Jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie?

Jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie?

Masz w planach sprzedaż mieszkania? Zobacz, jak zrobić to bezpiecznie i nie dać się oszukać.

Podstawowe zasady

Podczas sprzedaży mieszkania musisz pamiętać o trzech podstawowych zasadach:

  • Umowa przedwstępna     

najlepiej zawarta u notariusza. Precyzuje ona zobowiązania stron, zgodnie z którymi ty sprzedajesz, a druga strona kupuje na określonych zasadach i w wyznaczonym terminie. Z umowy przedwstępnej zawartej u notariusza wynika także żądanie zawarcia umowy końcowej. Umowa także uwzględnia wysokość zaliczki lub zadatku.

  • reklama

    Zaliczka

to po prostu wcześniejsza wpłata części należności za mieszkanie. Jeżeli transakcja nie dojdzie do skutku, musisz ją w całości zwrócić.

  • Zadatek

to inaczej mówiąc finansowe zabezpieczenie, że transakcja dojdzie do skutku. Jeżeli kupujący nie wypełni warunków umowy przedwstępnej i nie dojdzie do sprzedaży, zadatek pozostaje u ciebie, nie musisz go zwracać. Jednak jeśli wina będzie po twojej stronie – musisz go zwrócić w podwójnej wysokości. Gdy transakcja dojdzie do skutku zadatek jest zaliczany jako część należności uiszczonej przez kupującego.

reklama

Kredyt bankowy

Zakup mieszkania w dzisiejszych czasach najczęściej jest związany z kredytem bankowym. Oznacza to, że umowa pomiędzy tobą i kupującym jest uzależniona także od banku. Tu też musisz się zabezpieczyć, gdyż mogą się pojawić dodatkowe komplikacje. Banki często stawiają swoje dodatkowe warunki – warto zajrzeć do takiej umowy kredytowej, choć z formalnego punktu widzenia – kupujący wcale nie jest do tego zobowiązany. W ten sposób jednak będziesz pewniejsza, że po podpisaniu umowy sprzedaży, nagle nie okaże się, że bank jednak nie udzielił kredytu.    

Środki własne

W przypadku, gdy kupujący mieszkanie nie potrzebuje kredytu, gdyż ma środki własne, też powinnaś się zabezpieczyć. Teoretycznie najprostsze rozwiązanie to sytuacja, gdy w biurze notariusza podpisujesz umowę i od razu odbierasz gotówkę. W praktyce jednak większa ilość gotówki przy sobie to nie jest najlepszy pomysł i raczej rzadko się go stosuje. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest tu rachunek powierniczy, do którego dostęp uzyskasz po podpisaniu aktu notarialnego. Dobra alternatywą jest także czek potwierdzony (z potwierdzoną kwotą blokady na rachunku kupującego) – dostaniesz go do ręki po podpisaniu umowy. Taki czek zrealizujesz w banku, przelewając środku na własne konto bankowe.

Pamiętaj też o tym, że sprzedaż mieszkania może wiązać się z koniecznością złożenia zeznania podatkowego i w niektórych przypadkach – zapłaceniem podatku.

Marzanna Szulta

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: