7 pytań, które warto sobie zadać przed  podróżą z niemowlakiem i dzieckiem

7 pytań, które warto sobie zadać przed podróżą z niemowlakiem i dzieckiem

Podróżując z dzieckiem samochodem, tak na trasach dalekich, jak i tych całkiem bliskich, zawsze trzeba mieć na uwadze względy bezpieczeństwa. O czym pamiętać, czym się kierować, przewożąc malucha? Poznaj 5 sposobów jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem.

1. Czy macie bezpieczny fotelik samochodowy?

Myśląc o bezpieczeństwie dziecka w podróży niemal automatycznie myślimy o foteliku samochodowym i pasach bezpieczeństwa. I słusznie. To absolutna podstawa i niezbędne minimum. Fotelik, w jakim jeździ dziecko musi być dostosowany do jego wieku i wagi, czyli być idealnie dobrany.

Czy wiesz, że przed zakupem warto udać się do sklepu i przymierzyć fotelik do auta. Nie każdy z nich będzie dobrze leżał w danym modelu pojazdu. Nie mniej ważne jest, by posiadał niezbędne atesty i certyfikaty. Właściwie dobrany i używany fotelik nie tylko zapewnia komfort dziecku, ale i zmniejsza ryzyko poważnych obrażeń dziecka w razie wypadku drogowego.

Ważne jest, by fotelik był montowany prawidłowo, zgodnie z instrukcją. Zanim wyruszysz w drogę zawsze upewnij się, czy fotelik jest dobrze przypięty pasem bezpieczeństwa. Pasy powinny być na linii ramion dziecka lub ciut powyżej, ale nigdy nie niżej.

Pamiętaj, że w Polsce w specjalnym foteliku muszą podróżować dzieci mające mniej niż 150 cm wzrostu, zaś starszaki - zawsze w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Jeśli fotelik jest montowany na przednim siedzeniu, koniecznie jest dezaktywowanie poduszki powietrznej dla pasażera. Najbezpieczniejszym miejscem jest tylna kanapa w samochodzie.

2. Czy twoje dziecko jest odpowiednio ubrane?

Czy wiesz, że przed zapięciem dziecka w pasy bezpieczeństwa w foteliku należy zdjąć grubą odzież wierzchnią, czyli kurtkę, płaszczyk czy kombinezon? Zwłaszcza ubrania wykonane ze śliskich tkanin mogą spowodować wysunięcie się dziecka z fotelika.  Przerwa między pasami a ciałem malucha powinna być na tyle mała, by mieściły się w niej maksymalnie dwa palce dorosłej osoby.

Jeśli podróżujecie w upalne dni warto zaopatrzyć się we wkładki do fotelików, które zapobiegają nadmiernemu poceniu się dziecka

3. Czy wiesz, że nawet minuta, to może być zbyt długo?

Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie, choćby to miała być minuta. Nie jest dobrym pomysłem wychodzenie na szybkie zakupy, choćby na stacji benzynowej. Dziecko pozostawione bez opieki może choćby zablokować zamki czy zwolnić hamulec ręczny.

Przypominamy również, że temperatura we wnętrzu pojazdu potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut. Zaparkowanie samochochodu w cieniu nie zmieni specjalnie sytuacji, przegrzanie może być przyczyną śmierci malucha. 

4. Czy samochód jest bezpieczny i dobrze przygotowany do podróży?

Pamiętaj, aby podczas podróży nie kłaść żadnych przedmiotów na tylnej półce, które w przypadku ostrego hamowania mogą się zsunąć i zrobić komuś krzywdę. Jeśli dojdzie do kolizji nawet najdrobniejsze rzeczy mogą stanowić poważne zagrożenie życia i zdrowia.

Samochód, którym podróżuje dziecko, musi być sprawny, bezpieczny (mieć stosowne i aktualne przeglądy techniczne), ale i przygotowany do drogi (czyste szyby i światła, uzupełnione paliwo i inne płyny). Warto przed podróżą sprawdzić stan opon, olej, a następnie go umyć i odkurzyć. O wiele przyjemniej podróżuje się w czystym wnętrzu,

Nie mniej ważne jest, by osoba prowadząca pojazd była skoncentrowana i spokojna. Czasem warto wyjechać chwilę później, żeby kierowca był wypoczęty przed drogą.

5. Czy jesteście przygotowani do walki z nudą?

Choć nie wydaje się to oczywiste, to atmosfera, dobry nastrój dziecka oraz jego aktywność także przekładają się na bezpieczeństwo podróży. W tej kwestii, w kontekście dalszych tras, warto wziąć pod uwagę porę jazdy. Warto dostosować ją do aktywności dzieci – na przykład w dalekie podróże udawać się w nocy, w te krótsze starać się zahaczyć o porę drzemek dzieci.

Dość istotne jest, by maluch podczas jazdy autem miał się czym zająć, dzięki czemu nie będzie marudny, zniecierpliwiony, poirytowany czy płaczliwy, a podróż ma szanse upłynąć w miłej, pozbawionej nerwowości atmosferze. Warto się więc do niej dobrze przygotować – do podręcznej torby spakować nie tylko przekąski i picie, ale również zabawki, maskotki, książeczki bądź gry planszowe w wersji podróżnej, w zależności od wieku najmłodszych pasażerów.

6. Czy zaplanowaliście postoje?Wybierając się wycieczki z małymi dziećmi, ważne jest, żeby zaplanować krótsze lub dłuższe przerwy. Niemowlęta i małe dzieci potrzebują czasu, żeby wyjść na świeże powietrze, porozglądać się lub pobiegać.

Bez względu jak komfortowy jest fotelik po jakimś czasie, każdy z nas potrzebuje trochę się poruszać, dzieci również. Sprawdźcie, gdzie po drodze możecie się zatrzymać. Może po drodze znajdziecie miejsca z placami zabaw? Możecie zabrać ze sobą piłkę dmuchaną i podczas postoju zaprosić maluchy do wspólnej gry. To pozwoli im spalić trochę energii a wam rozruszać kości. 

7. Czy w podręcznej torbie macie niezbędne akcesoria?

Na podręczną torbę każda mama ma swój sposób i dostosowuje jej zawartość do swoich i dziecka potrzeb, można się pokusić jednak o listę, która przypomni każdemu co ważne i niezbędne:

  • pieluchy na zmianę
  • matę lub kocyk do przewijania,
  • nieprzemakalny worek na brudne rzeczy,
  • woreczki na brudne pieluchy,
  • mokre chusteczki,
  • krem lub maść na odparzenia
  • komplet ubrań do przebrania oraz coś na duży chłód (czapka, sweterek, skarpetki) i duży upał (kapelusz, przewiewny rampers),
  • pieluchy tetrowe (kilka sztuk, można nimi wytrzeć buzię, ratować od zabrudzenia ubranko w czasie picia czy wymiotów, mokrą przyłożyć do karku – gdy upał, suchą zasłonić okno  - gdy świeci słońce, bawić się nią – ukrywając zabawki i odnajdując je, a róg z zawiązanym supełkiem jest świetnym gryzaczkiem).

Dobrej podróży!

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Odważnie, lecz bezpiecznie – instakonkurs z Bella Baby Happy

Odważnie, lecz bezpiecznie – instakonkurs z Bella Baby Happy

Jeśli jesteś rodzicem, z pewnością bliskie sercu jest ci bezpieczeństwo dziecka – w domu, w podróży, na…   Więcej

Konkurs -  twoje sposoby na bezpieczeństwo malucha. Zaprasza Bella Baby Happy!

Konkurs - twoje sposoby na bezpieczeństwo malucha. Zaprasza Bella Baby Happy!

Dzieciaki to żywe srebra, pełne energii i pomysłów, realizacja których często dostarcza wielu wrażeń nie…   Więcej

6 pomysłów, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas letniego wyjazdu

6 pomysłów, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas letniego wyjazdu

Wybierając się na wakacje z dzieckiem trzeba pamiętać o wielu rzeczach, takich jak wybór optymalnego…   Więcej

Wkładki laktacyjne Bella Mamma dbają o komfort karmiącej mamy

Wkładki laktacyjne Bella Mamma dbają o komfort karmiącej mamy

Mama, która karmi piersią, powinna czuć się komfortowo w każdej sytuacji. To dlatego ważne jest, by…   Więcej

Zadbaj o pielęgnację skóry dziecka z chusteczkami Bella Baby Happy

Zadbaj o pielęgnację skóry dziecka z chusteczkami Bella Baby Happy

artykuł sponsorowany (*)

Skórę dziecka należy otoczyć troskliwą opieką. Ponieważ na podrażnienia szczególnie narażona jest skóra…   Więcej

Dlaczego pieluszki Bella Baby Happy są wyjątkowe?

Dlaczego pieluszki Bella Baby Happy są wyjątkowe?

artykuł sponsorowany (*)

Produkty marki Bella Baby Happy, przeznaczone dla najmłodszych, są w pełni bezpieczne dla delikatnej…   Więcej

W dziale Serwisy partnerskie polecamy