reklama

reklama

Przebarwienia skóry

Letnie wojaże mamy już za sobą. Wzdychamy do nich, oglądając zdjęcia i przekładając pamiątki z wakacji. Bywa, że barwne i wciąż żywe wspomnienia lata, pozostają także na naszej skórze. Tak, plamy pigmentacyjne, dla wielu z nas stanowią dokuczliwy defekt kosmetyczny. Najczęściej umiejscawiają się one na twarzy, dekolcie i rękach, czyli miejscach dosyć silnie wyeksponowanych. Zamiast nakładać tony podkładu i pudru, zmierzmy się z tym problemem!

Spośród czynników powodujących powstawanie przebarwień, najważniejszą rolę przypisuje się promieniowaniu słonecznemu. Pod wpływem słońca następuje  proces tworzenia naturalnego barwnika – melaniny. Jeżeli nie przesadzamy z kąpielami słonecznymi i odpowiednio zabezpieczamy się dobrze dobranymi kremami z filtrami, to nasza skóra pięknie się zabarwi na brąz. To właśnie melanina, równomiernie się rozkładając, da tak piękny efekt.

Jednak stosowanie doustnej antykoncepcji, zastępczej terapii hormonalnej, niektórych leków przede wszystkim o działaniu fotouczulającym lub przeciwpadaczkowym, ciąża, zaburzenia miesiączkowania, choroby wątroby, nadczynność tarczycy, zmiany zapalne skóry (np. trądzik) czy używanie kosmetyków z substancjami fotouczulającymi, w połączeniu z promieniami UV (słońce i sztuczne źródła), może spowodować miejscowe wytwarzanie barwnika, a w konsekwencji jego nadmierne gromadzenie i powstawanie plam pigmentacyjnych.

Zaburzenia barwnikowe mogą być pochodzenia endo- i egzogennego. Można wyróżnić odbarwienia, czyli obszary skóry pozbawione barwnika oraz przebarwienia. Są to głownie piegi (ephelides), plamy soczewicowe (lentigines), ostuda (chelasma) oraz przebarwienia pozapalne.

·    Piegi to kilkunastomilimetrowe, jasnobrunatne lub ciemnobrunatne plamki zlokalizowane na odsłoniętej skórze – głównie na twarzy, grzbiecie rąk czy przedramionach. Zabarwienie piegów nasila się pod wpływem działania promieni słonecznych.

·    Plamy soczewicowesą to plamy nieregularnego kształtu o zabarwieniu jasnym – lub ciemnobrązowym. Przyczyna tych zmian mogą być ostre poparzenia słoneczne.

·    Ostuda jest nabytym zaburzeniem barwnikowym skóry, występującym głównie u kobiet. Jest to plama nieregularnego kształtu i jasno- lub ciemnobrązowej barwie. Lokalizuje się na skórze wystawionej na ekspozycję promieni słonecznych. Zmiany są zazwyczaj symetryczne i zlokalizowane na czole, skroniach policzkach, nad górną wargą.

Plamy barwnikowe z reguły nie wymagają leczenia farmakologicznego, jednak ze względu na niezbyt atrakcyjny efekt wizualny, często poddawane są terapii odbarwiającej, z zastosowaniem preparatów dostępnych  drogeriach czy aptekach. Stosując kremy, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim przed przystąpieniem do kuracji przeczytajmy ulotkę, aby wiedzieć, czy nie ma ewentualnych przeciwwskazań. Jeżeli mamy wrażliwą skórę – wykonajmy najpierw test, czy przypadkiem nie nastąpi reakcja alergiczna. Kremy na przebarwienia powinno się stosować  2 razy dziennie przez okres przynajmniej 6 miesięcy. Przez cały okres kuracji musimy także pamiętać o stosowaniu kremów chroniących nas przed promieniowaniem słonecznym (filtr co najmniej 15 SPF) i zmianami temperatury. Ale przede wszystkim – musimy się uzbroić w cierpliwość!

Możemy też skusić się na profesjonalne zabiegi i udać się do gabinetu kosmetycznego lub lekarza dermatologa. Gabinety kosmetyczne oferują: peeling kawitacyjny, peeling glikolowy (stężenie preparatu 15-40%), peeling azjatycki czy mikrodermabrazję. U dermatologa możemy wykonać krioterapię, peeling GlyKoPeel (typowy peeling dermatologiczny silnie złuszczający), peeling Yellow Peel lub laserowo usunąć przebarwienia.

Wszystkich tych problemów, niedoskonałości czy wydatków możemy uniknąć, jeżeli przy skłonnościach do przebarwień, przy braniu leków, będąc w ciąży, będziemy ostrożnie korzystać ze słońca (z zastosowaniem kremów z wysokimi filtrami). Z pewnością lepiej wygląda skóra jaśniejsza, ale o równomiernym kolorycie, niż ta ciemna, pokryta nieestetycznymi plamami.
    
Peeling na przebarwienia:
·    peeling Clairial Peel, SVR, 30 ml ok. 165 zł;
·    peeling Confort Peelinow, Idenov, ok. 80 zł

Kremy na przebarwienia:
·    Melacerin – krem na przebarwienia skóry, Oceanic Fragrance, 15 ml, ok. 20 zł;
·    Krem wybielający przebarwienia skóry, Inter Fragrance, 50 ml ok. 15 zł;
·    Punktowy koncentrat do rozjaśniani przebarwień skóry Kobieta Dojrzała AA Therapy
·    Krem wybielający przebarwienia, Flos-lek, 50 ml ok. 18 zł;
·    Punktowy krem wybielający, White & Beauty, Flos-lek, 20 ml ok. 22 zł;
·    Krem rozjaśniający na przebarwienia, hipoalergiczny, Iwostin, 40 ml ok. 45 zł;
·    Krem rozjaśniający przebarwienia Even out, Oriflame, 10 ml ok. 40 zł,
·    Anti-Pigment – krem redukujący przebarwienia Eucerin SPF 30 + UVA, Nivea Polska, 50 ml ok. 95 zł;
·    Mela-D SPF 15 -UFA, La Roche Posay, 30 ml ok. 100 zł;
·    Krem na przebarwienia Clairial CIO, SVR, 50ml ok. 130 zł;
·    Even Better Clinical , Clinique, 30 ml ok. 230 zł;
·    Neotone – serum o właściwościach de pigmentujących, Isis Pharma, 25 ml ok. 95 zł;
·    Melascreen – serum rozjaśniające przebarwienia skóry, Ducray, 30 ml ok. 100 zł;
·    Lucidin – serum na noc redukujące przebarwienia, Iwostin, 40 ml ok. 40 zł;

Kasia C.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: