6 pomysłów, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas letniego wyjazdu

6 pomysłów, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas letniego wyjazdu

reklama

Wybierając się na wakacje z dzieckiem trzeba pamiętać o wielu rzeczach, takich jak wybór optymalnego miejsca pobytu, zapewnieniu bezpieczeństwa w podróży, a także odpowiedne spakowanie bagażu, także podręcznego.

Wypoczywając z maluchem należy również pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że urlop będzie nie tylko beztroski, pełen radości i wrażeń, ale także bezpieczny. Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas letniego wyjazdu?

1. Uważaj na bezpieczeństwo malucha nad wodą

Przebywając z dzieckiem nad wodą trzeba mieć nie tylko oczy dookoła głowy, ale i zachować szczególne zasady bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest, by dziecko mieć zawsze w zasięgu wzroku. Małe dzieci nad wodą wymagają stałej obecności rodzica.

Z dziećmi najbezpieczniej jest korzystać ze strzeżonych kąpielisk o łagodnym zejściu do wody. Warto uczyć dziecko rozpoznawać kolory flag. Biała oznacza zgodę na kąpiel, czerwona to zakaz kąpieli. Brak flagi na maszcie informuje o tym, że nie ma ratownika. Nie należy kąpać się w pobliży mostów, przystani i portów. Niedozwolone są zabawy polegające na „podtapianiu” innych, wciąganiu ich pod wodę czy spychaniu z materaca.

Wybierając się z dzieckiem nad wodę warto zadbać o to, by mieć pod ręką wszystko, co niezbędne. Przyda się coś do jedzenia i picia, a także ręcznik, koc plażowy lub okrycie kąpielowe. Zawsze trzeba pamiętać o ochronie przed słońcem: tak ciała, jak i oczu i główki dziecka. Przyda się nie tylko nakrycie głowy i koszulka przeciwsłoneczna z filtrem, ale także parasol lub namiot plażowy.

Dzieciaki lubią bawić się w piasku lub w płytkiej wodzie, dlatego nie wolno zapomnieć zabawek do piasku i wody, dmuchanych kółek czy rękawków, a także innych akcesoriów, które uatrakcyjniają kontakt z wodą. Nie zapomnij o chusteczkach nawilżanych, na przykład Bella Baby Happy Sensitive, które są przeznaczone do oczyszczania całego ciała niemowląt i dzieci. Bezpieczny skład, brak zapachu i delikatna włóknina z której je wykonano sprawia, że są idealne o pielęgnacji skóry wyjątkowo wrażliwej oraz skłonnej do alergii i podrażnień.

Zabierz też że sobą pieluszki, tak do pływania, jak i klasyczne. Ważne, żeby były komfortowe i dbały o optymalną ochronę przed wilgocią. Fantastycznie byłoby, gdyby ich anatomiczny kształt i elastyczne elementy zapewniały doskonałe dopasowanie pieluszki oraz swobodę ruchu. Bezpieczne i przyjazne dla wrażliwej skóry maluszka są na przykład pieluszki Bella Happy.

2. Uważaj na to, co je dziecko

Wakacje sprzyjają odkrywaniu nowych miejsc, ale i smaków - zarówno podczas wakacji u babci na wsi, jak i w czasie pobytu w egzotycznym kurorcie. Czy dzieci, korzystając z aury wakacyjnej swobody, mogą jeść, co dusza zapragnie? Otóż nie.

Dzieci, ale i dorośli, nie powinni jeść czegokolwiek i byle gdzie, w budkach, na ulicznych stoiskach i podejrzanych miejscach. Omijajcie jadłodajnie, które roztaczają woń starego oleju, źle wyglądają lub cieszą się złą sławą, brak w nich gości.

Latem trzeba uważać na lody, ciastka i kremy. Nie wolno kupować lodów rozmrożonych, o zmienionym kształcie, źle przechowywanych, z niepewnego źródła. Rurki i ciastka z kremem czy eklery zawierają surowe jaja – lepiej ich unikać, zwłaszcza że podczas upału szybko tracą świeżość. Pamiętajmy, że wysoka temperatura sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, stąd latem ryzyko zatruć lodami i kremami wzrasta.

Nie jest dobrym pomysłem, by dzieci, zwłaszcza małe, piły mleko prosto od krowy. Zdecydowanie należy je najpierw przegotować, ponieważ mogą być w nim obecne drobnoustroje wywołujące zatrucie pokarmowe.

Małe dzieci nie powinny jeść dań instant, konserw, grzybów i owoców leśnych prosto z krzaka. Dania gotowe to nic dobrego, grzyby leśne są ciężkostrawne, a i potencjalnie niebezpieczne. Jedząc jagody czy maliny leśne prosto z krzaka można zarazić się bąblowicą, groźną chorobą wywoływaną przez tasiemca.

Przebywając w egzotycznych krajach, chcą otwierać dziecko na nowe smaki, warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Nie należy podawać mu wszystkiego bez ograniczeń. Należy unikać potraw pikantnych, ekstremalnych, zawierających surowe jaja czy surowe mięso.

3. Dobrze przygotuj się do bezpiecznej górskiej wędrówki

Przed wyruszeniem z dzieckiem na szlak pamiętaj o odpowiednim stroju. Ubierz maluszka cieplej niż siebie – weź pod uwagę, że on nie maszeruje jak ty, dlatego może być mu chłodno. Jeśli na trasę zabierasz niemowlę, lepiej zrezygnuj z wypraw w wyższe partie gór ze względu na niższe stężenie tlenu i duże nasłonecznienie. Wybieraj krótkie, niezbyt skomplikowane trasy.

Wysmaruj malucha kremem z filtrem, najlepiej umieść go w nosidle, które zaopatrzone jest w daszek przeciwsłoneczny i pokrowiec przeciwdeszczowy. Warto zabrać małą poduszkę lub specjalny zagłówek.

Rób częste przerwy w marszu, by nakarmić czy przewinąć dziecko. Nie zapomnij o jedzeniu i piciu. Warto spakować wodę czy sok, kanapki, batoniki czy banany. Nie zapomnij o podręcznej apteczce, w której znaleźć się powinna woda utleniona, plaster, bandaż, bandaż elastyczny, krem z wysokim filtrem (z faktorem co najmniej 50) i środek przeciw komarom.

4. Uwaga na upały!

Wychodząc z dzieckiem na dwór podczas letnich upałów, należy mieć na uwadze, że słońce może być groźne. O czym pamiętać?  Przede wszystkim o dużej ilości picia oraz ochronie ciała i główki. Jeśli słońce mocno świeci, warto mieć ze sobą parasol plażowy, dobry krem z wysokim faktorem, a dziecku założyć koszulkę. Mamy niemowląt powinny się wystrzegać otulania maluchów kocykami. Przegrzanie organizmu grozi udarem cieplnym.

5. Zabierz na urlop koła ratunkowe

Jadąc z dzieckiem na urlop musisz pamiętać o zabraniu:

  • książeczki zdrowia dziecka,
  • numeru telefonu do zaufanego pediatry,
  • ubezpieczeniu turystycznym, zwłaszcza jeśli jedziecie za granicę (zabierzcie ze sobą również karty EKUZ).

Nie mniej ważna jest apteczka. Jej posiadanie w zasięgu ręki daje poczucie bezpieczeństwa, ale jest także koniecznością. Jej skład powinien być uzależniony od rodzaju podróży i środowiska, w którym będziecie przebywać.

Podręczna apteczka powinna zawierać leki, które bierzecie np. od alergii, a także:

  • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe bezpieczne dla dzieci,
  • środki na niedyspozycje żołądkowo-jelitowe,
  • opatrunki,
  • bandaż,
  • gaziki,
  • wodę utlenioną lub preparat odkażający,
  • aerozol na poparzenia słoneczne czy krem na świąd (np. po ukąszeniu komara).

6. Przygotuj dziecko na sytuacje kryzysowe

Można mieć wszystko dopięte na ostatni guzik i oczy dookoła głowy, ale i tak może się zdarzyć, że dojdzie do jakiejś kraksy. Niestety nie da się przewidzieć wszystkich okoliczności, a i się na nie przygotować. Dlatego warto rozmawiać z dziećmi nie tylko o zapobieganiu nieszczęściom i wypadkom, ale i o tym, jak powinny zachować się, gdy znajdą się w sytuacji kryzysowej.

Małe dzieci, które nie potrafią zapamiętać numeru telefonu rodzica i nie wiedzą, jak się nazywają, powinny mieć na rączkach specjalne opaski z danymi mamy czy taty.

Starsze dzieci należy uczulać, by nie oddalały się samowolnie i były ostrożne. Na wypadek, gdyby się gdzieś zgubiły, warto ustalić strategię: najważniejsze to zachować spokój i pozostanie w miejscu. Warto również poprosić kogoś i pomoc: ratownika, policjanta, pracownika ochrony.

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: