reklama

reklama

Łupież – problem kosmetyczny czy dermatologiczny?

Zdejmujesz czapkę, twoje zadbane włosy opadają uwodzicielsko, niczym na spotach reklamowych. Ale co to? Wraz z nimi, na ramiona, rozsypują się delikatne białe drobinki. Nerwowo rozglądasz się wokół mając nadzieję, że nikt tego nie zauważył. Ratujesz się, energicznie strzepując z ramion wstydliwy śnieżek. Tak, problemu z łupieżem zdecydowanie nie da się ukryć. Jest jeszcze gorzej, jeśli od skóry twojej głowy odrywają się białe-żółtawe kawałki tzw. łupieżu tłustego. Masz dość tego dyskomfortu? Czas zmierzyć się z tym problemem.

Problem łupieżu najczęściej wzmaga się jesienią i zimą, kiedy to następuje gwałtowne obniżenie temperatury i skóra broni się, wydzielając większą ilość sebum ochronnego (łoju). Dodatkowo poprzez noszenie czapek drażnimy ujścia gruczołów łojowych, a trzeba wiedzieć, że łój jest doskonałą pożywką dla drożdżaków, które mają swój udział w powstawaniu łupieżu

Występują dwa rodzaje łupieżu:

- łupież suchy – nie jest prawdziwym łupieżem; tworzy się  z niedużych płatków zrogowaciałego naskórka;

- łupież tłusty – powstaje, kiedy skóra głowy wydziela zbyt dużą ilość sebum, a płatki w kolorze żółtawym osadzają się na włosach. Kiedy takie żółte łuski tworzą strupy, a na skórze głowy pojawiają się czerwone krostki, to najprawdopodobniej mamy doczynienia z łojotokowym zapaleniem skóry. Można go również rozpoznać po charakterystycznych podrażnieniach w okolicy skrzydełek nosa i w brwiach.

Łupież powodują nieodpowiednio dobrane szampony – zbyt skondensowane lub wysuszające. Dlatego, jeżeli musisz myć włosy codziennie, używaj bardzo delikatnych szamponów. Przyczyną powstania łupieżu mogą być także zmiany hormonalne lub metaboliczne, które powodują zwiększone wydzielanie serum, a także nieodpowiednia dieta.

Aby zwalczyć łupież, w pierwszej kolejności sięgnij po leczniczy szampon przeciwłupieżowy, zawierający ketokonazol lub siarczek selenu. Nie wolno używać go codziennie, a maksymalnie 2-3 razy w tygodniu przez mniej więcej miesiąc. Jeżeli to nie pomoże, wypróbuj inny szampon. Przy zakupie zwróć uwagę na to, by miał inną substancję czynną niż ten szampon, którego do tej pory używałaś. Jeżeli i to nie pomoże - warto udać się do dermatologa. Gdy zmiany są nasilone, lekarz może przepisać doustne leki przeciwgrzybiczne albo środki przyspieszające złuszczanie zrogowaciałego naskórka. W przypadku silnego stanu zapalnego lekarz przepisze leki sterydowe do smarowania.

Aby uniknąć łupieżu:

  • używaj delikatnych szamponów;
  • wzbogać swoją dietę o wielonienasycone kwasy tłuszczowe (znajdujące się w rybach) oraz o produkty zawierające cynk oraz witaminę B.
  • sięgnij także po kapsułki z olejem z wiesiołka, ogórecznika i czarnej porzeczki.

Pamiętaj o tym, że łupież jest nie tylko problemem kosmetycznych, ale także dermatologiczny. Jeżeli twoje domowe metody nie zadziałają – zgłoś się do lekarza. Zlekceważenie go grozi bowiem przerzedzeniem włosów i brwi.

Szampony:

szampon oczyszczająco-przeciwłupieżowy Active Hair PowerPurfy Schampoo, Alphaparf, 250 ml ok. 30 zł;

Kojący szampon przeciwłupieżowy Drzewo Herbaciane i Mięta, Avon, 250 ml, ok. 9 zł;

Clear – szampon przeciwłupieżowy ( wersja dla włosów suchych, farbowanych i zniszczonych i słabych), 200 ml ok. 13 zł, 400 ml ok. 40 zł;

zampon przeciwłupiezowy Capiliarte (do tłustegi i suchego łupieżu), Dermedic, 150 ml ok. 25 zł;

szampon przeciwłupieżowy do łupieżu tłustego Kertyol, Ducray, 200 ml ok.35 zł, saszetka 10 mlo ok. 4 zł;

szampon leczniczy Urea 5%, Eucerin, Nivea , 2oo ml, ok. 35 zł;

szampon przeciwłupieżowy Nizorelle, Johnson&Johnson ( wersja do włosów normalnych, suchych i przetłuszczających się), 100 ml, ok.25 zł;

szampon przeciwłupieżowy Immunal Remove Control, Kadus, 250 ml, ok.35 zł;

Kerium Antipelliculaire, La Roche Posayszampom-żel do łupieżu tłustego, 200 ml, ok. 50 zł;

Kerium Antipelliculaire, La Roche Posay, szampon-żel do łupieżu suchego , 200 ml, ok. 35 zł;

Dercos – szampon (wersja na łupież suchy i tłusty), Vichy, 200 ml, ok. 40 zł;

Nizoral szampon, Janssen Pharmaceutica, 60 ml, ok. 35 zł;

Farmed – dwufazowa odżywka do włosów z łupieżem, Farmona 200 ml, ok. 20 zł;

Radical – kuracja przeciwłupieżowa, płyn do wcierania , Farmona 200 ml, ok.15 zł

Kasia C.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: