Nowe dowody osobiste, ślub w plenerze, czyli zmiany w przepisach administracyjnych

Nowe dowody osobiste, ślub w plenerze, czyli zmiany w przepisach administracyjnych

Od 1 marca 2015 r. weszły w życie nowe przepisy administracyjne, które mogą sprawić, że załatwianie niektórych spraw urzędowych może stać się łatwiejsze. Zmian jest tylko kilka, ale dość znaczących i wcześniej lub później też się z nimi zetkniesz.

Co się zmienia?

reklama

Nowe wzory dowodów osobistych    

znika adres zameldowania, kolor oczu, wzrost, a także wzór podpisu. Zdjęcie – obowiązuje takie, jak do paszportu. Wystąpić o nowy dowód możesz w dowolnym urzędzie miasta lub gminy. Oczywiście, jeżeli twój stary dowód jest nadal ważny (sprawdź jaka jest na nim data) - nie musisz go teraz wymieniać. Zrobisz to po upływie jego ważności.  Może w ten sposób unikniesz problemów na poczcie, w banku, u operatora? Wprawdzie ministerstwo zapewnia, że nowelizacja była szeroko konsultowana i nie powinno tu być żadnych kłopotów czy żądania dodatkowych zaświadczeń o miejscu zameldowania, ale czasem trudno jest wykorzenić wieloletnie przyzwyczajenia i w praktyce może być różnie, szczególnie na początku. Sam obowiązek meldunku podobno ma zniknąć od przyszłego roku. Wydanie nowego dowodu jest bezpłatne.

Akty stanu cywilnego    

potrzebujesz odpisu aktu urodzenia, ślubu czy zgonu? Nie musisz już wybierać się do USC w miejscowości, gdzie dane zdarzenie miało miejsce. Zgłaszasz się do dowolnego urzędu i dostajesz potrzebny akt.

reklama

Ślub w plenerze    

marzy ci się ślub w plenerze, jakimś szczególnym miejscu, daleko od Urzędu Stanu Cywilnego? Teraz jest to już możliwe, wcześniej takie zgody były wydawane rzadko i traktowane jako wyjątkowe. Taki ślub będzie droższy – opłata wynosi 1000zł. Jeżeli jednak wybrane miejsce nie naraża na niebezpieczeństwo uczestników uroczystości, nie spotkasz się z odmową.

Imiona    

chciałabyś dziecku nadać jakieś nietypowe, obcego pochodzenia imię? Też jest to już możliwe, nie musisz ograniczać się do imion tradycyjnych i popularnych. Podstawowa zasada mówi tylko o tym, że imiona (maksymalnie dwa) nie mogą być zdrobniałe, uwłaczające lub ośmieszające.
Marzanna Szulta

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: