Jak zadbać o bezpieczeństwo skóry najmłodszych podczas ciepłych dni

Jak zadbać o bezpieczeństwo skóry najmłodszych podczas ciepłych dni

reklama

O skórę dziecka, która jest delikatna i wrażliwa, trzeba dbać nieustannie. Bardzo ważna jest zarówno odpowiednia pielęgnacja i nawilżanie, szczególna troska o skórę ukrytą pod pieluszką, jak i ochrona przed słońcem, komarami czy alergiami. O czym pamiętać, by zadbać o bezpieczeństwo skóry najmłodszych podczas ciepłych dni?

1. Pamiętaj o nawilżaniu skóry malucha po kąpieli

Skóra niemowlęcia jest delikatna, szybko traci wodę, co prowadzi do jej przesuszania. To dlatego trzeba dbać o jej zabezpieczenie i nawilżenie. Podczas pielęgnacji dziecka należy pamiętać, że nieodpowiednie kosmetyki oraz zbyt częste kąpiele mogą usuwać naturalny płaszcz hydro-lipidowy, czyli substancje tłuszczowe, które chronią skórę dziecka. Przez to skóra staje się ona jeszcze bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia.

Po kąpieli nawilżaj skórę dziecka, a jeśli jest wysuszona, sięgaj po emolienty, które również ją natłuszczają oraz chronią naskórek i umożliwiają jego regenerację.

2. Zabezpiecz skórę dziecka przed promieniami słońca

Chroń malucha przed słońcem. Komórki jego skóry zawierają bardzo mało melaniny, czyli pigmentu chroniącego przed promieniami słonecznymi. To dlatego pediatrzy zalecają, by z noworodkami i niemowlętami spacerować jedynie w cieniu, a w bardzo słoneczne dni zrezygnować z wychodzenia z domu pomiędzy godziną 11 a 16.

Latem przed wyjściem z domu nałóż na skórę dziecka kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (50+). Ważne, żeby preparat się wchłonął. Następnie co dwie godziny nakładaj kolejną warstwę. Pamiętaj, że kremy podczas upału mogą podrażniać skórę dziecka, dlatego po powrocie umyj maluszka.

Nie wolno zapominać o nawadnianiu dziecka podczas upałów, a także zabezpieczaniu przed słońcem głowy oraz oczu.

3. Zadbaj o skórę pod pieluszką

Pielęgnując skórę dziecka, które używa pieluszek, szczególnie troskliwie trzeba zająć się skórą pośladków. Częsta zmiana pieluch oraz używanie produktów dobrych jakościowa to podstawa, ponieważ wilgotna, niespecjalnie chłonna pieluszka staje się doskonałym środowiskiem do namnażania mikroorganizmów chorobotwórczych.

Należy wybierać pieluszki, które dbają o optymalną ochronę przed wilgocią, a ich anatomiczny kształt i elastyczne elementy zapewniają doskonałe dopasowanie pieluszki oraz swobodę ruchu. Bezpieczne i przyjazne dla wrażliwej skóry maluszka są na przykład pieluszki Bella Happy.

Nie zapomnij o chusteczkach nawilżanych, które nie moga byc przypadkowe. Dobrym wyborem dla wrażliwej i wymagajacej skóry najmłodszych są chusteczki nasączane Bella Baby Happy Sensitive, które są przeznaczone do oczyszczania całego ciała niemowląt i dzieci. Bezpieczny skład, brak zapachu i delikatna włóknina z której je wykonano sprawia, że są idealne do pielęgnacji skóry wyjątkowo wrażliwej oraz skłonnej do alergii i podrażnień.

Trzeba pamiętać o tym, że bariera ochronna skóry u niemowląt i małych dzieci nie jest jeszcze wystarczająca, dlatego skóra szybko i łatwo ulega uszkodzeniom. Dbając o higienę pupy i skóry pod pieluszką należy robić wszystko, by unikać zaczerwienienia, odparzeń czy pieluszkowego zapalenia skóry. W tym celu warto stosować kremy i preparaty ochronne.

Nie mniej ważne jest, by podczas zmiany pieluszki dokładnie oczyszczać miejsca narażone na zabrudzenie i podrażnienie. Używaj tylko produktów delikatnych, bezpiecznych, odpowiednich dla dzieci lub sięgaj po waciki nasączone wodą.

Jeśli zauważysz pierwsze oznaki odparzenia, czyli zaczerwienienie i podrażnienie skóry, zastosuj krem na odparzenia. Obserwuj maluszka i w razie potrzeby skontaktuj się z pediatrą.

4. Chroń skórę dziecka przed komarami

Komary dają się we znaki od późnej wiosny po wczesną jesień. Skutki ich użądleń są nieprzyjemne, szczególnie dla dzieci. Miejsce ukąszenia swędzi i piecze, a i bywa, że dochodzi do reakcji alergicznej. To dlatego wychodząc na dwór należy używać zarówno olejków eterycznych, które odstraszają insekty (waniliowy, cytrynowy, lawendowy czy miętowy), jak i repelentów (w spray’u, żelu, w formie roll-on).

Pamiętaj, żeby środki odstraszające owady były bezpieczne dla małych dzieci. Najlepszym rozwiązaniem są specyfiki naturalne, przeznaczone dla maluchów, które nie zawierają alkoholu, barwników i parabenów (i DEET, który jest głównym czynnym składnikiem większości preparatów, a którego stosowanie nie jest zalecane). Możesz nimi spryskać ubranko dziecka, wózek bądź kocyk. Preparatów, zwłaszcza takich, co do których nie masz pewności, lepiej nie stosować na skórę dziecka (możesz spryskać swoją dłoń, a potem dotknij nią skóry dziecka).

Zarówno w wózkach, jak i w oknach mieszkań warto stosować moskitiery. Domy należy chronić przed nieproszonymi gośćmi na wszelkie możliwe sposoby, poczynając od postawienia lawendy na parapecie okiennym, po używanie bezpiecznych świec czy urządzeń odstraszających komary.

5. Chroń skórę dziecka przed alergią

Ponieważ maluchy mają większą powierzchnię skóry niż dorośli, są szczególnie narażone na wchłanianie substancji drażniących i alergenów. Dodatkowo nalezy miec na uwadze, że układ odpornościowy małego dziecka nieustannie się rozwija, co oznacza, że należy go chronić przed wszelkimi drażniącymi substancjami, które mogą stać się powodem alergii. Jak zadbać o ochronę skóry i chronić ją przed alergią?

Należy stosować produkty pielęgnacyjne, które wzmacniają barierę ochronną skóry, są przy tym łagodne i bezpieczne – nie zawierają substancji szkodliwych, są przebadane. Nie mniej ważne jest, by ubranka noworodków, niemowląt, a także małych dzieci prać w detergentach przeznaczonych dla najmłodszych. Zwykłe proszki i płyny zawierają zbyt silne składniki piorące, które mogą spowodować wysypkę.

Uważaj na zasypki dla niemowląt, które mogą podrażnić, a nawet uszkodzić płuca maluszka.

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: