Kredyt we frankach szwajcarskich

Kredyt we frankach szwajcarskich

Spłacasz kredyt w frankach szwajcarskich i od kilku dni bezustannie myślisz o wysokości raty do spłacenia? Nie jesteś sama, w takiej sytuacji jest jeszcze kilkaset tysięcy rodzin. Wprawdzie to żadna pociecha, ale im większe grono „frankowiczów”, tym większa szansa na jakieś rozwiązania systemowe, które mogą choć trochę złagodzić ból wysokich rat.

Co stało się w „czarny czwartek”?

Co tak naprawdę stało się w „czarny czwartek” i dlaczego ty ponosisz tego koszty? Cóż, w skrócie wygląda to tak:

Frank od zawsze jest uznawany za silną, stabilną walutę, w którą warto inwestować, a im większy popyt - tym wyższa cena. Broniąc się przed zbyt wysokim kursem franka Bank Centralny Szwajcarii do tej dodrukowywał po prostu swoją walutę i wykupywał euro pilnując, aby stosunek EUR/CHF nie przekraczał wartości 1,2. Kilka dni temu zapadła jednak decyzja, że Szwajcaria przestaje utrzymywać sztywny kurs swojej waluty i zaczęło się: kurs franka poszybował w górę, u nas przekraczając nawet cenę 5zl. Taka sytuacja zaskoczyła wszystkich, również doświadczonych analityków finansowych. Nikt też nie wie na pewno, co będzie dalej?

reklama

Co zrobić z dużo wyższa ratą?

W tej chwili jednak problem masz ty – co robić, skoro miesięczna rata kredytu nagle wzrosła tak, że twój budżet domowy jest poważnie zagrożony? Rady na tę chwilę to:

  • nie panikuj. Sytuacja jest zmienna, uzależniona od wiele czynników, na które i tak nie masz wpływu;
  • obecny kurs franka zdaniem analityków jest przewartościowany, a to oznacza, że jego kurs może spadać;
  • są pewne szanse na to, że na pomoc „frankowiczom” przyjdzie państwo i zostanie wprowadzone jakieś rozwiązanie systemowe;

Zastanów się nad rozwiązaniami

Na pewno w tej chwili nie możesz przewalutowywać kredytu na złotówki – to najgorszy z możliwych momentów. Za to możesz zastanowić się nad:

  • wakacjami kredytowymi, czyli zawieszeniem spłat rat kredytu na okres kilku miesięcy;
  • jeżeli twój kredyt ma raty malejące – zastanów się, czy nie warto zmienić go na raty równe, to również może spowodować zmniejszenie bieżących wpłat;
  • wpłacaj do banku franki, a nie złotówki. W internetowych kantorach są tańsze niż w banku – poczytaj tu: Internetowa wymiana walut;
  • mniejsze raty zapłacisz także przy wydłużeniu okresu kredytowania.

Musisz przetrwać trudny okres, za kilka miesięcy sytuacja powinna być już lepsza. A może twój bank zaproponuje ci jakieś dopasowane do ciebie rozwiązanie?

Marzanna Szulta

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: