6 powodów, dla których ludzie się rozstają

6 powodów, dla których ludzie się rozstają

Istnieje wiele powodów, dla których pary się rozstają. Czasem uda się je wskazać palcem – przykładem niech będzie tu zdrada, najczęściej jednak są to sytuacje skomplikowane, składowe których narastają latami. Problemy finansowe, różnice charakterów i inne pogmatwane sytuacje życiowe... Cóż, każdy związek to inna historia.

Jakie są – według statystyk – najczęstsze przyczyny rozstań?

1. Gdy czar pryska

Naukowcy są zdania, że miłość to nic innego jak procesy biologiczne, powiązane z hormonami, które po okresowym szaleństwie (maksimum 8 lat), normują się  - i czar pryska. Potem, gdy miłość wygasa, zastęuje ją wachlarz takich uczuć, jak szacunek, przyjaźń, zrozumienie czy bliskość. Pary, których związki karmiły się wyłącznie chemią, której nie udaje się (nie potrafią) potem zastąpić niczym, rozpadają się. Teoria ta boleśnie obala mit o wiecznej miłości, na szczęście nie musimy się z nią zgadzać.

reklama

2. Niekompatybilność

Mówi się, że przeciwieństwa się przyciągają, niemniej bywa, że właśnie owe różnice – tak atrakcyjne, wręcz egzotyczne na początku wspólnej drogi – z czasem, gdy opadną emocje, stają się dla związku przysłowiowym gwoździem do trumny. Ciężko jest żyć, gdy tak odmiennie się widzi, myśłi i czuje, a codzienność wciąż stawia nowe wyzwania. Teoretycznie partnerzy, zanim zdecydowali się na wspólne życie, przedyskutowali najważniejsze życiowe kwestie. Niestety życia nie da się rozplanować i przewidzieć każdego zakrętu, dlatego każdego dnia pojawiają się sytuacje, które stają się kwestiami spornymi, podkreślającymi różnice charakterów, odmienność postaw, priorytetów i poglądów, stylu życia i oczekiwań. Gdy niemożliwe stają się porozumienie, komunikacja i kompromis, zaczyna powstawać mur.

3. Niewierność

Niewierność – tak jednorazowy skok w bok, jak i romans zakończony oświadczeniem „Poznałem/łam kogoś. Odchodzę”, to doświadczenia bolesne, wręcz traumatyczne, dlatego mają swoje - najczęściej poważne - konsekwencje. Bywa, że związek kończy się rozstaniem, czasem ofiary podejmują próbę przebaczenia. Niemniej zawsze aktowi niewierności towarzyszy rozczarowanie, zawód i rany - i to niezależnie od zakończenia.

4. Problemy finansowe

Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają. Zdania co do tej opcji są podzielone, niemniej pewne jest, że dają poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa, ułatwiają życie, pozwalają na luźniejsze postrzeganie rzeczywostości i są źródłem wielu życiowych przyjemności. Pieniądze – jeśli ich brak, potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, a parę wystawić na ciężką próbę, z której – jak widać – nie wszyscy wychodzą zwycięsko.

5. Zazdrość

reklama

Odrobina zazdrości dodaje związkowi pikanterii i werwy, podgrzewa atmosferę - gdy partner jest zazdrosny, czujemy się kochane i atrakcyjne. Jednak wówczas, gdy podejrzliwość uwiera niczym kajdanki, przybiera na sile i staje się tak potężna, że psuje atmosferę, niszczy bliskość i wzajemne zaufanie – staje się chorobą duszy, destrukcyjną dla związku, męczącą i frustrującą dla obydwu stron.

6. Rodzina

Mówi się, że wiążąc się z kimś, wiążemy się także z jego rodziną. To prawda – nie sposób uniknąć interakcji, relacji czy familijnych kwestii - o różnej sile i intensywności. Choć wydaje się to niedorzecznie, okazuje się, że jedną (i to doprawdy wcale nie rzadką) przyczyną rozstań - tak par, jak i małżeństw - jest najbliższa rodzina, najczęściej rodzice i teściowie. Niezależnie od tego, czy utrzymujecie bliskie stosunki czy też nie, tematyka okołorodzinna może stać się źródłem poważnego konfliktu, a wachlarz groźnych sytuacji jest doprawdy imponujący: możesz być nielubianą i krytykowaną synową, twój mąż może mieć silną i nieuporządkowaną relację z matką, twój teść chciałby mieć więcej do powiedzenie w kwestii wychowania wnuków, i tak dalej, i tak dalej… Czasem - cóż - po prostu nie da się tego dźwignąć bez działań na miarę rewolucji.

Monika Zalewska-Biełło


Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: