reklama

90 minut na łonie przyrody zmniejsza ryzyko depresji

Masz kiepski nastrój? Idź na spacer! Naukowcy znaleźli dowody, że 90-minutowy spacer na łonie natury zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji.

W badaniu wzięły udział dwie grupy. Uczestnicy pierwszej spacerowali przez 90 minut w otoczeniu przyrody, wśród   dębów i krzewów. Druga  grupa została wysłana na spacer wzdłuż ruchliwej, czteropasmowej drogi. Przed i po, naukowcy  wykonywali skany mózgu oraz mierzyli wszystkim uczestnikom tętno i oddech.

Najbardziej widoczne były zmiany w mózgu. Wśród uczestników, którzy spędzili czas wśród zieleni zaobserwowano  spadek aktywności mózgu w części odpowiedzialnej za czynniki wpływające na depresję.

Ponad połowa światowej populacji mieszka w obszarach miejskich i ta tendencja wzrasta z każdym rokiem. Mieszkańcy miasta mają o 20 procent wyższe ryzyko zaburzeń lękowych i 40 procent wyższe ryzyko zaburzeń nastroju w stosunku do ludzi żyjących na wsi. Dodatkowo osoby  urodzone i wychowane w miastach są dwukrotnie bardziej narażone na rozwój schizofrenii.  Stąd coraz liczniej opracowania na temat związku  między naturą i dobrostanem ludzi.  Autor badania, Gregory Bratman, doktorant ze Stanford już w poprzednich pracach udowadniał pozytywny wpływ natury na nasz nastrój, pamięć roboczą, a także wskazywał na zjawisko zmniejszenia lęku.

źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: