reklama

Chcecie zostać rodzicami? Musicie obydwoje ograniczyć ilość kofeiny!

Kobieta jest bardziej narażona na poronienie, jeśli ona i jej partner codziennie piją więcej niż dwa napoje z kofeiną, w czasie starań o dziecko.

Tak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z National Institutes of Health i Ohio State University w Columbus.

Również u kobiety, które piły więcej niż dwa razy dziennie napoje zawierające kofeinę podczas pierwszych siedmiu tygodni ciąży były narażone poronienia. Jednak codzienne branie multiwitaminy przed poczęciem i we wczesnej ciąży obniżało ryzyko utraty ciąży. Wyniki badania zostały opublikowane w portalu “Płodność i niepłodność”

Przebadano 334 par w pojedynczej ciąży. Pod uwagę wzięto styl życia, m in.palenie, picie alkoholu i suplementację multiwitaminą od poczęcia do 7 tygodnia ciąży.  

Zespół odkrył, powiązanie pomiędzy kofeiną a ryzykiem poronienia. Kobiety, które codziennie piły (w okresie przed zapłodnieniem) więcej niż dwa napoje zawierające kofeinę były o 74% bardziej narażone na poronienie niż te, które spożywały jej mniej. Okazało się, że równie wysokie ryzyko dotyczy sytuacji, w której partner wypija każdego dnia więcej niż dwa napoje.

Wygląda, że ochronę stanowi codzienna suplementacja rozpoczęta na kilka tygodni przed zapłodnieniem. Dawała ona przyszłym mamom o 55% wyższą szansę na utrzymanie ciąży, a jej kontynuacja, aż o 79%, w porównaniu z kobietami, które brały witaminy okazjonalnie. Komentując znaczenie tych wyników, autor badania dr Louis Buck powiedział:

Nasze wyniki dostarczają użytecznych informacji dla par, które planują ciążę, a które chciałyby zminimalizować ryzyko wczesnej utraty ciąży.

Naukowcy twierdzą, że te wyniki nie mają zniechęcić przyszłych rodziców do całkowitej rezygnacji z napojów zawierających kofeinę, a jedynie ich ograniczanie.
źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: