reklama

reklama

Maluj pastelami

Niezależnie od tego, jaką technikę malowania wybierzesz, za pomocą kolorów, barwnych plam i linii możesz na płótnie, papierze bądź innym podłożu wyrazić sobie, przedstawić swoje widzenie świata, jego interpretację, feerię grających w tobie uczuć i emocji.

Jak to się robi?

Malarstwo ma wiele twarzy. Akryle, akwarele, oleje czy pastele – zanim wybierzesz, w kierunku jakiej techniki chcesz pójść, warto przyjrzeć się dziełom nią wykonanym, a i o niej poczytać, by wiedzieć, czym każda z nich się charakteryzuje, jakie są jej możliwości.

Malarstwo pastelowe


W tym miejscu znajdziesz kilka encyklopedycznych myśli na temat malowania pastelami, które pojawiło się w XVIII wieku.

Czym się charakteryzuje? Jest lekkie, delikatne, kolorystycznie jasne i bez połysku.

Polega na ścieraniu i wcieraniu w papier lub karton pigmentów barwnych pałeczek (pastele suche bądź olejne), bez udziału płynnych tworzyw malarskich.

To bardzo wdzięczna technika. Pracując bokiem kredki można uzyskać efekt zbliżony do malowidła olejnego, zaś operując jej czubkiem – efekt rysunku. Nie mniej niż narzędzie (pałeczka pastelowa) ważne jest podłoże – jego faktura i kolor. Najczęściej stosuje się papieru do pasteli: czerpany, chropowaty czy welurowy.

Potrzebne: farby, podłoże – papier, karton.

Plusy:

·    pastele nie są drogie
·    to technika bardzo ekspresyjna, pozwala na dowolność twórczą
·    prace nie wymagają specjalnego przechowywania
·    nie potrzeba pędzli ani dodatkowych narzędzi

Minusy:

Pastele sypią się, pylą i rozmazują (trzeba pracę utrwalić fiksatywą lub lakierem do włosów)

Pierwsze kroki

Aby rozpocząć przygodę z pastelami, warto o nich poczytać – sięgnąć po literaturę bądź przejrzeć strony w Internecie. Potem można zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria i zacząć samodzielną edukację i pierwsze próby, oddając się nieskrępowanej twórczej pasji, ewentualnie – by nabrać pewności i poznać triki - posiłkując się kursami dostępnymi w sieci czy książkach. Można też zapisać się na warsztaty grupowe bądź indywidualne, które są organizowane przez domy kultury, szkoły czy nauczycieli plastyków.

Przydatne strony:

www.digart.pl

www.plastyk.pl

www.pastele.eu

www.plastyczny.pl

www.maluje.wordpress.com

www.maries.pl/malowanie-pastelami.html

www.rysuj.pl

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: