ZUS czy OFE – pora wybierać

ZUS czy OFE – pora wybierać

Zgodnie z wprowadzoną w ubiegłym roku reformą emerytalną, okres od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku to czas na podjęcie decyzji mającej zasadniczy wpływ na kształt twojej przyszłej emerytury.

Czy zastanawiałaś się już co będzie lepsze dla ciebie? Wybrać ZUS czy OFE? Co jest pewniejsze i pozwoli ci na wypracowanie wyższej emerytury?

Nawet jeżeli to daleka przyszłość i masz przed sobą wiele lat pracy, moment przejścia na emeryturę kiedyś w końcu nadejdzie i wówczas odczujesz skutki dzisiejszego wyboru. I tak naprawdę – to przypomina to nieco ruletkę, nikt nie jest w stanie dokładnie przewidzieć sytuacji politycznej i ekonomicznej w roku 20…. , gdy będziesz kończyć swoją karierę zawodową, oczekując, że emerytura zapewni ci utrzymanie na odpowiednio wysokim poziomie.     

Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że tocząca się publicznie dyskusja na temat zasad reformy jest wyraźnie zdominowana poprzez bieżącą politykę, zdecydowanie usuwając w cień względy ekonomiczne. Jak w takiej sytuacji podjąć prawidłową decyzję?

reklama

Przede wszystkim, zanim podejmiesz decyzję – masz na nią czas do końca lipca - sprawdź dokładnie, czego dotyczy i co masz wybrać. Pracujesz i zarabiasz? Z twojego wynagrodzenia odprowadzana jest obowiązkowa, uzależniona od wysokości pensji, składka na ubezpieczenie społeczne. Trafia ona do ZUS, ale do tej pory część składki była przekazywana do wybranego przez ciebie OFE – w ramach tzw. II filaru. Pozostająca w ZUS część składka nazywana jest I filarem.     

Jakie zmiany wchodzą od kwietnia? Kilka i to o zasadniczym znaczeniu:

·    wybór konkretnego OFE nie jest już obowiązkowy –  nawet przy pierwszej pracy, znikają losowania;

·    możesz całkowicie zrezygnować ze zbierania kapitału na koncie w OFE, pozostając wyłącznie w ramach I filaru w ZUS;
·    decydując się na dywersyfikację gromadzonych środków wybierasz opcję, w której:
o    2,92% twojego wynagrodzenia trafi do OFE
o    16,6% wynagrodzenia pozostanie w ZUS

reklama

·    OFE nie mogą już kupować obligacji państwowych, pozostaje im tylko inwestowanie na giełdzie;

·    domyślnym wariantem jest całkowite pozostanie w ZUS – oznacza to, ze brak decyzji jest też decyzją – rezygnujesz z OFE;

Decyzję będziesz mogła zmieniać raz na 4 lata. Począwszy od 2016 roku – zawsze w terminie od 1 kwietnia do 31 lipca, co 4 lata możesz zweryfikować swój wybór.

Sama decyzja od strony technicznej nie jest skomplikowana: albo nie robisz nic (czyli twoja składaka emerytalna pozostaje wyłącznie w ZUS), albo dzielisz składkę, zgłaszasz się do ZUS i zostawiasz swoją deklarację. Biorąc pod uwagę, że żyjemy w XXI wieku, możesz to zrobić także drogą elektroniczną poprzez ePUAP – jeśli nie wiesz, co to takiego, poczytaj tu:

reklama

Załatw sprawę w urzędzie przez internet

Przyda się, także w innych przypadkach.

Marzanna Szulta

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: