Karty zbliżeniowe. Łatwy łup dla złodziei?

Karty zbliżeniowe. Łatwy łup dla złodziei?

Zbliżeniowe karty płatnicze, niezależnie od ich wydawcy, stanowią obecnie najpopularniejszy rodzaj kart dostępnych na naszym rynku. Są już w ofercie każdego banku, w niektórych nawet trudno jest otrzymać kartę bez takiej opcji.

Płacenie kartą zbliżeniową jest z pewnością bardzo proste i wygodne. Czy jest również bezpieczne? Sądząc z licznych artykułów w mediach, narosło tu wiele mitów i ostrzeżeń przed mniej lub bardziej fałszywymi zagrożeniami. Choć wcale nie oznacza to, że wszystko jest w porządku i nie ma żadnego niebezpieczeństwa. Wprawdzie wydawcy kart twierdzą, że skala problemu w Polsce jest mała, ale i tak warto wiedzieć jak ewentualnie się zabezpieczyć. Kradzież kilkuset złotych z punktu widzenia banku jest całkowicie nieistotny, dla ciebie może być znaczącym problemem, szczególnie w kryzysowej sytuacji.

W kontekście kart zbliżeniowych najwięcej obaw budzi możliwość sklonowania karty np. podczas jazdy autobusem. W dużej mierze jest to mit, gdyż nie da się w ten sposób odczytać wszystkich danych z karty i posłużyć się nią przy zakupach w internecie. Teoretycznie jednak, przy odpowiedniej synchronizacji grupy złodziei, możliwe jest przechwycenie sygnału karty przez odpowiednią aplikację zainstalowaną na telefonie komórkowym i przesłanie go do drugiego telefonu. Czy można się przed tym zabezpieczyć? Owszem, w całkiem prosty sposób. Nie musisz nawet kupować specjalnego ekranowanego etui do kart płatniczych (są takie na rynku), wystarczy owinięcie karty w prosty kawałek folii aluminiowej (może być zwykła używana w kuchni), imitującej w tym przypadku działanie tzw. klatki Faraday’a.

Zbliżeniowe karty płatnicze mają na celu znaczne ułatwienie i przyspieszenie transakcji. Teoretycznie powinny funkcjonować zabezpieczenia np. co trzecia transakcja zbliżeniowa powinna być dodatkowo potwierdzana PIN-em. W praktyce jednak najczęściej tak to nie działa, gdyż w trakcie płacenia kartą zbliżeniową nie następuje połączenie z systemem banku, a cała transakcja odbywa się w trybie offline. Oznacza to, że tak naprawdę wyczyszczenie konta do zera (a nawet wejście na minus) wcale nie jest tak wielkim problemem i nawet złodziej nie jest do tego potrzebny. Musisz więc tak samo, jak w przypadku każdej innej karty płatniczej czy kredytowej, pilnować zarówno jej,  jak i transakcji nią dokonywanych. Sprawdzaj często stan konta, kontroluj płatności. Może warto pomyśleć też o włączeniu powiadamiania SMS-em o każdej transakcji? W ten sposób, gdyby zaczęło dziać się coś dziwnego, masz szansę na natychmiastową reakcję i powiadomienie banku.

Marzanna Szulta

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: