reklama

Awaryjne cesarskie cięcie lepsze od planowanego. Zaskakujące wyniki badań

Większość matek marzy o tym, żeby urodzić dzieci naturalnie. Niestety nie zawsze porody idą zgodnie z planem i niektóre z nich kończą się awaryjnym cesarskim cięciem. Nowe badanie pokazuje, że nieoczekiwana “cesarka” może być o wiele lepsza niż ta zaplanowana.

Przez 15 lat szkoccy naukowcy śledzili zdrowie pierworodnych, donoszonych dzieci biorąc pod uwagę ich poród. Okazało się, że niemowlęta urodzone przez planowane cesarskie cięcie mają więcej problemów zdrowotnych niż te urodzone naturalnie lub podczas awaryjnego cesarskiego cięcia, czytamy w  Journal of American Medical Associates . Wyniki badań zaskoczyły naukowców, którzy oczekiwali, że planowane cesarskie cięcia bardziej sprzyjają zdrowiu dzieci.

Naukowcy mówią, że dzieci urodzone w sposób naturalny mają kontakt z bakteriami matki, co może im pomóc w rozwoju systemu odpornościowego i podobnie dzieje się nawet podczas próby porodu zakończonej cesarką. Tymczasem, podczas planowanych operacji zostają pominięte różne zmiany fizjologiczne zachodzące pod koniec ciąży i podczas porodu.

Badania jednoznacznie wykazało, że wszystkie dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są bardziej narażone na alergię, czy otyłość. Największa różnica między dziećmi urodzonymi przez planowane i nieplanowane cesarskie cięcia dotyczyło ryzyka zachorowania na  cukrzycę typu I. Wyniki wykazały, że dzieci urodzone przez planowane cesarskie cięcie miał 35 % wyższe ryzyko cukrzycy w porównaniu do dzieci urodzonych przez awaryjne cięcie.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: