reklama

Bezdech nocny zmienia zachowania i możliwości intelektualne dzieci. Badania

Wielu lekarzy słysząc, że  dziecko ma problemy w szkole pyta o ich sen, ale nowe badanie pokazuje, że warto zwrócić uwagę na jakość snu również u dzieci, które mają dobre stopnie

Badanie zamieszczone w International  Journal of Pediatric Otorhinolaryngology sugeruje, zarówno lekarze, jak i rodzice powinni zwrócić uwagę na chrapanie, trudności z oddychaniem i inne objawy bezdechu sennego.

Naukowcy przebadali 147 dzieci w wieku 3-12 lat, które zostały zakwalifikowane do operacji usunięcia trzeciego migdała. U wszystkich przyczyną był  obturacyjny bezdech senny. Dzieci obciążone tym zespołem chorobowym zatrzymywały oddech przez kilka lub kilkadziesiąt sekund wiele razy w ciągu nocy. Przez to często wieczorem były niespokojne i pobudzone, ponieważ robiły wszystko, aby nie zasnąć.

Poprzednie badania pokazywały, że usunięcie trzeciego migdała może prowadzić do poprawy zachowań dzieci, które mają trudności w szkole lub w domu. Tym razem naukowcy skupili się na dzieciach zdolnych i w sumie bezproblemowych.

W 6 miesięcy po zabiegu u wszystkich dzieci ( zarówno z niskim, jak i wysokim IQ ) zauważono poprawę. Rodzice oceniali zachowanie dzieci w takich obszarach, jak: nieuwaga, nadpobudliwość, problemy społeczne i perfekcjonizm.
 
Naukowcy sugerują, że rodzice dzieci z wyższym IQ  i dobrymi ocenami mogą ignorować takie objawy, jak chrapanie, czy pojawienie się bezdechów. Dlatego uczulają ich, żeby zadbali o diagnostykę i leczenie, bo również u dzieci zdolnych zauważono polepszenie zdolności poznawczych, pamięci, uczenia się oraz poprawę zachowania i samopoczucia.
źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: