5 przydatnych sposobów na bezpieczny spacer z maluchem

5 przydatnych sposobów na bezpieczny spacer z maluchem

reklama

Wyjście z maluszkiem na spacer czasami wydaje się być skomplikowanym przedsięwzięciem. Dlatego niektóre rzeczy warto zaplanować wcześniej, żeby potem nie biegać po domu z obłędem w oczach. O czym pamiętać, żeby spacer kojarzył się z przyjemnością, a nie udręką? Podpowiadamy, jak zadbać o nastrój i bezpieczeństwo, bo najważniejsze to mieć dobry plan!

1. Dobrze spakowana torba to podstawa

Na spacer z dzieckiem trzeba zabrać ze sobą kilka niezbędnych rzeczy. Są to: przekąski i woda, a jeśli maluch pije mleko modyfikowane, także woda w termosie i mleko w proszku.

Jeśli chodzi o jedzenie, powinno to być coś pożywnego: zdrowe batoniki, herbatniki, wafle ryżowe, banany lub inne owoce, paluszki czy chrupki kukurydziane. Świetnie sprawdzą się też kanapki.

Jeśli dziecko używa pieluszek, należy zabrać pieluszkę jednorazową na zmianę, chusteczki nawilżane, pieluszkę tetrową, krem do pupy, woreczek na zużyte pieluszki. Przyda się również podkład do przewijania.

Wychodząc na spacer koniecznie spakuj smoczek, gryzak, grzechotkę, a dla starszaka – piłkę, skakankę, pchacz, zestaw do piaskownicy lub inną zabawkę.

Dobrze mieć pod ręką plasterki, gdyby zdarzył się mały wypadek, a stłuczone kolano bądź zadrapana rączka wymagałyby opatrzenia.

2. Zaplanuj z wyprzedzeniem możliwe sytuacje

Dzięki dobrze spakowanej torbie jesteś przygotowana na głód, pragnienie i pochmurny nastrój małego spacerowicza. Warto przygotować się również na każdą okoliczność pogodową. W tym celu zabierz ze sobą folię przeciwdeszczową oraz parasolkę, nie zapomnij o moskitierze (przypominamy, że jeśli jest upał to używanie moskitiery może być niebezpieczne, bo hamuje dopływ powierza do wózka). Warto też spakować kocyk, a i mieć pod ręką lekki otulacz.

Pomyśl o ubraniu dziecka – najlepiej wykorzystać sposób „na cebulkę”. Jeśli zrobi się gorąco, zawsze będziesz mogła zdjąć jedną warstwę ubrań. Jeśli jest ciepło, na wszelki wypadek zabierz sweterek, bluzę i czapeczkę – założysz je, gdy się ochłodzi.

3. Ochroń skórę dziecka przed słońcem

Parasolka do wózka, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne – o tym, w kontekście słońca, pamięta z pewnością każda mama. Obowiązkowym punktem programu w słoneczny dzień jest także posmarowanie skóry dziecka kremem w filtrem, a i unikanie spacerów w porach, kiedy słońce praży najmocniej.

Jeśli idziecie na plac zabaw, wybieraj takie miejsca, które są bezpieczne, ale i zacienione. Zabawa w upale, na pełnym słońcu, w godzinach okołopołudniowych, nie jest dobrym pomysłem. Pamiętaj o tym, że dziecko w upalne dni powinno pić duże ilości wody.

4. Zabezpiecz malucha przed komarami i kleszczami

Wybierając się z dzieckiem na spacer do lasu, parku czy nad wodę, pamiętaj o zabezpieczeniu go przed skutkami spotkania z komarami czy kleszczami. Na co zwrócić uwagę? Stosuj repelenty, które odstraszają owady, ale i olejki eteryczne (waniliowy, cytrynowy, lawendowy czy miętowy). Idąc na spacer koniecznie zabierz preparat ze sobą.

Repelent (w spray’u, żelu, w formie roll-on) odstraszy komary i inne owady. Pamiętaj, by wybrać taki, który jest bezpieczny dla maluchów. Najlepszym rozwiązaniem są specyfiki naturalne, przeznaczone dla niemowląt i dzieci, które nie zawierają alkoholu, barwników i parabenów (oraz DEET, który jest głównym czynnym składnikiem większości preparatów, a którego stosowanie nie jest zalecane).

Jeśli używasz preparatów przypadkowych, nie stosuj ich bezpośrednio na skórę dziecka – spryskaj wyłącznie ubranie, wózek bądź kocyk.

5. Wpajaj dziecku zasady bezpieczeństwa

Choć nie należy dzieci przeceniać, od najmłodszych lat warto je uczulać na pewne kwestie związane z bezpieczeństwem. Co jest ważne? Przypominanie, by dziecko nie głaskało nieznajomych psów, nie oddalało się, nie wbiegało na ulicę, nie bujało się bez trzymania czy nie biegało z jedzeniem w buzi. Dla małego dziecka nie jest to takie oczywiste.

Dzieci należy uczyć zasad bezpieczeństwa, ale i nie spuszczać ich z oczu. Nie chodzi o to, by chodzić za nimi krok w krok (zwłaszcza za starszakami), ale by móc zareagować, gdy zajdzie taka potrzeba. Nie łudź się, że maluch wszystko od razu zapamięta i będzie bezwzględnie stosować.

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: