzyfową pracę, jaką jest codzienne szaleństwo z odkurzaczem i mopem. 

Psa, kota i wszelakie udomowione gryzonie łączy jedno: wszystkie mają słodkie mordki i milutkie futerka, a ich obecność w domu nie da się nie zauważyć – a to głównie za sprawą sierści, która znajduje się … niemal wszędzie. Choć zwierzęta te dają nam najwięcej radości, to właśnie one stanowią dla właścicieli największe porządkowe wyzwanie (a zwłaszcza psy i koty, które spacerują poza domem).

Nieco mniej absorbujące są ptaki (zazwyczaj kanarki i papugi), które swą obecność w mieszkaniu zaznaczają jedynie wokół swojej klatki, dlatego też usuwając ich bałaganiarskie ślady możemy skupić się wyłącznie na tym obszarze. Z kolei najmniej wymagające są rybki czy żółwie, ale nie oszukujmy się – im jest najtrudniej podbić nasze serca, a nam … zaprzyjaźnić się z nimi.

Pies:
•    Zostawia sierść na podłogach, tapicerowanych meblach i odzieży.
•    Przychodząc ze spaceru ma mokre łapy i sierść, wnosi do domu piach i nieczystości.
•    Podczas jedzenia rozrzuca wokół miski lub roznosi po domu karmę.
•    Nie sprząta po sobie zabawek i kości.

Rada:
w przedpokoju wydziel szufladę lub półkę, na której będziesz mogła położyć psie szczotki, trymer czy ręcznik -  bez zbędnych każdorazowych poszukiwań będzie można wytrzeć mu łapy i przeczesać sierść po każdym powrocie ze spaceru. Pamiętaj, by często czesać psa, rzadziej kąpać, w razie konieczności strzyc go lub używać trymera.

Psią jadalnię zorganizuj najlepiej w kuchni lub w zacisznym kącie przedpokoju – tam najłatwiej będzie ci utrzymać porządek. Pamiętaj, że zwierzę musi mieć spokój podczas jedzenia – nie będzie wtedy roznosić granulek lub kawałków żywności po mieszkaniu.

Kup psu wygodne, ładne legowisko ze zdejmowanym pokrowcem (często je wietrz odkurzaj, a raz na jakiś czas po prostu wypierz). Unikaj starych materacy, koców – nie dość, że na takim posłaniu trudniej zachować czystość, to i wygląda ono mniej schludnie. Posłanie psa umieść w takim miejscu, by zwierzę czuło się bezpiecznie.

Nie pozwól psu leżeć na łóżkach, fotelach i kanapach. Nie tylko unikniesz leżącej na nich sierści, ale dzięki temu psiak nie zostawi wam niespodzianek – zaplątanej pchły, kleszcza czy przyniesionego (z podwórka) na łapach lub futrze … jaja pasożyta.

Zaopatrz się w rolkę z przylepcem do oczyszczania odzieży z sierści oraz jeśli masz dywany – w odkurzacz z turboszczotką.

Codziennie odkurzaj kanapy, podłogę – tą przemywaj wodą z detergentem.
 
Kot:
•    Gubi sierść, która jest wszędzie, a zwłaszcza na meblach tapicerowanych, podłodze, odzieży.
•    Kuweta często jest źródłem nieprzyjemnej woni.
•    Wokół misek leżą resztki jedzenia, może być rozlana wodą.
•    Kot na łapach wynosi z kuwety piasek, który roznosi po całym domu.
•    Spaceruje po stołach, blatach i parapetach – nie jest to ani higieniczne, ani bezpieczne dla kota i sprzętów.
•    Skacze po meblach, firanach, drapie meble ostrząc pazury.
•    Jełki kot nie jest wykastrowany – znaczy teren.

Rada:
Wyznacz kotu miejsca: do jedzenia i załatwiania potrzeb fizjologicznych.

W kąciku kuchennym, w zacisznym miejscu, ustaw trzy miseczki: na suchą karmę, pożywienie wilgotne i wodę.

Kocią toaletę zorganizuj w miejscu, które będziesz mogła łatwo posprzątać (łazienka), ale na uboczu, by kot czuł się w niej bezpiecznie (w przeciwnym razie znajdzie sobie bardziej przytulne miejsce). Kuweta powinna być wypełniona specjalnym żwirkiem. Należy uważać na żwirek gruboziarnisty (kłuje w łapki) i zapachowy (drażniący dla kota). Dobierz odpowiednią łopatkę do wielkości żwirku, by przy codziennym sprzątaniu nie wyrzucać czystego żwirku wraz z bryłkami. Kuwetę opróżniamy z nieczystości raz, dwa razy dziennie lub w przypadku wyjątkowego czyściocha – po każdym kocim posiedzeniu. Cały żwirek wymienia się średnio raz w tygodniu.

Koty mają naturalny instynkt zakopywania swoich odchodów, dlatego też piasek z kuwety będzie rozrzucał wokół niej. Najlepsza jest kuweta z wysokimi ściankami i nakładką, dzięki którym zmniejsza się ilość piasku rozsypanego po podłodze. Aby zmniejszyć roznoszenie żwirku po domu, przed kocią toaletą można położyć dywanik lub specjalna wycieraczkę.

Koty wchodzą wszędzie – jeśli irytują cię wędrówki po stole czy blacie kuchennym – możesz wziąć się za wychowanie kota: „karnie” pryskać go wodą, ostrzegawczo klaskać lub ułożyć wysuszone skórek pomarańczy, cytryny lub limonki – koty nie znoszą tego aromatu.

Jeśli kot jest zagrożeniem dla twoich kwiatów na parapecie – usuń je, by mógł poruszać się bardziej swobodnie lub na wszelki wypadek je przywiąż. I pozbądź się okazów trujących.

Zakup kilka zabawek dla kota – myszkę, piłeczkę i co najważniejsze – drapak, być może tym samym uchronisz przed kocim pazurem meble lub kanapę.

Zamykaj drzwi szaf i szafek lub … zaakceptuj pokrytą sierścią odzież.

Nie zapominaj o codziennej pielęgnacji sierści kota.
Zaopatrz się w rolkę z przylepcem do oczyszczania odzieży z sierści oraz jeśli masz dywany – w odkurzacz z turboszczotką.
Codziennie odkurzaj podłogę z kociej sierści.
 
Gryzoń – królik, świnka morska, chomik
Gryzonie – królik, chomik, świnka morska, mysz, szczur:

•    Królik – jest najbardziej kłopotliwy z gryzoni, ponieważ gubi sierść.
•    Zwierzaki te rozrzucają resztki jedzenia wokół klatki.
•    Odchody w kuwecie są przyczyną charakterystycznego zapachu.
•    Jeśli zwierzaki są wypuszczane – możliwe szkody w domu oraz … niespodzianki w postaci porzuconych kupek.
 
Rada:
Praktycznie jedynym zagrożeniem dla domowego porządku jest klatka gryzonia i ewentualnie - kuweta. W przypadku, jeśli gryzonia puszczamy wolno – porzucone odchody lub zniszczone przedmioty (pogryziona poduszka).

Klatkę i kuwetę gryzonia sprzątaj codziennie – to zapobiega pojawieniu się nieznośnego aromatu. Teoretycznie odchody zdrowego zwierzaka powinny być niemal bezzapachowe. Przyczyną brzydkiej woni są rozkładające się odchody lub najczęściej w przypadku królików, okazy niewłaściwie karmione, chore i nie wykastrowane, które znaczą swe terytorium.

Oprócz zmiany podłoża, usuwaj resztki jedzenia, często zmieniaj wodę, myj poidełka i karmiki. Raz na jakiś czas dokładnie umyj i wyparz klatkę, w której trzymasz zwierzaka.

Królik może mieć swą kuwetę w klatce (jak pozostałe gryzonie) lub można mu zorganizować odrębny kącik toaletowy. Kuwetę zdecydowanie łatwiej jest sprzątać - można ją łatwo wypróżnić i umyć. Jako materiał do wyłożenia dna kuwety specjalną trocinę, piasek lub żwirek dla kota.

Liniejący królik gubi bardzo dużo sierści, trzeba go często wyczesywać. Zaopatrz się w rolkę z przylepcem do oczyszczania odzieży z sierści oraz jeśli masz dywany – w odkurzacz z turboszczotką.

Odkurzaj codziennie mieszkanie z króliczej sierści i … porzuconych, przetrawionych niespodzianek gryzoni.

Ptaki:
•    Nieporządek wokół klatki – rozrzucone resztki pożywienia, rozpryskana woda
•    Gubią pióra

Rada:
Codziennie należy usunąć z dna klatki piasek z odchodami i resztkami jedzenia.
Co dwa dni trzeba wyparzyć gorącą wodą miseczki, karmiki, poidła, z których ptak korzysta.

Całą klatkę należy czyścić raz w tygodniu – wymienić piasek (wyrzucić stary), którym jest wysypane jej dno, wymyć karmik, poidła, szczeble i żerdzie.

Klatki ptaków nie mogą stać przypadkowo - przynajmniej jeden jej bok powinien przylegać do ściany lub mebla. Ażeby ptak nie brudził ściany wodą i jedzeniem, można do klatki przymocować kawałek plexi.

Codziennie odkurzaj powierzchnie wokół klatki, przecieraj zabrudzoną ścianę.

Wystarczająco dobra Pani Domu

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: