Okularnicy

Okularnicy

Między nami po ulicy,
pojedynczo i grupkami,
snują się okularnicy…

Słowa napisane przez Agnieszkę Osiecką, wiele lat temu, nie straciły na aktualności. Mimo, że soczewki kontaktowe są obecnie bardziej popularne, to jednak nie każdy może i chce je nosić. Autorka tekstu piosenki, doskonale ujęła to, o czym się mówi o ludziach noszących „drugie oczy”. Spojrzenie zza szkieł korekcyjnych noszonych na nosie, podobno zyskuje na inteligencji. Faktem jest to, że dobrze dobrany rodzaj oprawek może wpłynąć pozytywnie na wygląd. A tekst ten nie jest dedykowany tylko częstym bywalcom okulistów – okulary słoneczne każdego mogą przecież zmienić w okularnika;)

Kształt i karnacja twarzy a wybór oprawek

U wielu znanych i cenionych optyków pracuje wyszkolony personel, który służy pomocą w wyborze okularów. Jednak warto i samemu orientować się w tym temacie. Często marzy nam się jakiś konkretny kształt, który według fachowca nie jest dla nas odpowiedni. Możemy to sprawdzić, albo nie korzystać z jego pomocy, jeżeli okaże się, że sami wybralibyśmy o wiele lepiej.

reklama

Kształt najlepiej ocenić patrząc na całą, nieosłoniętą kosmykami włosów, twarz. Może przypominać: owal, kwadrat, prostokąt, okrąg lub trójkąt. Jeżeli nie jesteście pewni, zapytajcie kogoś znajomego; wiele osób mylnie ocenia swój wygląd.

Jeżeli twarz jest owalna można szaleć z różnymi kształtami oprawek, pamiętając, aby pasowały rozmiarem. Zyt duże, co do wielkości twarzy, okulary dadzą wrażenie, że tylko one, a nie Ty, zasługują na prezentację.
Przy kształcie kwadratowym decyduj się na oprawki bardziej zaokrąglone. Zmiękczą rysy twarzy.

Osoby z prostokątną twarzą i brodą niczym kwadrat, powinny szukać typu równie szerokiego jak twarz, ale o kształcie innym niż ona.
Okrągłe lica dobrze będą wyglądać z oprawkami prostokątnymi lub kwadratowymi.

Dla trójkątnej twarzy z szerokim czołem i szpiczastą brodą wskazane są niezbyt szerokie okulary, takie by nie poszerzały dodatkowo górnej części twarzy.

Ponadto kolor włosów i skóry może decydować o kolorze oprawek:

reklama

- jasne włosy dobrze wyglądają z oprawkami brązowymi, szylkretowymi lub jasnymi
- cerze różowej pasują srebrne
- dla skóry oliwkowej wskazane są złote
- cera ciemna i włosy ciemne mogą być ozdabiane oprawkami o intensywnych kolorach, nawet czarnych

A takie okulary nosił…

Oprawki szkieł mają przeróżne kształty: kwadratowe, owalne lub prostokątne. Są także takie fasony i marki okularów, które mają specyficzny kształt i dzięki niemu są rozpoznawane. Tak na przykład okulary, jakie nosił John Lennon, miały okrągłe szkiełka i każdy na wspomnienie nazwiska muzyka wie, o jaki typ okularów chodzi.

Istnieją i takie okulary, które od lat wielu nie schodzą z nosów noszących je gwiazd. Mowa o typie Aviator. Lista gwiazd, które nosiły je na planie filmowym jest długa, wymieńmy chociażby Toma Cruiza czy Kate Hudson. Widzimy je na zdjęciach celebrytów każdego dnia, bo taki rodzaj okularów to coś uniwersalnego. Ich historia sięga roku 1936, kiedy to rząd USA zlecił firmie Ray-Ban zaprojektowanie okularów przeciwsłonecznych dla pilotów myśliwców Air Force. Stały się wtedy hitem i są nim po dziś dzień. Na stronie Ray-Ban www.ray-ban.com/usa/science/virtual-mirror jest wirtualna przymierzalnia. Każdy może zobaczyć czy twarzowo wygląda w tym rodzaju okularów.  

Wiele by można jeszcze pisać o rodzajach okularów, ja przypomnę za to teraz – pamiętaj o różowych okularach!

reklama

Gosia Rajchel

rys. Dariusz Kocot

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: