reklama

Jak wybrać dobry gorset

Wyobraź sobie, że żyjesz w drugiej połowie XIX wieku. Nie wychodzisz z domu bez gorsetu, w którym wprawdzie masz talię osy, ale ledwo oddychasz. Ba, niemal mdlejesz przy samym sznurowaniu. Niestety nikogo to nie interesuje, a Ty nie masz wyboru – musisz wpasować się w te ciasne konwenanse. Nie wiesz, a szkoda, bo to dodałoby Ci sił, że za kilkadziesiąt lat nastanie epoka charlestona i kobiety gorsetów się pozbędą. Teraz wróć do współczesności, w której mogą Cię zasznurować jedynie na własne życzenie.
 
Celem gorsetu jest wyszczuplenie talii, a że każda kobieta marzy o świetnym wcięciu, to wiele decyduje się na noszenie go, zarówno w wersji bieliźnianej, jak i jako formę ubrania. Jak kupić sztukę, której jakość nas zadowoli i nie dać się omamić sprzedawcom? Przydatne powinny być poniższe rady.

Zdecyduj, czy chcesz prawdziwy gorset czy tylko top. Jest wiele różnic między gorsetami a topami stylizowanymi na gorsety. W gorsecie musisz rozpoznać szkielet z fiszbin odpowiedniej wytrzymałości. Wszystkie dobrej jakości nowoczesne gorsety wykonane są na stalowym elastycznym szkielecie, którego celem jest utrzymywanie napiętej tkaniny i zatrzymywanie fałd z okolic Twojej talii i pleców, gdzie gorset jest sznurowany. Popularne góry do spódnic na wyjątkowe okazje - wesela i bale nie są gorsetami a topami. Szkielety w nich są zwykle plastikowe, więc nie popełniaj błędu wyobrażając sobie, że taki top będzie spełniał taką samą rolę, jak gorset. Aby sprawdzić, czy szkielet jest wystarczająco dobry, zegnij go dosyć ostro - powinien odskoczyć. Jeżeli to jedynie podrabiany gorset, bądź pewna, że nie będzie dobrze leżał, a o wygodzie w nim możesz jedynie pomarzyć. Co gorsze, nie wyszczuli talii, a jego żywotność będzie krótka. 
 
Układ fiszbin w gorsecie. Stalowe fiszbiny to wymóg gorsetu, który ma za zadanie modelować. Płaskie umieszczone są w przodzie i z tyłu, po bokach natomiast spiralne, które pomogą uzyskać wcięcie w talii. Gdyby wszystkie się wyginały, nie uzyskałybyście tego cudownego efektu. Ilość fiszbin jest zależna od modelu - może ich być kilkanaście. W miarę noszenia ich kształt dopasowuje się do nas. Przy częstym noszeniu mogą wyszczuplić ciało. Zwróćcie uwagę też na to, czy w talii jest mocna taśma, która wzmacnia działanie.

Zdaj sobie sprawę z tego, jak ważny jest materiał, z którego gorset jest uszyty. Nawet, jeżeli nie będziecie się mocno sznurować, ciągle potrzeba Wam mocnej tkaniny, jak np. coutil. Zwykle są z modnymi w sezonie dodatkami np. brokatem czy satyną, więc może być ciężko ocenić ich wytrzymałość za pomocą zmysłu wzroku, ale mocna warstwa może być wyczuwalna. Weź go w obie ręce i szarpnij materiał - powinnaś poczuć, że jest solidny. Jeżeli sprzedawca w sklepie będzie się bał, że uszkodzisz gorset,  oznacza to, że materiał nie jest wystarczająco mocny. Obejrzyj też podszewkę - naturalny materiał nie pozwoli skórze zbytnio się pocić i nie nabawisz się okropnych odparzeń. Przy sztucznych bądź skórzanych gorsetach podszewka powinna być grubsza.

Sprawdź sposób zapinania. Zwykle zapinane są na stalowe zapięcia w formie busk - wszyte metalowe listwy z zamocowanymi na brzegach zapięciami w formie haka i pętli. Przypominają zwykłe haftki, jednak są o wiele solidniejsze. Lepiej unikać zamków i zwykłych haftek - to świadczy o niskiej jakości wyrobu i często idzie w parze z niewygórowaną ceną. Busk nie powinien być podatny na łatwe zgięcie. 

Solidne sznurowanie. To jasne, że sznurek powinien być solidny, bo ma konkretne zadanie. Specjalny sposób zasznurowywania, z zostawieniem na środku pętel, pomaga w samodzielnym zaciągnięciu go.

Rozmiar to bardzo ważna sprawa. Każda kobieta powie - no pewnie, że mniejszy, bo zaciśniesz go na sobie. Może ująć Ci w talii - UWAGA - 4 cale, czyli ok 10 cm! Jednak jeżeli przymierzasz się do zakupu pierwszego, uważaj na to, jak mały chcesz kupić (maksymalnie 2 cale, by przywyknąć). Dobrze dobrany gorset nie daje sie we znaki, a gdy uwiera, to znak, że źle dobrałaś rozmiar albo jest on źle założony bądź zasznurowany.

Najlepiej byłoby, gdybyś mogła zamówić gorset na wymiar, wtedy miałabyś pewność, że będzie pasował. Nie kupuj używanego, bo gorsety przyjmują kształt noszącego go ciała. Gdy decydujesz się na zakup gotowego to wiedz, że prawdziwe gorsety mają rozmiar w calach oznaczonych jako ("). Liczba podana przy znaku to ilość cali po zasznurowaniu. Nie daj się zwieść podróbkom z tylko i wyłącznie rozmiarem S, M czy L.
 
Gorsety są drogie, ale pamiętaj - płacisz za rzeczywistą ilość godzin, przez które Ci posłuży, a nie za nazwisko projektanta. Więc gdy cena będzie podejrzanie niska, możesz go założyć raz czy dwa, a gdy kwota będzie znacznie wyższa, cieszyć Cię będzie całe lata.
 
Przemyśl, jakiej długości szukasz: underbust - pod biust, midbust - tuż nad sutki i overbust zasłaniający biust.
 
Gdy zdecydujesz się szukać gorsetu w internecie, bo można kupić tam taniej, pamiętaj, by wypytać sprzedawcę o szczegóły: z czego jest uszyty, jakie ma fiszbiny czy busk. Po odpowiedziach poznasz czy warto kupować u tego sprzedawcy, bo powinien on mieć wiedzę na temat towaru, jaki oferuje.
 
Gosia Rajchel

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: