Ulgi i odliczenia

Ulgi i odliczenia

Oczekując na informację o ubiegłorocznych zarobkach czyli PIT-11 (pracodawca musi ci go przesłać najpóźniej do końca lutego) warto sprawdzić, jakie jeszcze dokumenty musisz przygotować, aby prawidłowo wypełnić formularz rocznego rozliczenia podatkowego.

 

Sprawdź, do jakich ulg masz prawo i jak musisz je udokumentować:

Odliczenia od dochodu:

·    ulga na krew   

jeżeli w ubiegłym roku oddawałaś krew masz do niej prawo. Bedziesz potrzebować zaświadczenie o ilości oddanej krwi z jednostki krwiodawstwa.     

reklama

Przeczytaj to:

·    darowizna na cele kultu religijnego lub darowizna na rzecz organizacji pożytku publicznego:

w przypadku darowizny  pieniężnej - będzie potrzebny dowód wpłaty na rachunek obdarowanego
w przypadku darowizny innego rodzaju niż pieniężna - będzie potrzebny  dowód darowizny z danymi: darczyńcy, wartością darowizny oraz oświadczeniem o jej przyjęciu.

Uwaga: łączna kwota odliczeń na wymienione powyżej cele nie może przekroczyć 6% dochodu.

·    darowizna na cele charytatywno-opiekuńcze kościelnych osób prawnych    

umowa darowizny oraz po okresie 2 lat - szczegółowe sprawozdanie obdarowanego z wykorzystania darowizny

reklama

·    ulga na internet    

możliwa do wykorzystania tylko przez 2 kolejne lata podatkowe. Możesz z niej skorzystać, jeżeli wcześniej nie odliczałaś wydatków na ten cel lub po raz pierwszy zrobiłaś to w ubiegłym roku. Będzie potrzebny dokument zawierający dane kupującego, sprzedawacy oraz zapłacona kwota.

·    wpłaty na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego)     

ulga musi być udokumentowana dowodami wpłat (będzie potrzebny dokument zawierający dane opłacającego składkę, instytucji finansowej, wpłaconą kwotę oraz tytuł płatności, czyli za co nastąpiła płatność)). Zwróć uwagę, że nie dotyczy to IKE (Indywidualnych Kont Emerytalnych)

Odliczenia od podatku:

·    ulga prorodzinna   

reklama

uzależniona od ilości wychowywanych dzieci. Obowiązuje tu jednak limit – 112 tysięcy złotych rocznego dochodu rodziców (lub 56 tysięcy zł – dla osób samotnie wychowujących dziecko) – powyżej którego traci się prawo do ulgi.

Wypełniając PIT rocznego rozliczenia podatkowego nie zapomnij o możliwości odpisania 1% podatku. Nie jest to ulga, nic nie wpłacasz, nie musisz niczego dokumentować. Wystarczy tylko w formularzu podatkowym wpisać numer KRS organizacji pożytku publicznego.

Marzanna Szulta

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: