Nadmierna potliwość

Nadmierna potliwość

Każda z nas się poci, czy tego chce, czy nie. O ile dzieje się to, gdy spacerujemy w upale brzegiem lazurowego morza, nieszczególnie nam to przeszkadza. Są jednak sytuacje, w których mokre dłonie albo plamy na bluzce stają się bardzo krępujące. Jeżeli pocimy się więcej, niż byśmy chciały, zupełnie nieadekwatnie do sytuacji, w jakiej się znalazłyśmy – wówczas mówimy o nadmiernej potliwości.

Kilka słów o poceniu się

Pocenie jest naturalnym procesem fizjologicznym organizmu, który ma na celu regulację temperatury ciała. W taki sposób organizm radzi sobie ze zbyt wysoką temperaturą - ochładza się, aby nie doszło do przegrzania.

Na ciele człowieka znajdują się dwa rodzaje gruczołów potowych. Są to gruczoły ekrynowe oraz gruczoły apokrynowe, związane z mieszkami włosowymi, które w większych ilościach zlokalizowane są pod pachami i w okolicach narządów rodnych.

Wydzielany przez gruczoły pot składa się w 99 procentach z wody. Resztę stanowią m.in. mocznik, amoniak, kwas moczanowy oraz dosyć duża ilość soli.

Pot sam w sobie nie wywołuje zapachu. Ta dosyć nieprzyjemna dla nosa woń powstaje wtedy, gdy pot miesza się z bakteriami oraz grzybami drożdżopodobnymi obecnymi na skórze. Im bardziej się pocisz, tym więcej i szybciej namnażają się drobnoustroje. Powstawaniu nieprzyjemnej woni sprzyja również obecność włosków, bo są to miejsca, w których bakterie lubią się zgromadzić.

reklama

Dlaczego pocimy się nadmiernie?

Nadmierną potliwość mogą wywołać różne czynniki, takie jak stres, zaburzenia hormonalne, nieodpowiednia dieta, ale także choroby, takie jak nadczynność tarczycy czy cukrzyca.

Nadmierna potliwość to nie tylko mokre plamy

Powiedzmy sobie szczerze – wzmożona potliwość powoduje olbrzymi dyskomfort psychiczny, bo jest nie tylko widoczna gołym okiem w postaci mokrych plam pod pachami czy na plecach.

Często bywa również związana z nieprzyjemnym zapachem, co niestety wyczuwalne jest również przez nasze otoczenie. W skrajnych przypadkach, kiedy już zupełnie z tym nie dajesz sobie rady – należy się udać do lekarza. Czasami jednak wystarczy tylko odpowiednia higiena.

reklama

Jak sobie radzić z nadmierną potliwością?

Aby uniknąć ewentualnych skutków nadmiernego wydzielania potu, pamiętaj:

  • o prawidłowej higienie osobistej – regularne prysznice, stosowanie dezodorantów i antyperspirantów oraz noszenie przewiewnej i niezbyt obcisłej odzieży;
  • by nie ubierać się zbyt ciepło – nie zakładaj zbyt dużo warstw na siebie chcąc zamaskować mokre plamy pod pachami czy na plecach. Szukaj takich ubrań, na których ewentualnych plam nie będzie widać;
  • by nie pić zbyt dużej ilości mocnej kawy, alkoholu oraz o pikantnych i gorących potrawach zawierających znaczną ilość czosnku czy cebuli. Zamiast kawy spróbuj rozkoszować się herbatą ziołową np. z korzeniem żeń-szenia, która też cię pobudzi.
  • unikać stresu, jeśli się da, oczywiście. Przed stresującym cię wydarzeniem – rozmową czy spotkaniem spróbuj się zrelaksować. Puść swoją ulubioną muzykę, pomyśl o czymś przyjemnym, zanurz się w ziołowej kąpieli i zdystansuj się. Uśmiechnij się i pomyśl sobie – będzie dobrze!

Jeżeli jednak przyczyną nadmiernej potliwości jest stres oraz stany nerwicowe z opanowaniem których sobie nie radzisz – nie warto się męczyć -  udaj się do lekarza.

  • w walce z nadmierną potliwością nie jesteś bezradna. Twoim orężem są dezodoranty oraz antyperspiranty. Różnica między nimi polega na działaniu obydwu kosmetyków.

Czym się różni dezodorant od antyperspirantu?

Dezodorant posiada bardzo mocny i intensywny zapach, dzięki czemu niweluje nieprzyjemną woń. I taka jest jego rola. Natomiast antyperspirant - hamuje proces pocenia się  i ma również właściwości dezodorujące. Jest on jednak delikatniejszy dla skóry (nie zawiera w składzie alkoholu)  i dłużej działa.

Przy wyborze dezodoratu i antyperspirantu najlepiej sugeruj się swoimi preferencjami co do zapachu i formy aplikacji. Zobacz również, czy nie będzie cię uczulał. Pamiętaj jednak o tym, aby zrobić sobie czasami odpoczynek od antyperspirantu, gdyż stosowany codziennie może hamować drożność gruczołów otowych. A to z kolei może doprowadzić do stanu zapalnego.

Produkty, które ci pomogą:

  • Mineral Deo Spray, Garnier
  • Etiaxil – silny antyperspirant, Riemann&Co.
  • Etiaxil – lotion do dłoni i stóp, Riemann&Co
  • SVR Spirial – kostka do mycia przeciw nadmiernej potliwości
  • SVR Spirial – krem zapobiegający nadmiernej potliwości
  • SVR Spirial – żel do mycia miejsc nadmiernie pocących się
  • Antidral – płyn przeciw nadmiernej potliwości roll-on, Polfa Kutno,
  • Perspi Block – kapsułki, Aflofarm
  • Szałwia – tabletki, Colfarml

Kasia C.
 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: