Bezpiecznie na placu zabaw? Poznaj te 5 zasad

Bezpiecznie na placu zabaw? Poznaj te 5 zasad

reklama

Choć dzisiejsze place zabaw są bezpieczne (mówi się nawet, że zbyt bezpieczne), nie oznacza to, że małe dziecko, które się na nim bawi, można spuścić z oczu i zająć się czytaniem książki. Tu także należy być czujnym i zadbać o bezpieczeństwo małego odkrywcy. Na co zwracać uwagę, by pobyt dziecka na placu zabaw był źródłem radości, ale nie stanowił zagrożenia dla zdrowia i życia?

1. Zwróć uwagę na stan techniczny placu zabaw

Odwiedzając z dzieckiem place zabaw zwracaj uwagę na stan techniczny huśtawek, drabinek i innych urządzeń, a także na czystość piaskownicy (zobacz, czy nie ma w niej odchodów zwierząt, niedopałków papierosów czy potłuczonych butelek). Zawsze upewnij się, że korzystanie z nich będzie bezpieczne dla malucha. Urządzenia i sprzęty na placu zabaw powinny być kontrolowane i konserwowane, czyli bezpieczne.

Nie wolno korzystać z zepsutych i zardzewiałych sprzętów. Połamane elementy, wystające gwoździe, spróchniałe deski nie zapewnią komfortowej i beztroskiej zabawy, a kontakt z nimi może skutkować przykrymi konsekwencjami.

Warto także zwrócić uwagę, czy nawierzchnia placu zabaw, zwłaszcza pod urządzeniami, jest w stanie zamortyzować upadek. Lepiej unikać miejsc, które są pokryte asfaltem lub betonem.

Najlepiej chodzić z dziećmi na sprawdzone place zabaw, które są zadbane i zabezpieczone.

2. Wpajaj dziecku zasady bezpieczeństwa

Mówi dziecku, a i je uczulaj, by na placu zabaw przestrzegało zasad bezpieczeństwa. Niedopuszczalne jest skakanie z wysokich drabinek, wbieganie pod huśtawkę, zeskakiwanie z huśtawki będącej w ruchu, podbieganie do kręcącej się karuzeli czy bujanie się bez trzymania.

O wypadek w ferworze zabawy naprawdę nietrudno. Uświadom dziecku, jakie konsekwencje niesie ze sobą brak uwagi. Nie łudź się jednak, że maluch wszystko to od razu zapamięta i będzie bezwzględnie stosować. Nie przeceniaj dziecka i zawsze miej je w zasięgi wzroku.

Pamiętaj, że już dwulatkowi możesz stawiać granice i pokazywać, co jest bezpieczne, a co nie.

3. Zawsze miej dziecko w zasięgu wzroku

Nie spuszczaj dziecka z oczu. Dzięki temu zobaczysz, czy nie wkłada czegoś do buzi, nie oddala się bądź nie chce zrobić czegoś, co jest zwyczajnie niebezpieczne. Nie chodzi o to, by kontrolować każdy ruch dziecka, ale by widzieć, co się dzieje.

Warto dziecko asekurować, ale nie blokować. Dlatego nie chodź za starszym dzieckiem krok w krok - zostaw mu swobodę, pole do samodzielności i kreatywności. Gdy młodsze dziecko korzysta z huśtawki czy drabinek, bądź na tyle blisko, by złapać je, gdyby spadało. Nie wyręczaj też malucha i nie pomagaj, jeśli tego nie potrzebuje.

4. Zadbaj o odpowiednie ubranie

Dziecko, które ma się dobrze i bezpiecznie bawić na placu zabaw, powinno być odpowiednio ubrane – adekwatnie tak do pogody, jak i okoliczności. Długa spódniczka z tiulu, wąskie spodenki, spodnie z szerokimi nogawkami, za duże buty czy opadająca na oczy czapka, kolczyki bądź torebki na długich paskach nie są najlepszym pomysłem. Zdecydowanie bardziej komfortowo będzie się czuło dziecko, które ma na sobie luźne, przewiewne i wygodne ubrania, które nie krępują ruchów (i które można ubrudzić, bez obaw o burę).

5. Specjalne zasady na upalne dni

Latem, gdy jest gorąco, a dziecko ma na sobie krótkie spodenki bądź spódniczkę, sprawdź, czy metalowe zjeżdżalnie nie są zbyt nagrzane od słońca. Nie zapomnij również o nakryciu głowy oraz o posmarowaniu dziecka kremem z filtrem przeciwsłonecznym.

W upalne dni wybieraj place zabaw lekko zacienione - nie wychodźcie na podwórko w południe, jeśli praży słońce. Promienie mogą być naprawdę groźne.

Zawsze miej ze sobą coś do picie, najlepiej wodę, która odpowiednio nawodni malucha i ugasi jego pragnienie. Wiele mam zawsze ze sobą zabierai plasterki, preparat odkażający i chusteczki nasączone, którymi szybko i sprawnie można przetrzec buzię i rączki dziecka. Idealnie, gdyby były bezzapachowe.

Jeśli twój maluch nadal nosi pieluszki, miej kilka w zapasie, bo nawet jeśli są chłonne, to w upalne dni mogą powodować dyskomfort.

Należy również zachować ostrożność podczas jedzenia i picia na placu zabaw ze względu na możliwość zachłyśnięcia się pokarmem. Dziecko, które je bądź pije, powinno usiąść, nie biegać. Uwaga na osy! Istnieje również ryzyko połknięcia owada.

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: