reklama

Babcia wie lepiej. Nowe badania mówią, że to one wcześniej zauważają oznaki autyzmu u dzieci.

U dzieci, które mają starsze rodzeństwo lub często widują się z dziadkami dużo wcześniej można zdiagnozować zaburzenia ze spektrum autyzmu - twierdzą autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie "Autism"

To pierwsze badanie, do którego zaproszono nie tylko rodziców, ale również bliskich i przyjaciół rodziny oraz nauczycieli, którzy mieli możliwość częstego obserwowania dziecka.

Wyniki badań pokazują, że około 50% przyjaciół i członków rodziny zgłosiło, że zauważali u dziecka jakieś zaburzenia, zanim do podobnych wniosków doszli rodzice. Najwcześniej reagowały babcie ze strony matek i nauczyciele.

Okazało się jednak, że zarówno zaniepokojeni dziadkowie, jak i przyjaciele bardzo niechętnie dzielili się swoimi obserwacjami z rodzicami dziecka. 

Doktor Joseph D. Buxbaum, dyrektor Centrum Badań nad Autyzmem ma nadzieję, że badanie pozwoli zmienić takie podejście. Wczesne wykrycie ASD ma decydujące znaczenie dla prowadzenia skutecznej terapii.

Z badań przeprowadzonych wśród 477 rodziców wynikło, że jeżeli babcie informowały ich o swoich podejrzeniach, to dzieci diagnozowano o ponad 5 miesięcy wcześniej niż przeciętnie, a jeśli robili to dziadkowie to o 4.

Wcześniejsze badania wykazały, że podejście rodziców wpływa na czas/moment diagnozy. Teraz dodatkowo okazało się, że kluczową rolę odgrywa otoczenie.

"Wielu rodziców unika poszukiwania pomocy dla swojego dziecka, mimo że czują, że coś jest nie tak.“ - mówi dr Nachum Sicherman z Columbia Business School.

Rodzice często ignorują różne oznaki problemów lub wypiera je, dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony bliskich i przyjaciół.  

Wprawdzie interakcje z dziadkami i przyjaciółmi odegrały ważną rolę, ale równie istotna okazała się struktura rodziny.

Jedynacy byli diagnozowani od 6 do 8 miesięcy wcześniej niż dzieci posiadające rodzeństwo. W rodzinach, gdzie było rodzeństwo -  młodsze dzieci diagnozowano 10 miesięcy wcześniej, co sugeruje, że rozwój starszego rodzeństwa może służyć jako punkt odniesienia.

Wyniki badań sugerują, że dzięki pomocy bliskich i przyjaciół dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu mają szansę na wczesną interwencję i uzyskanie pomocy.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: