reklama

90% rodziców niemowląt nadal nie dba o ich bezpieczny sen

Według nowego artykułu w Pediatrics, wielu rodziców nadal nie stosuje wytycznych, które mają zadbać o bezpieczny sen dzieci, mimo że zostały one stworzone, aby zapobiegać między innymi śmierci łóżeczkowej.

Naukowcy z Penn State University zainstalowali kamery w domach 160 rodzin w środkowej Pensylwanii i rodzice włączali je na noc aby rejestrowały sen maluszków, kiedy dzieci miały 1, 3 i 6 miesięcy.

Badanie pierwotnie zaplanowano, aby sprawdzić, jak częstotliwość wstawania mam do maluszków wpływa na zdrowie psychiczne kobiet i ich relacje małżeńskie. Jednak, kiedy naukowcy zaczęli oglądać filmy zauważyli , że większość rodziców nie przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa, np: przykrywając niemowlęta luźnymi kocykami, wkładając do łóżeczka poduszki i pluszaki, czy stosując miękkie ochraniacze.

Jednocześnie dzieci były kładzione na boku i brzuszku, a nie na plecach. W dodatku  niemowlęta, które były przenoszone odkładano często wcale nie do łóżeczka tylko do leżaczka, fotelika samochodowego lub kładziono do łóżka rodziców.

Odsetek rodziców, którzy trzymali w łóżeczkach  maluchów kołderki, poduszki, pluszaki i inne zabawki był na prawdę alarmujący. Robiło tak, aż 91 % rodziców noworodków, 87 % dzieci trzymiesięcznych i 93%  półrocznych niemowląt.

UWAGA:

  • SIDS a przypadkowe uduszenie nie jest tym samym, ale są one ściśle powiązane. Stworzenie bezpiecznego środowiska do spania zmniejsza ryzyko wystąpienia obu.
  • Zaleca się kładzenie dziecka do snu na plecach w łóżeczku lub kołysce, które spełniają normy bezpieczeństwa, najlepiej w tym samym pomieszczeniu co rodzice w ciągu pierwszych sześciu miesięcy.
  • Zabawki, pluszaki, koce, kołderki, poduszki, ochraniacze do łóżeczek (nawet te z siatki) nie powinny być stosowane w łóżeczku.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: