7 sposobów na to, by zwiększyć pewność siebie nastolatki

7 sposobów na to, by zwiększyć pewność siebie nastolatki

Nastolatki – bez względu na płeć – nie mają lekko. Usiłują znaleźć swoje miejsce w grupie rówieśniczej i bez przerwy porównują się z innymi.

Ogromnie zaczyna się liczyć wygląd: kolor oczu, długość włosów, waga, wzrost, sprawność, umiejętności – to wszystko jest nieustannie zestawiane z tym co prezentują sobą inni, ale nie tylko koleżanki z klasy, lecz wyretuszowane celebrytki z filmów i pierwszych stron gazet także. Wiadomo, że w takim zestawieniu dorastająca dziewczynka wypadnie... w najlepszym razie – niekorzystnie. Dlatego tak ważne jest w tym okresie podbudowywanie poczucia własnej wartości i pewności siebie. Jak to robić?

Nie krytykuj

Nastolatka krytykuje się sama i wcale nie potrzebuje, żeby mama bez przerwy jej „dokładała”. Dlatego zacznij od tego, żeby powstrzymać krytyczne czy nawet złośliwe słowa cisnące Ci się na usta. Wiele dzieci w tym wieku wyraża się poprzez strój i choć wydaje się on śmieszny, niewłaściwy czy zwyczajnie głupi – ugryź się w język. Owszem, musi być stosowny do pogody, pory roku czy sytuacji i tu należy zaprotestować, ale nic ponadto. Nastolatka musi mieć swobodę w wybraniu tego, jak prezentuje się w świecie, nawet (a może zwłaszcza), gdy jest to niezgodne z twoimi wyobrażeniami na temat tego, jak powinna wyglądać. Zauważ też, że dużo łatwiej jest Ci tolerować czy ignorować taki sam strój, zachowanie, aktywności u innych dzieci czy widziane na ulicy, niż u własnego dziecka. Daj swojej córce taką samą przestrzeń do wyrażania siebie, jaką dajesz obcym ludziom.

reklama

Nie szufladkuj

Nastolatki mają złą reputację. Tak dużo mówi się o buncie, trudnym wieku i strasznym dorastaniu, że w tym wszystkim ginie fakt, że nastolatki są słodkie, kochane, empatyczne, miłe, dowcipne, wrażliwe i dobre. Miewają zmienne nastroje, co jest spowodowane głównie zmianami hormonalnymi, ale przecież i dorosłym zdarza się miotać od euforii do rozpaczy (a już kobiety nie mają tu prawa do krytykowania). Protekcjonalne słowa „och, to dojrzewanie”, „ach, te nastolatki” w nawet najmilszej nastolatce budzą żądzę odwetu „no to ja ci pokażę, dopiero się przekonasz”. Przyklejenie etykietki „nastolatek” na pewno nie pomoże w podbudowaniu pewności siebie młodego człowieka i rozwiązaniu jakichkolwiek problemów.

Wierz w nią

Kiedy maluch zaczyna chodzić, wiemy, że musi się tego nauczyć samodzielnie i wierzymy, że z czasem zacznie to robić coraz sprawniej. I tak się dzieje, a nasza pociecha pokonuje coraz to nowe i nowe trudności na swej drodze. Jednak to nie buduje naszej wiary w jej siły i możliwości. Zbyt często tego, że „nie da się, nie dasz rady, nie umiesz” nie uczy wymagający świat, lecz rodzice. Paradoksalnie: chcąc ustrzec nastolatkę przed rozczarowaniami, które mogą ją napotkać, sami jej te rozczarowania fundujemy... Zamiast „to się nie uda”, przekazywanego nawet podświadomie, staraj się skupić na przekazie „wierzę w ciebie”.

reklama

Pozwól uczyć się na błędach

Tak, jak nie nauczysz dziecka chodzić, póki nie będzie na to gotowe, tak nie dasz rady usunąć z jego życia wszelkich przeszkód i niepowodzeń. Są one niezbędne: każdy musi się sparzyć – dosłownie i w przenośni. Twoją rolą jest pomóc naprawić szkody, pokazać jak zadośćuczynić czy przeprosić, a nie kontrolować tak bardzo, że nastolatka nie ma szans na popełnienie błędu. Owszem, pewne błędy mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje, ale tu wracamy do punktu poprzedniego: więcej wiary w to, że to mądry i odpowiedzialny człowiek, a Ty jesteś dobrą matką, która przez lata wychowywania zrobiła, co mogła.

Bądź dostępna

Nastolatki potrzebują samodzielności i walczą o swoją niezależność. Potrzebują móc decydować o wszystkim, co ich dotyczy. Jednak ta swoboda wyboru nie oznacza, że twoja córeczka już Cię nie potrzebuje. Nadal jesteś dla niej ważna, nadal potrzebna, a Twoja opinia się liczy.

reklama

Rozmawiaj

Rozmowa oznacza przede wszystkim umiejętność słuchania. Nie ma głupich tematów do rozmów. To, co dla Ciebie błahe, dla niej może być bardzo ważne. Nie unikaj rzeczy, o których Tobie trudno mówić: dojrzewanie i menstruacja, kobiecość, seks, chłopcy, przyjaźń, miłość, ale też alkohol, narkotyki i stres – nie powinno być między Wami tematu tabu.

 Bądź jej fanką

Każdy potrzebuje przynajmniej jednej osoby na świecie, która uważa ją za niesamowitą, niezwykłą i godną podziwu – bądź największą fanką swojej nastolatki.

Joanna Górnisiewicz

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: