5 przepisów na stworzenie bezpiecznego  domu dla najmłodszych

5 przepisów na stworzenie bezpiecznego domu dla najmłodszych

Choć wydaje się, że dom to bezpieczne miejsce, okazuje się, że większość wypadków, jakim ulegają dzieci, ma miejsce właśnie w znajomych czterech ścianach. To zdecydowanie działa na wyobraźnię i uświadamia, że opiekując się maluchami nie wolno usypiać czujności. Jak zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych w domu? Poznaj 5 zasad bezpieczeństwa i stwórz przestrzeń przyjazną małemu odkrywcy.

1. Zabezpiecz niebezpieczne powierzchnie i przedmioty

Jeśli chodzi o zabezpieczanie niebezpiecznych powierzchni, wydaje się, że barierki na schody, blokady w oknach, zabezpieczenia szuflad oraz kantów stołów to absolutne minimum. Nie wolno jednak zapominać o nie mniej ważnych detalach, takich jak osłonięcie gniazdek elektrycznych specjalnymi zatyczkami, przymocowaniu mebli do ścian czy schowaniu przewodów elektrycznych. W tym kontekście równie istotne jest, by nie zostawiać włączonych do prądu niebezpiecznych urządzeń elektrycznych, takich jak na przykład żelazko.

Noże, nożyczki, żyletki, leki i kosmetyki – nad ich schowaniem nikt się nie zastanawia. A co z bateriami, guzikami, monetami, reklamówkami, a także biżuterią czy długopisami? Te także muszą być zabezpieczone tak, by nie dostały się w rączki dziecka. Wszystkie przedmioty, które maluch może połknąć bądź zrobić sobie nimi krzywdę powinny być schowane. Muszą pozostawać poza zasięgiem jego wzroku. Na szuflady z nożami czy sztućcami warto zastosować dodatkowe zabezpieczenia.

Warto zwrócić również uwagę na wszelkie kable, sznurki żaluzji i rolet czy ozdobne tasiemki (na przykład przy zasłonach) – te także nie mogą stanowić zagrożenia.

2. Chroń dziecko przed poparzeniem

Szczególną ostrożność należy zachować podczas gotowania - patelnie czy garnki należy stawiać albo na tylnych palnikach, albo uchwytami ku tyłowi, by dziecko nie mogło ich dosięgnąć, a dorosły zawadzić. Nie wolno stawiać nic gorącego w zasięgu rąk malca, a i nie pić niczego, co gorące, trzymając dziecko na kolanach.

Warto zastanowić się, czy dobrym pomysłem przy małych dzieciach jest używanie obrusów czy zwisających serwet. Może się przecież zdarzyć, że mały odkrywca, także niechcący, może pociągnąć za materiał i ściągnąć z nim wszystko to, co znajduje się na stole (w tym także jedzenie i picie, również gorące).

3. Chroń dziecko przed zadławieniem

Aby chronić dziecko przed zadławieniem, warto pod kątem bezpieczeństwa przyjrzeć się wszystkim zabawkom oraz przedmiotom, którymi bawi się maluch. Zabawki powinny być odpowiednie do wieku dziecka, nie mogą zawierać małych, potencjalnie niebezpiecznych elementów. To dlatego należy wyeliminować te zabawki, które mają łatwo odczepiane elementy, wypadające baterie czy ostre ranty.

Warto również przejrzeć ubrania dziecka. Tu potencjalnie niebezpieczne mogą być luźne nitki, źle wszyte guziki, troczki czy zabezpieczenia suwaków, które mogą owinąć się wokół szyi lub palców dziecka lub maluch może je też połknąć.

Nie mniej ważne jest, by wewnątrz łóżeczka dziecka nie znajdowały się maskotki czy poduszki, którymi maluch mógłby się przydusić. Do snu niemowlę najlepiej kłaść na płaskim i twardym materacu, a przykrywać lekką kołderką lub kocem.

Maluszkom, które jeszcze nie radzą sobie doskonale z jedzeniem wszystkiego, zwłaszcza twardych pokarmów, lepiej nie dawać paluszków, surowej marchwi czy chleba, by nie doszło do zadławienia. Nie należy też karmić leżącego dziecka. Głowa niemowlęcia w czasie jedzenia zawsze powinna być ułożona powyżej tułowia, starszaki powinny siedzieć. W przypadku starszych smakoszy uczulajmy dzieci, by nie chodziły i nie biegały z jedzeniem.

4. Chroń malucha przed niebezpiecznym upadkiem

Upadek z wysokości może być naprawdę groźny, dlatego na bezpieczeństwo malucha w tym zakresie należy zwracać uwagę dużo wcześniej, niż dziecko zacznie być mobilne (wówczas należy pamiętać, by zabezpieczyć schody bramkami bezpieczeństwa).

I tak materac w łóżeczku należy utrzymywać w odpowiedniej wysokości, mając na uwadze, że dziecko może nie tylko na nim stanąć, ale także podciągnąć się i wypaść. Z tego samego powodu nie wolno zostawiać niemowląt na przewijakach czy łóżkach – dziecko w każdej chwili może się przewrócić i spaść.

Maluch może się poślizgnąć i upaść także podczas kąpieli, dlatego na dno wanny lub brodzika warto położyć matę antypoślizgową. Nawet na moment nie wolno zostawiać dziecka samego w wannie czy wanience.

Trzeba także uważać, by nie ustawiać krzeseł w pobliżu parapetów okiennych, mebli czy blatów w kuchni. Warto pamiętać, że dzieci bardzo lubią wspinać się po schodach, ale także po krzesłach i meblach.

5. Usuń trujące przedmioty

Dbając o to, by dziecko nie wzięło do buzi czegoś, co może być trujące, należy usunąć kwiaty, których liście mogą być toksyczne, środki czystości, kapsułki do zmywarek czy prania, a także farby, lekarstwa czy rozpuszczalniki.

Opiekując się dzieckiem trzeba mieć oczy dookoła głowy, być szalenie przezornym i ostrożnym wykonując każdą czynność, ponieważ nawet prozaiczne sytuacje mogą zagrażać zdrowiu i życiu dziecka. Dla maluchów, które są ciekawe świata, potencjalnie groźne może być… wszystko, nie tylko ostre ranty, detergenty czy strome schody. Mając na uwadze, że dzieci w domach najczęściej ulegają upadkom, oparzeniom, zatruciom i zadławieniom, warto wykazać się przezornością, uruchomić wyobraźnię i zadbać o to, by w domu panowały warunki sprzyjające bezpiecznemu odkrywaniu świata.

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Odważnie, lecz bezpiecznie – instakonkurs z Bella Baby Happy

Odważnie, lecz bezpiecznie – instakonkurs z Bella Baby Happy

Jeśli jesteś rodzicem, z pewnością bliskie sercu jest ci bezpieczeństwo dziecka – w domu, w podróży, na…   Więcej

Konkurs -  twoje sposoby na bezpieczeństwo malucha. Zaprasza Bella Baby Happy!

Konkurs - twoje sposoby na bezpieczeństwo malucha. Zaprasza Bella Baby Happy!

Dzieciaki to żywe srebra, pełne energii i pomysłów, realizacja których często dostarcza wielu wrażeń nie…   Więcej

6 pomysłów, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas letniego wyjazdu

6 pomysłów, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas letniego wyjazdu

Wybierając się na wakacje z dzieckiem trzeba pamiętać o wielu rzeczach, takich jak wybór optymalnego…   Więcej

Wkładki laktacyjne Bella Mamma dbają o komfort karmiącej mamy

Wkładki laktacyjne Bella Mamma dbają o komfort karmiącej mamy

Mama, która karmi piersią, powinna czuć się komfortowo w każdej sytuacji. To dlatego ważne jest, by…   Więcej

Zadbaj o pielęgnację skóry dziecka z chusteczkami Bella Baby Happy

Zadbaj o pielęgnację skóry dziecka z chusteczkami Bella Baby Happy

artykuł sponsorowany (*)

Skórę dziecka należy otoczyć troskliwą opieką. Ponieważ na podrażnienia szczególnie narażona jest skóra…   Więcej

Dlaczego pieluszki Bella Baby Happy są wyjątkowe?

Dlaczego pieluszki Bella Baby Happy są wyjątkowe?

artykuł sponsorowany (*)

Produkty marki Bella Baby Happy, przeznaczone dla najmłodszych, są w pełni bezpieczne dla delikatnej…   Więcej

W dziale Serwisy partnerskie polecamy