1% podatku – decyzja należy do Ciebie

1% podatku – decyzja należy do Ciebie

Możliwość przeznaczenia 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego ma już swoją tradycję. Co roku z tego prawa korzysta coraz więcej podatników.

Jeżeli więc nie nawet robiłaś tego wcześniej – zacznij od teraz. W ramach 1% swojego podatku możesz zabawić się w ministra finansów i sama zdecydować, jaki cel jest wart twojego wsparcia. Nie ponosisz tu żadnych dodatkowych kosztów – podatki i tak płacisz, decyzja dotyczy tylko – na co je wydać.     

Jak to zrobić, aby wybrać mądrze i pieniądze trafiły do takiej OPP, która wykorzysta je najlepiej? Media ostatnio donosiły, że w kilku doszło do pewnych nieprawidłowości, ale biorąc pod uwagę, że na liście jest prawie 7300 organizacji – skala problemu jest relatywnie mała, a ryzyko niewielkie. Kilka czarnych owiec nie powinno mieć wpływu na ogrom bezinteresownej, uczciwej pracy tysięcy wolontariuszy.

1% podatku można przekazać tylko organizacji znajdujących się na ministerialnej liście OPP. Starając się o taki status, trzeba spełniać bardzo wyśrubowane kryteria. Lista jest ciągle aktualizowana.

reklama

Jeżeli wpiszesz w swoim formularzu PIT organizację spoza tego wykazu – pieniądze nie będą przekazane, trafią do budżetu państwa. 
Każda z organizacji z listy musi co roku (w terminie do 15 lipca) składać szczegółowe sprawozdania z prowadzonej przez siebie działalności. Sprawozdania te są dostępne publicznie i każdy może do nich zajrzeć również w internecie.

Zanim zdecydujesz się na przekazanie części swojego podatku – możesz więc dokładnie prześwietlić, komu i na jaki cel.

Potrzebujących jest sporo, wybrać możesz tylko jedną organizację, czym się kierować w praktyce? Zacznij od tego:

  • pomyśl o własnej liście priorytetów – jaki cel jest dla ciebie najważniejszy: chore lub zaniedbane dzieci, porzucone zwierzaki, ekologia, czy może bieda na świecie?
  • poszukaj w internecie – jakie organizacje działają w danej dziedzinie, sprawdź co robią i jakie mają efekty;
  • jeżeli jesteś „lokalną patriotką” – sprawdź organizacje działające w twojej okolicy;
  • popytaj wśród znajomych – wiele osób szuka sponsorów np. na leczenie własnych dzieci. Sprawdź cel szczegółowy – nawet poprzez konto dużej organizacji można przekazać środki na leczenie konkretnego dziecka’
  • o tej porze roku, w szczycie składania rocznych zeznań podatkowych, zarówno w mediach jak i internecie, na każdym kroku możesz trafić także na reklamy OPP. Tu jednak bądź ostrożna – organizacje wydające sporo środków na drogie, efektowne reklamy mają wysokie koszty własne, a więc mniej wydają na cele statutowe;

reklama

Gdy już znajdziesz taką organizację, która Ci się spodobała i chciałabyś ją wesprzeć – wystarczy sprawdzić numer KRS. Jeżeli znajduje się na liście – możesz przekazać swój odpis podatkowy. I pomóc komuś, kto bardzo tej pomocy potrzebuje.

Marzanna Szulta

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: