reklama
W jaki sposób stawiać i realizować cele?

W jaki sposób stawiać i realizować cele?

Wyznacz sobie cel

Jeżeli czytasz ten tekst to znaczy, że postanowiłaś w swoim życiu coś zmienić. Tylko, jak się do tego zabrać?  Jak sprawić żeby osiągnąć pożądany efekt?  Jak wytrwać? 
Zacznijmy od początku.
 Pierwsze pytanie, na które sobie powinnaś odpowiedzieć to: Czego chcę?

Określ cel

Co chcesz mieć, do czego dążysz? Myśl o celu pozytywnie.
Chcesz być szczuplejsza? Może chcesz mieć dla siebie więcej czasu? Chcesz stać się bardziej aktywna?
Jeżeli masz negatywne określenie celu, np.: nie chce być gruba, nie chcę się czuć ociężała zadaj sobie pytanie: Co chcę mieć w zamian?
Cel musi być konkretny.  Załóżmy, że chcesz być szczuplejsza. Wyobraź sobie, jak wyglądasz będąc szczupła? W co możesz się ubierać? Co powiedzą inni na twój widok? Czy będą to słowa zachwytu, a może zazdrości??  Jak się będziesz czuła? Co będziesz mówiła sama o sobie? Jak wygląda twoje życie?
 
Po czym poznasz...

Czy twój cel jest celem ostatecznym, czy pośrednim? Czy celem jest, np.: schudnięcie 10 kg., czy też utrzymanie nowej wagi? 
Po czym poznasz, że osiągnęłaś już swój cel?  Co wtedy zobaczysz, poczujesz i usłyszysz. Czy sukces ma jakiś zapach, a może smak?
Wracając do poprzedniego przykładu, np.: założysz spodnie, w które po ciąży nie jesteś w stanie się zmieścić? Bez zadyszki wbiegniesz na drugie piętro?Krok po kroku

Zastanów się, czy twój cel ma odpowiednią wielkość? Jeżeli będzie zbyt mały trudno będzie zauważyć efekty, a w dodatku motywacja również będzie niewielka, dlatego stawiając cel zadaj sobie pytanie, jaki efekt uzyskasz, jeżeli go zrealizujesz?

Zbyt duży cel może cię przerazić swoim ogromem i na wszelki wypadek zrezygnujesz już na początku. Na szczęście duży cel można podzielić na mniejsze i  realizować je krok po kroku. Dodatkowo zastanów się: Co będzie następnym krokiem, kiedy uda ci się zrealizować twój cel?

Konsekwencje

Jakie będą konsekwencje osiągnięcia celu?  Jak zmieni to życie twoje i twoich bliskich. Jak będą wyglądały twoje relacje z innymi ludźmi? Czy jeżeli natychmiast mogłabyś osiągnąć efekt, to czy chciałabyś tego rzeczywiście?
Jeżeli ogarną cię wątpliwości zweryfikuj cel. Co możesz w nim zmienić, żeby mieć pewność, że właśnie na takiej zmianie ci zależy.
 
Weź odpowiedzialność za swoją decyzję

Teraz pomyśl, co będziesz robić, żeby osiągnąć to co zamierzasz? Pomyśl o przynajmniej 4 aspektach, które musisz rozwiązać, żeby móc osiągnąć cel. Sprawdź, czy twoi bliscy będą cię wspierać w twoich dążeniach, czy musisz liczyć sama na siebie? Czy ten cel jest zgodny z twoimi przekonaniami, wartościami, zasadami, bo cel musi być ekologiczny.
W jaki sposób do niego przystąpisz i co zrobisz, kiedy osiągniesz już wymarzony efekt?
 
Działanie

A teraz robisz pierwszy krok, a potem następne… 


pozdrawiam

Małgorzata Bojanowska

 

 

reklama