reklama

Aktywność fizyczna nie przeciwdziała otyłości. Zadziwiające badania.

Regularne ćwiczenie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy typu 2, otępienia i niektórych nowotworów o co najmniej 30%. Jednak nie sprzyja utracie wagi.

Większość z nas ćwiczy uważając, że otyłość jest powodowana głównie brakiem ruchu. Kiedy włączamy tv widzimy mnóstwo programów typu “ćwicz i chudnij”. Oglądamy reklamy, których przekaz jest jasny: dopóki ćwiczysz -“spalasz kalorie”. Żyjesz aktywnie - będziesz fit.

I tak biegamy, a w przerwie pijemy słodkie napoje, zajadamy batoniki, no bo przecież “biegiem” spalamy kalorie. Niestety naukowcy mówią, że wpadamy w pułapkę, a kaloria - kalorii nie jest równa. To skąd pochodzi ma kluczowe znaczenie. Kalorie pochodzące z cukru odkładają się w postaci tłuszczu  i dodatkowo wywołują uczucie głodu.

Zła dieta jest odpowiedzialna za więcej chorób niż brak aktywności fizycznej, picie alkoholu i palenie tytoniu razem wzięte - wynika z globalnego raportu zamieszczonego w czasopiśmie  Lancet. 

Badania, wykazały, że każde dodatkowe 150 kalorii pochodzące z cukru (powiedzmy, jednej puszki coli) powodowały 11-krotny wzrost częstotliwości występowania cukrzycy typu 2, w porównaniu do 150 kalorii, które  otrzymujemy spożywając  tłuszcze lub białka. I to niezależne od masy ciała i poziomu aktywności fizycznej danej osoby! Nie należy jednak umniejszać roli ćwiczeń, które zapobiegają innym chorobom. Dobrze zbilansowana dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną da najlepsze rezultaty. 

Pytanie tylko, czy powinno zakazać się  reklam sugerujących, że słodzone napoje, hamburgery, batoniki są zdrowe - wystarczy, że zaczniesz ćwiczyć. Co sądzicie?

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: