reklama

reklama

Sezonowe wypadanie włosów

Zima za nami - nadszedł czas, by porzucić czapki i pozwolić włosom swobodnie powiewać na wiosennym wietrze. Niestety zauważyłaś, że twoja fryzura straciła objętość. Tracisz coraz więcej włosów!

Nie panikuj – być może to tylko sezonowe wypadanie włosów. Dzieje się tak z reguły późną jesienią, kiedy organizm wyraźnie cierpi z powodu braku słońca, albo wiosną, gdy po ciężkiej zimie, podczas której - siłą rzeczy - stosujesz dietę ubogą w warzywa i owoce, wkraczasz w nową porę roku. Organizm się buntuje, a to niestety odbija się negatywnie na twoich włosach.

Przyczyny sezonowego wypadania włosów:

- zła dieta - jedzenie ciężkich, mięsnych potraw lub fast foodów powoduje niedobory aminokwasów oraz pierwiastków śladowych takich jak  cynk czy żelazo;

- przebyta ciąża – podczas jej trwania wzrasta wydzielanie gestagenów, które hamują wypadanie włosów. Jednak po około 3 miesiącach po porodzie spada ich poziom, wówczas włosy szybciej się starzeją i wypadają;

- niedoczynność lub nadczynność tarczycy – przyspieszony metabolizm powoduje, że włos szybciej się starzeje i wypada;

- stres – życie w szalonym tempie, presja dobrych wyników czy też utrzymania pracy odbija się niestety i na cerze i na włosach.

Włos zbudowany jest z  łodygi włosa – jest to widoczna część włosa zbudowana  z martwych tkanek, które nie są ukrwione ani unerwione oraz dolnej części włosa zagłębionej w skórze – to korzeń włosa.  Jego macierz sięga do najgłębszych warstw skóry i tam tworzy tzw. cebulkę czyli żywą część włosa. Do cebulki docierają drobniutkie naczynia krwionośne, które zaopatrują ja w składniki odżywcze i w ten sposób w zdecydowany sposób wpływają na wzrost i wygląd włosów. Więc aby włosy dobrze wyglądały, były bujne, lśniące i przede wszystkim zdrowe trzeba je odżywić.

Co możesz zrobić:

- zmień dietę – wzbogać ją w warzywa, owoce, jedz więcej ryb, produktów strączkowych. Pokochaj szpinak, zaprzyjaźnij się z sałatami. Zamiast po słodkości, sięgnij po orzechy. Ty będziesz czuła się lekko, a cebulki zaczną stopniowo się dobrze odżywiać.

- sięgnij po suplementy diety – zawierają one cynk, żelazo, krzem, selen – pierwiastki niezbędne do produkcji keratyny, głównego budulca włosa oraz miedź, która wpływa na strukturę włosa. Stosowanie tych suplementów odżywia skórę od wewnątrz, a ta, dobrze odżywiona, lepiej przyjmuje składniki aktywne aplikowane z zewnątrz;

- stosować szampony i odżywki wzmacniające i zapobiegające wypadaniu włosów;

- na jakiś okres zrezygnować z farbowania włosów i postawić na naturalne sposoby rozjaśniania ich bądź przyciemniania. Wypróbuj sprawdzone, naturalne sposoby naszych mam, które sezonowo mogą ci pomóc w utrzymaniu pięknego koloru włosów:

jeżeli jesteś blondynką, 4 saszetki rumianku zalej litrem gorącej wody, niech 15 minut napar naciągnie. Następnie całość przecedź, dodaj sok z jednej cytryny i wetrzyj miksturę we włosy i trzymaj ok 30 minut. Spłucz.

Jeżeli jesteś szatynką – dla ciebie są łupiny orzecha włoskiego (do nabycia w sklepach zielarskich). Zmiel je w młynku, dodaj odrobinę octu owocowego np. jabłkowego i wrzątek – ma powstać papka, którą następnie nakładasz na umyte i osuszone włosy. Załóż na głowę czepek foliowy, owiń całość ręcznikiem i odczekaj ok 25 minut. Następnie spłucz. 

- jeżeli pomimo zmiany diety i stosowania suplementów włosy dalej garściami ci wychodzą – udaj się do lekarza i zbadaj poziom TSH w kierunku nadczynności lub niedoczynności tarczycy;

Odbudowanie włosów jest niestety zabiegiem długotrwałym. Suplementy diety powinnaś stosować 2-3 miesiące, aby były widoczne efekty. Zostań na diecie bogatej w warzywa i ryby. Lato tuż tuż -  więc naprawdę warto.

Warto spróbować:

Joanna Rzepa – szampon wzmacniający z odżywką, 400 ml ok. 10 zł;
Bio Vax – odżywka do włosów słabych i wypadających, 150 ml ok. 25 zł;
Bio Vax – maska do włosów słabych i wypadających, 150 ml ok. 20 zł;
Klorane – balsam z chininy do włosów słabych i wypadających, 150 ml ok. 45 zł;
Pharmaceris – specjalistyczny szampon wzmacniający do włosów osłabionych z tendencja do wypadania, 250 ml ok. 28 zł; odżywka 150 ml ok. 35 zł;
Seboradin – ampułki przeciwko wypadaniu włosów, 14 ampułek, ok. 45 zł;
Revalid Tonic – tonik przeciwko wypadaniu włosów, 20 x 5 ml, ok. 75 zł;
Revalid kapsułki, 90 kaps. ok. 45 zł;
INNEOV gęstość włosów, ok. 80 zł
Capivit piękne włosy, 30 kapsułek ok 18 zł

Kasia C.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: