7 rzeczy, których babcia i dziadek nie powinni mówić swoim wnukom

7 rzeczy, których babcia i dziadek nie powinni mówić swoim wnukom

To fantastyczne, kiedy babcia i dziadek interesują się swoimi wnukami i starają się, by ich relacja była ciepła i szczera. Niestety łatwo też o wpadkę, bowiem scenariusze takich spotkań są podobne - kreują je pytania o oceny, rodzinne anegdoty i inne… popularne gafy. Zobacz, czego babcia i dziadek nigdy nie powinni mówić swoim wnukom. Będziesz zaskoczony/a.

1. Jesteś moim ulubionym wnukiem

Wyznanie „Jesteś moim ulubionym wnukiem. Ciebie kocham najbardziej” to prawdziwa gafa. Nawet jeśli tak myślisz, nie wypowiadaj tego na głos. Nie żartuj też sobie w ten sposób. Mówiąc do dzieci trzeba być ostrożnym, w wyrażaniu uczuć także. Taka deklaracja może mieć nieprzyjemne konsekwencje – nie tylko innym wnukom może być przykro, ale i możesz nadwyrężyć ich zaufanie do ciebie.

reklama

2. Kiedy twój tata był mały…

Wydaje ci się, że opowiadanie śmiesznych (bądź nieco żenujących z punktu widzenia głównych bohaterów) historyjek z dzieciństwa twoich dzieci jest zabawne oraz że to doskonały sposób na budowanie więzi z wnukami. Hm... To delikatna sprawa, bo po trosze tak jest, ale z drugiej strony dzielenie się historiami z młodzieńczych wpadek czy wybryków rodziców twoich wnuków może mieć też opłakane skutki. To często prosta droga do podważenia autorytetu swoich dzieci bądź wręcz ośmieszania ich w oczach dzieci. Pomyśl więc, zanim podzielisz się z wnukami kolejna anegdotą.

3. Ależ z ciebie słodka pucia!

Jeśli wnuk nie poprosił cię o uwagę na temat swojego wyglądu, nie zaczynaj takiej rozmowy, a już na pewno nie rzucaj tak ot uwag, które mogą być drażliwe. To, co wydawać ci się może niewinne i słodkie, dla dziecka może być niemiłe lub bolesne (zwłaszcza, jeśli wnuczka jest nastolatką). Pamiętaj, że rolą dziadków jest wzmacnianie, nie krytykowanie.

reklama

4. Dlaczego nie nosisz tego sweterka, który dostałaś ode mnie?

Jeśli twój wnuk nie nosi sweterka, który dostał od ciebie, prawdopodobnie go nie lubi bądź nie jest w jego guście. Nie wiesz jednak o tym, ponieważ jest tak dobrze wychowany, że ci o tym nie powiedział. Mało tego! Prawdopodobnie wydawał się być z prezentu zadowolony. Nie naciskaj na użytkowanie prezentu, a na drugi raz podaruj bon prezentowy.

5. Co twoi rodzice o mnie mówią?

No wiesz… Niezależnie od sytuacji rodzinnej nie traktuj dziecka instrumentalnie, jak źródło informacji. Stawiasz go w wyjątkowo niezręcznym położeniu.

reklama

6. Zobaczysz, tata będzie krzyczał!

Doskonale wiesz, że taką groźbą manipulujesz sytuacją, prawda? Z jednej strony dajesz dziecku sygnał, że coś przeskrobało, a z drugiej zrzucasz z siebie odpowiedzialność za reakcję, strasząc dziecko tatą czy mamą. To bardzo wygodne, ale mądra babcia czy dziadek zdecydowanie nie powinni tak robić.

7. Czy masz dobre oceny?

Niezależnie od tego, czy cię to faktycznie interesuje, czy tylko chcesz podtrzymać rozmowę, nie pytaj dziecko o to, czy ma dobre oceny. W ten sposób wywierasz na nim presję – jeśli uczy się gorzej, może zacząć kłamać bądź ubarwiać, nie chcąc być postrzeganym w złym świetle. A o czym według ciebie tak naprawdę mówią dobre oceny? Zapytaj lepiej o zainteresowania, o ulubionych kolegów, o materiał, jaki jest realizowany na lekcjach. To są naprawdę dobre tematy do rozmów z wnukiem.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: