Antykoncepcja po porodzie dla kobiet karmiących piersią

Antykoncepcja po porodzie dla kobiet karmiących piersią

Aktywność seksualną po porodzie możesz rozpocząć po okresie połogu, to jest mniej więcej po sześciu tygodniach od dnia, kiedy zostałaś mamą. Do tego czasu zalecana jest wstrzemięźliwość – zbyt wcześnie porzucony okresowy celibat może skutkować infekcjami dróg rodnych i powikłaniami gojących się ran poporodowych.

Jeśli nie planujesz w najbliższym czasie ciąży, powinnaś pomyśleć o zabezpieczeniu się przed nią – nawet wówczas, gdy karmisz dziecko piersią. Nie jest bowiem prawdą, jakoby laktacja była skuteczną metodą antykoncepcji (to tylko okres obniżonej płodności, jednak brak miesiączki - wskutek wysokiego poziomu prolaktyny - nie oznacza braku owulacji).

Od czego zależy wybór metody antykoncepcyjnej, gdy karmisz piersią po porodzie

Wybór metody antykoncepcyjnej zależy od wielu czynników: od stanu twojego zdrowia, od tego, jak tolerujesz środki, a i jaki masz stosunek do antykoncepcji hormonalnej, mechanicznej, chemicznej i metod naturalnych.

Istotne jest także, czy i kiedy planujesz ponownie zostać mamą. Najważniejszym jednak kryterium stanowi to, czy karmisz swoje dziecko piersią. Pamiętaj, że wybór metody trzeba skonsultować ze swoim ginekologiem.

Jakich metod nie możesz stosować, gdy karmisz piersią po porodzie

Jeśli karmisz dziecko naturalnie, z pewnością nie możesz przyjmować hormonalnych preparatów dwuskładnikowych – hormonalnych pigułek dwuskładnikowych, hormonalnego krążka dopochwowego czy plastrów hormonalnych, ponieważ zawarty w nich estrogen może szkodzić dziecku (przenika do mleka, a i niekorzystnie wpływa na laktację, zmniejszając ilość pokarmu).

reklama

Metody antykoncepcyjne zalecane kobietom karmiącym piersią po porodzie 

Jeśli po porodzie karmisz dziecko piersią, możesz stosować wiele metod antykoncepcyjnych. Są to:

Antykoncepcja hormonalna

  • Minipigułka Jeśli karmisz dziecko naturalnie, możesz stosować minipigułki. To preparaty jednoskładnikowe, które z w odróżnieniu od klasycznej pigułki dwuskładnikowej zawierają progesteron lub jego pochodne - progestagen lub dezogestrel. Pigułkę przyjmuje się doustnie, codziennie o mniej więcej stałej porze.
  • Zastrzyk hormonalny (Depo-Provera) Zastrzyk hormonalny (Depo-Provera) zapobiega dojrzewaniu pęcherzyków Graffa, hamuje jajeczkowanie i rozrost błony śluzowej macicy, zagęszcza śluz szyjkowy, utrudniając przenikanie plemników do jajowodów. Uniemożliwia zajście w ciążę.
  • Hormonalna wkładka (spirala) wewnątrzmaciczna Hormonalna wkładka (inaczej spirala) wewnątrzmaciczna wyposażona w specjalny pojemniczek z progesteronem, umiejscowiona jest w macicy. Tam uwalnia działające miejscowe subtelne dawki progestagenu. Dzięki działaniu spirali zagęszcza się śluz, co utrudnia plemnikom dostęp do macicy, zahamowany zostaje wzrost błony śluzowej macicy, ograniczona jest ruchliwość plemników oraz ich zdolność do zapłodnienia komórki jajowej. Wkładkę zakłada ginekolog raz na 5 lat.

reklama

Mechaniczne metody antykoncepcji

Należą do nich prezerwatywa i wkładki wewnątrzmaciczne, zarówno hormonalne jak i te bez hormonów. Zasada ich działania sprowadza się do blokowania możliwości wniknięcia plemników do macicy.

  • Prezerwatywa Prezerwatywa to najbardziej popularny mechaniczny środek antykoncepcyjny stosowany przez panów. Najczęściej zrobiona jest z lateksu lub innego tworzywa sztucznego. Dzięki temu podczas ejakulacji nasienie nie może przedostać się do pochwy.
  • Wkładka wewnątrzmaciczna bez hormonów Wkładka wewnątrzmaciczna bez hormonów ma kształt litery T,  zrobiona jest z plastiku z dodatkiem miedzi lub srebra, bądź ze stali nierdzewnej lub miedzi. Jej działanie antykoncepcyjne polega na uniemożliwieniu dostania się plemników do komórki jajowej oraz na zmniejszeniu ich ruchliwości. Wkładkę zakłada lekarz, najwcześniej od 6. tygodnia po porodzie – ważne, by macica zdążyła się obkurczyć wrócić do dawnych kształtów. Po cięciu cesarskim najwcześniej można założyć wkładkę po dwunastu tygodniach.
  • Prezerwatywa dla kobiet Prezerwatywa dla kobiet to długa (ma ok. 17 cm), miękka i przezroczysta osłonka w kształcie walca, ślepo zakończona z jednej strony. Na jej końcach znajdują się elastyczne pierścienie. Wykonana jest z poliuretanu, powleczona silikonowym środkiem nawilżającym. Zakłada się ja samodzielnie, nie wcześniej niż 8 godzin przed stosunkiem i pozostawia się ją w pochwie przez 6 godzin po stosunku.
  • Kapturek naszyjkowy Kapturek naszyjkowy wykonany jest z silikonu. Może mieć różne kształty (np. w kształcie naparstka czy misy). Zakładany jest samodzielnie przez kobietę - na szyjkę macicy - przed stosunkiem. Po założeniu przysysa się do szyjki macicy (odgradza jajowody i macicę od pochwy), obejmując ją. Dzięki swojej budowie i właściwościom uniemożliwia przedostanie się  plemników do macicy i jajowodów, chroniąc przed ciążą.
  • Diafragma Diafragma to gumowa (silikon, kauczuk) błona dopochwowa o średnicy od 6 do 9,5 cm, która jest rozciągnięta na sprężystym pierścieniu. Umieszcza się ją pomiędzy spojeniem łonowym i tylną częścią pochwy, wsuwając ją - stanowi osłonę błony dopochwowej, zatrzymuje plemniki w szyjce macicy. Nieco większa niż kapturek naszyjkowy. Używa się jej wraz ze środkami plemnikobójczymi. Może (a nawet trzeba, by środek plemnikobójczy zadziałał) pozostać w pochwie do 8 godzin po stosunku.

Chemiczne metody antykoncepcji

  •  Preparaty zawierające nonoksynol - globulki, maści, pianki i żele. Chemiczne metody antykoncepcji to preparaty zawierające nonoksynol. Są to globulki, maści, pianki i żele, które wywołują fizyko-chemiczną destabilizację nasienia (uszkadzają ścianki komórkowej plemników, unieruchamiając je, doprowadzając do zniszczenia), dodatkowo zagęszczają śluz szyjkowy, co utrudnia plemnikom przedostanie się do komórki jajowej. Aplikuje się je samodzielnie, do pochwy, każdorazowo przed stosunkiem. Preparat rozpuszcza się pod wpływem ciepła ciała.

reklama

Metody naturalne

Metody naturalne, takie jak kalendarzyk małżeński czy metoda objawowo-termiczne, które polegają na obserwacji organizmu i okresowej abstynencji seksualnej w okresie uznawanym za płodny.

Metody antykoncepcji, jeśli po porodzie nie karmisz dziecka piersią

Jeśli nie karmisz piersią, to po połogu, mniej więcej po 6. tygodniu po porodzie, możesz - oprócz metod, które są dopuszczalne w przypadku mam karmiących - wybrać inny środek antykoncepcji hormonalnej. Masz do wyboru:

  • dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne Klasyczne, bo dwuskładnikowe (w odróżnieniu od minipigułki) tabletki antykoncepcyjne zawierające dwa hormony: estrogen i progestagen. Są zalecane do codziennego stosowania. Zawarte w pigułkach hormony blokują owulację oraz zmieniają błonę śluzową macicy tak, by nie mogło dojść do zagnieżdżenia komórki jajowej. Jedna z najbardziej komfortowych metod zapobiegania ciąży. Nie mogą ich stosować kobiety karmiące piersią.
  • plastry antykoncepcyjne Plastry antykoncepcyjne zawierają estrogen i progestagen, które stopniowo przenikają przez skórę do krwi. Zmienia się je co tydzień. Plastry zapobiegają uwalnianiu się komórki jajowej, zagęszczają śluz szyjkowy, co utrudnia przedostawanie się plemników do jamy macicy. Nie mogą ich stosować kobiety karmiące piersią.
  • hormonalne krążki dopochwowy (NuvaRing)Hormonalny krążek dopochwowy (NuvaRing) To giętki pierścień wykonany z gumy, który zawiera dwa hormony, uwalniane w małych ilościach do krwi. Zakłada się go samodzielnie, raz na trzy tygodnie. Hamuje proces owulacji. Nie mogą go stosować kobiety karmiące piersią.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: