reklama

8 lat szkoły powszechnej. 4 lata edukacji wczesnoszkolnej. MEN wprowadza zmiany

Już za 3 lata MEN zapowiada, że dzieci trafią do 8-letniej szkoły powszechnej. Nauczanie wczesnoszkolne będzie się odbywało w klasach I-IV. Później młodzież trafi do 4-letniego liceum ogólnokształcącego i 5-letniego technikum. Takie zmiany zapowiedziała w poniedziałek szefowa MEN Anna Zalewska.

W klasach I-IV  będzie  obowiązywał ”poziom podstawowy", zaś w klasach V-VIII - "poziom gimnazjalny". Dodatkowo w klasie IV dzieci będą miały zajęcia wprowadzające do przedmiotów, które staną się obowiązkowe w wyższych klasach. Przez pierwsze cztery lata dzieci pozostaną pod opieką tego samego wychowawcy.
 
Po ukończeniu szkoły podstawowej uczniowie będą mieli do wyboru czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum lub dwustopniową szkołę branżową (która zastąpić ma dzisiejsze szkoły zawodowe).
 
Pierwszy rocznik, który zostanie objęty reformą to dzieci, które rozpoczną naukę w szkołach powszechnych 1 września 2017 r.

W tym czasie będzie obowiązywał trzyletni okres przejściowy. W tym okresie  klasy VII będą się  mieściły w budynku gimnazjum, albo szkoły podstawowej. W przyszłości klasy  I-IV i V-VIII mają stanowić jedną szkołę. Od jesieni  2017 r. uczniowie będą realizowali program związany z nową podstawą programową kształcenia ogólnego.
 
Dodatkowo od  2017 r. wszystkie sześciolatki objęte zostaną subwencją oświatową.

źródło: PAP

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: