reklama

reklama

Niech słońce wyjdzie ci na zdrowie!

Słońce jest źródłem życia, dobrego samopoczucia i… pięknego wyglądu. Wskutek promieniowania ultrafioletowego, w organizmie powstaje witamina D, która jest podstawowym budulcem kości. Przebywanie na słońcu działa bardzo korzystnie na układ nerwowy – odpręża i relaksuje, poprawia przemianę materii, leczy trądzik. A piękna opalenizna? Ta dodaje niewątpliwego uroku.

Słońce to jednak nie samo dobro. Wystawiając się na działanie promieni słonecznych trzeba pamiętać, by zabezpieczyć się przed ujemnymi skutkami promieniowania. Ochronę stanowią nie tylko nakrycia głowy, okulary słoneczne, ale i filtry SPF (sun protect factory), zawarte w środkach do opalania. Mają one różne numeracje i zawsze powinnaś dostosować wysokość filtra do rodzaju swojej wrażliwości na słońce czyli do swojego fototypu.

Filtry przeciwsłoneczne są to związki chemiczne wykorzystywane w kremach do opalania, których zadaniem jest ochrona naszej skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. W kosmetykach najczęściej występują dwie grupy filtrów. Pierwsza grupa są to związki chemiczne pochłaniające energię niesioną przez promienie słoneczne, a druga – filtry fizyczne czyli związki, które nie przepuszczają  promieniowania ultrafioletowego, działające jak mikrolustra.

Najskuteczniejszymi środkami do opalania są te, które zawierają mieszankę kilku  filtrów – zarówno mineralnych, fizycznych, jak i chemicznych. Takim filtrem najnowszej generacji jest Mexoryl i Tinosorb. Upraszczając - jeżeli na kremie do opalania masz napisane SPF 30 – oznacza to, że jeżeli u osoby o danej karnacji  bez użycia filtra bolesny rumień pojawi się po 30 minutach – to zastosowanie  kremu z faktorem wydłuży  ten czas trzydziestokrotnie (30x30 min=900 min – po takim czasie może pojawić się posłoneczny rumień).

Dobieraj filtr do swojego fototypu

Biorąc pod uwagę kolor oczu, włosów, barwę skry i jej reakcję na słońce można samodzielnie określić swój fototyp;

Typ północnoeuropejski - niebieskie oczy, mlecznoróżowa skóra, włosy rude lub blond. Skóra na słońcu robi się czerwona i rzadko brązowieje. Przy takim fototypie – podczas pierwszych dni opalania stosuj kremy z SPF 25-30 , przez następne – SPF 20-25.

Typ środkowoeuropejski – szare lub piwne oczy, lekko śniada skóra, ciemne włosy. Skóra pod wpływem słońca najpierw czerwienieje ale potem szybko brązowieje. Przy takim fototypie – podczas pierwszych dni opalania stosuj faktor SPF 15-20, a następnie SPF 10-15;

Typ południowoeuropejski – śniada cera o żółtobrązowym odcieniu, piwne lub brązowe oczy, ciemne włosy. Przy takim fototypie ochronę zapewnia już faktory o SPF8-10.

Pamiętaj! Niezależnie od swojego fototypu zawsze powinnaś mieć ze sobą tzw. blokery słoneczne, którymi zabezpieczaj miejsca szczególnie wrażliwe na działanie promieni słonecznych - nos, uszy, usta oraz delikatną skórę pod oczami. Jeżeli zażywasz tabletki antykoncepcyjne, antybiotyki, leki antydepresyjne, przeciwcukrzycowe oraz środki uspokajające – powinnaś zrezygnować z bezpośredniego nasłonecznienia szczególnie twarzy i zaprzyjaźnić się z blokerami, które uchronią ciebie przed pojawiającymi się często przebarwieniami.

Musisz pamiętać jednak o tym, że zdrowe plażowanie to nie tylko stosowanie odpowiednich preparatów. Aby opalenizna była piękna, a skóra zdrowa przestrzegaj następujących zasad:

  • Zahartuj skórę – opalanie rozpocznij od krótkich ekspozycji na słońce, niech skóra się przyzwyczai do intensywnego wchłaniania promieni słonecznych;
  • Unikaj słońca pomiędzy godziną 11 a 16, bo wtedy promieniowanie jest najsilniejsze. Jeżeli jesteś już na plaży zaopatrz się w parasol, ale pamiętaj o tym, że piasek też pochłania promienie słoneczne, a i wiatrem też się opalasz;
  • Unikaj używania dezodorantów, wód toaletowych, kosmetyków kolorowych, gdyż mogą spowodować przebarwienia skóry;
  • Pamiętaj o nakryciu głowy, gdyż jego brak przy silnym nasłonecznieniu może być przyczyną  udaru;
  • Smaruj się kremami do opalania co 2-3 godziny, a także po każdym  wyjściu z wody. Preparaty ochronne ścierają się dosyć szybko, a przy nadmiernym poceniu się – spływają. Sprawdź datę ważności kremu i raczej nie używaj preparatów  z poprzedniego roku, szczególnie jeżeli miałaś go ze sobą  na plaży lub silnie nasłonecznionych miejscach;
  • Używaj okularów przeciwsłonecznych  z odpowiednimi filtrami, które chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem;


Zaopatrzona w podstawową wiedzę na temat ochrony skóry - jedź na wspaniałe wakacje. Opalaj się z umiarem, korzystaj z kąpieli wodnych, delektuj się widokiem górskich połaci i wróć wypoczęta i zrelaksowana, z bagażem cudnych wspomnień i chęcią do dalszych działań.

Kasia C.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: