reklama

reklama

Abonament medyczny. Płacę, więc się leczę

Publiczna służba zdrowia to temat rzeka – można pisać dużo, głównie narzekając. Kolejki do specjalistów, ograniczone limity na badania, brak profilaktyki i dziwaczne biurokratyczne procedury – wszystko to składa się na jej bardzo niesympatyczny wizerunek. Złośliwcy twierdzą, że trzeba mieć dużo zdrowia, aby chorować.     

Czy w takiej sytuacji dobrą alternatywą jest leczenie się w prywatnych placówkach służby zdrowia? Zasada: „płacę, więc się leczę” w realiach gospodarki wolnorynkowej nie powinna być niczym dziwnym. Wprawdzie publiczna służba zdrowia też wcale nie jest bezpłatna - składki na ubezpieczenie zdrowotne są przecież obowiązkowe, ale to nie pacjent dyktuje tu warunki. Widać to wyraźnie, gdy nagle stajemy przed koniecznością konsultacji u specjalisty, a w naszej przychodni właśnie skończyły się limity i możemy spróbować za kilka miesięcy. Oczywiście, zawsze możemy wziąć do ręki kartę kredytową i umówić się na wizytę w gabinecie prywatnym. Jednak na dłuższą metę, szczególnie przy uwzględnieniu konieczności wykonania dodatkowych badań, może okazać się to bardzo kosztowne. Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem może być wykupienie abonamentu medycznego. Możliwości mamy tu sporo.

Przede wszystkim – najprościej jest poszukać placówki służby zdrowia blisko siebie. Tu z pewnością przewagę mają duże miasta, w której prywatną lecznicę znajdziemy bez większego problemu. Nie oznacza to jednak, że w mniejszych miejscowościach nie mamy szans. Większość dużych sieci medycznych współpracuje z mniejszymi placówkami. Mając abonament sieci - podstawowy pakiet usług medycznych będzie dla nas dostępny także w takiej placówce stowarzyszonej.    

Czy warto? Oczywiście wszystko zależy od naszej sytuacji finansowej. Miesięczny koszt takiego abonamentu, w zależności od pakietu, to kwota ok.100-400zł. Co zyskujemy? Przede wszystkim poczucie, że nasz zdrowie jest dobrze chronione. Niestety, tak to już jest, że choroba może dopaść nas w każdej chwili i to niezależnie od wieku. Nie ma to większego znaczenia w przypadku banalnych schorzeń, ale gdy zaczyna dziać się coś poważniejszego - profilaktyka i wczesne wykrycie pierwszych niepokojących symptomów są kluczowe. Najczęściej wiąże się to jednak z koniecznością wykonywania dodatkowych badań, a limity NFZ w placówkach publicznych są niestety mało przyjazne. W ramach wykupionego abonamentu – nasz dostęp do tego typu świadczeń staje się nieporównywalnie większy. Bez problemu i stania w kolejkach, także telefonicznie i przez Internet, możemy się umówić badania czy kolejną wizytę u lekarza. Działa to także, gdy mamy wykupiony „tańszy” abonament. Wprawdzie za świadczenia wykraczające poza gwarantowany zakres trzeba zapłacić, ale będąc pacjentem danej placówki, z reguły możemy wykorzystać tu dodatkowy rabat i zapłacić mniej.

Rynek prywatnej służby zdrowia ostatnio szybko się rozrasta i staje się coraz bardziej popularny. Coraz więcej pracodawców decyduje się na wykupienie abonamentu medycznego dla swoich pracowników. Firma wrzuca to w koszty, a pracownicy korzystają. Wykupiony w ten sposób pakiet świadczeń medycznych (o zakresie uzależnionym od hojności firmy) na pewno może być wielkim wsparciem w dbaniu o nasze zdrowie. Bardzo często jest tu także dostępna opcja, gdy za dodatkową opłatą (nieporównywalnie niższą od standardowej) – otrzymujemy możliwość nabycia pakietu medycznego dla najbliższych członków rodziny. To duża szansa i okazja, na pewno warto ją wykorzystać – gdyż ponosząc proporcjonalnie niskie koszty, zapewniamy dobrą opiekę medyczną dla całej rodziny. Warto też pamiętać o tym, że nawet rozstanie z pracodawcą nie musi nas pozbawić możliwości korzystania z pakietów medycznych. Przedłużając już na własną rękę i za własne środki umowę abonamentową – zapłacimy zdecydowanie mniej niż „wchodząc z ulicy”.

Od pewnego czasu pakietami medycznymi zaczęły interesować się także różnego rodzaju instytucje finansowe – banki czy towarzystwa ubezpieczeniowe. Wykupują polisę czy korzystając z karty kredytowej określonego banku, z automatu lub w ramach dodatkowej opcji, możemy też zostać objęci także abonamentem medycznym. Tu jednak z  reguły pakiet jest dość znacznie okrojony, ale istnieje też możliwość jego rozszerzenia, zgodnie z naszymi potrzebami i możliwościami finansowymi.

Patrząc perspektywicznie - inwestycja we własne zdrowie jest jedną z najbardziej opłacalnych. Warto o tym pomyśleć zastanawiając się nad sensem wykupienia abonamentu medycznego. Każda choroba też jest kosztowna, a przychodząc często nagle – może spowodować niespodziewany wyłom w naszych finansach. I wprawdzie za żadne pieniądze nie da się wykupić gwarancji, że zawsze będziemy zdrowi, to jednak samo leczenie możemy sobie ułatwić.

Marzanna Szulta

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: