reklama
materiał partnera (*)

Gotuj z dzieckiem. Gotuj ze Smoby

Czy możemy nauczyć dzieci zdrowych nawyków żywieniowych opowiadając im o nich?

Niestety nie. Natomiast dając maluchom przykład, zachęcając do działania i doceniając starania osiągniemy to z łatwością. Idealnym pomysłem jest nauka poprzez zabawę.

Dzieci uwielbiają gotować. Mieszanie, wałkowanie, krojenie jest fantastyczną okazją, np: żeby uczyć się nazw owców, czy warzyw, ale również jak wszelkie zabawy manualne rozwija motorykę małą. Jest to bardzo istotne, ponieważ właśnie motoryka mała odgrywa ogromną rolę podczas nauki pisania.

Taka zabawa jest również pomysłem żeby niejadkom “przemycić” jakieś produkty. Dzieci dużo chętniej próbują rzeczy, które samodzielnie przygotowywały.

Jednym słowem podczas wspólnego gotowania dziecko rozwija kreatywność, poznaje nowe zapachy, smaki, uczy się kolorów, uporządkowania i  współpracy. Same plusy.

Pierwsza kuchnia dla dziecka?

Marzeniem większości małych kucharzy jest oczywiście posiadanie własnej kuchni. To może być pierwszy krok do wspólnego gotowania. Jeśli chcesz uniknąć dodatkowych porządków lub uważasz, że dziecko jeszcze musi dorosnąć, żeby stać się twoim pomocnikiem zaproś je najpierw do wspólnej zabawy.

Kuchnie Smoby wyposażone w garnki i patelnie, zlewozmywak, ekspres do kawy, lodówkę,  piekarnik nadają się do tego idealnie. Do wszystkich dołączone są różne, kolorowe produkty. Jakość wykonania, trwałość oraz certyfikaty bezpieczeństwa pozwalają już 1,5 rocznym maluszkom bawić się w Master Cheff'a. Cóż więcej potrzeba do szczęścia?

Jak rozpocząć gotowanie z dziećmi?

Postanowiłaś, że czas na wspólne gotowanie? Najlepiej zarezerwuj na nie weekend, albo wolny dzień, a rozpocznij od…śniadania. Już dwulatek może pomóc ci zrobić zdrowe musli z mlekiem, koktajl z jogurtu z owocami, czy ozdobić kanapeczki.

2-3 latek 
Może myć produkty w zlewie, rwać świeże zioła na kawałki, wyrabiać ciasto; rozwałkowywać je, smarować pędzelkiem zanurzonym w oleju, czy wycinać foremkami kształty. Pod nadzorem może obierać jajka i plastikowym nożem kroić miękkie produkty. Pomoże ci obrywać końcówki fasoli, albo usuwać szypułki z truskawek...

4-8 latek 
Dzieci w wieku 4- 6 lat mogą nadal motorycznie być na poziomie 3-latków. Natomiast niektóre z nich bez problemu zaczną używać  miarek i wagi. Będą obierać, kroić i siekać warzywa, czy owoce. Pod opieką dorosłych używać tarki,  tostera a nawet robota kuchennego.

Starsze dzieci
Dzieci w w wieku szkolnym potrafią wymyślać swoje receptury i przygotowywać je pod nadzorem  dorosłych, a później samodzielnie. Kroić nożem warzywa, owoce, chleb, czy ser. Bez dozoru korzystać z robota kuchennego i otwieracza do konserw. Piec ciasteczka, robić pizzę, przygotowywać zupy, a nawet drugie dania.

Czy wiesz, że z badań instytutu Millward Brown, w których wzięło udział ponad 1000 matek wynika, że gotować lubi co drugie dziecko (56 proc.).  Pozwól dziecku na kulinarne eksperymenty. Najpierw przygotowując potrawy w magicznej kuchni Smoby, a później zapraszając do wspólnego gotowania.

To prawda, że gotowanie razem z dziećmi wymaga czasu, cierpliwości i dodatkowych porządków, ale jest warte wysiłku.

reklama