Co powinnaś uwzględnić w rocznym formularzu PIT

Co powinnaś uwzględnić w rocznym formularzu PIT

Wypełniając formularz rocznego zeznania podatkowego z pewnością starasz się, aby od razu zrobić to dobrze i prawidłowo. Każdemu jednak może się zdarzyć, że o czymś zapomni czy popełni błąd. Jeśli przydarzy się to tobie - nie musisz panikować – składasz po prostu korektę zeznania. Robisz to na takim samym formularzu PIT, zaznaczając na początku zamiast „złożenie zeznania” – „korekta zeznania”. Pamiętaj tylko o tym, że korekta nie polega tylko na wpisaniu/dopisaniu tego, co było błędne. Musisz wypełnić cały formularz, tym razem wpisując wszystko prawidłowo.

Czy zastanawiasz się, co jeszcze powinnaś uwzględnić w rozliczeniu? Nasza ordynacja podatkowa niestety w wielu miejscach wcale nie jest prosta i jednoznaczna, wątpliwości mogą się pojawiać.   

O czym warto pamiętać?

  • w rozliczeniu rocznym nie uwzględniasz wszelkich wygranych w grach losowych, konkursach organizowanych przez media, nagrody i bonusy związane z sprzedażą konkursową itp. Nie ma tu znaczenia, czy wygrana jest pieniężna czy rzeczowa, istotna jest jej wartość:

o    wygrane do 760zł są w ogóle zwolnione z podatku
o    nagrody i wygrane powyżej tej kwoty podlegają opodatkowaniu podatkiem ryczałtowym w wysokości 10%. W regulaminie loterii czy konkursu musi być określone – kto płaci ten podatek.

Najczęściej koszty te obciążają organizatora, ale nie jest to obowiązkowe. Zdarzają się konkursy, w których wygrana jest albo od razu potrącana od wygranej (np. wygrane w lotto), albo w przypadku nagrody rzeczowej – zwycięzca musi wpierw wpłacić należną kwotę podatku.

Tego typu wygranych nie wpisuje się w ogóle do PIT.

  • w rocznym formularzu PIT musisz za to uwzględnić sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli nastąpiła ona przed upływem pół roku od zakupu. O co tu chodzi? Jeżeli kupiłaś np. sprzęt AGD, komputer, telewizor, rower czy meble, wkrótce potem doszłaś do wniosku, że nie był to trafiony zakup i sprzedałaś go komuś innemu, pojawia się obowiązek wykazania takiej transakcji w rocznym zeznaniu podatkowym. Kryterium jest tu data sprzedaży: jeżeli nastąpiła przed upływem 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym nastąpił zakup – dotyczy cię pozycja PIT „Przychody z innych źródeł”. Oczywiście w takiej transakcji uwzględniasz także poniesione koszty (cenę zakupu) i podatek płacisz tylko od dochodu czyli różnicy pomiędzy przychodem i kosztem uzyskania.     

reklama

Jak to wygląda w praktyce?

Przepis ten jest raczej rzadko stosowany, gdyż trudno wykryć taki przypadek. Jest tu jednak bardzo ważny wyjątek: zakup i sprzedaż przed upływem 6 miesięcy samochodu, motocykla czy quada. Też są zaliczane do rzeczy ruchomych, ale z uwagi na obowiązek ich rejestracji, transakcje takie są łatwe do wykrycia przez fiskusa. Tu zdecydowanie lepiej nie ryzykować. Nie warto też zaniżać rzeczywistej ceny sprzedaży – Urząd Skarbowy może zakwestionować rażąco niską cenę sprzedaży.     

Jeżeli na takiej transakcji zarobiłaś jakąś kwotę (czyli sprzedałaś drożej niż kupiłaś), nie musisz płacić podatku od razu. Zrobisz to w ramach rocznego rozliczenia podatku czyli w terminie do 30 kwietnia następnego roku.

Marzanna Szulta

luty 2015 r.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: