reklama

Chcesz rozpalić iskrę w związku? Oglądaj szczeniaczki!

Nowe badanie dowodzi, że oglądanie uroczych zwierząt, takich jak szczenięta i króliki, może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej temperatury uczuć w małżeństwie.

Pamiętasz te wszystkie rady? Mów miłe rzeczy, wyjedźcie na weekend, zaskocz partnera pikantną randką? A tymczasem istnieje dużo prostsza metoda. Tak twierdzą naukowcy z Florida State University. Kluczem do szczęśliwego związku jest oglądanie zdjęć uroczych szczeniąt i puchatych króliczków.

Badanie przeprowadzono wśród 144 par, z których wszystkie były w wieku poniżej 40 lat, a małżeństwo trwało mniej niż pięć lat. Średni wiek uczestników wynosił 28. Mniej niż połowa par miała dzieci.

Naukowcy wzięli pod uwagę wcześniejsze badania, które mówiły, że satysfakcja małżeńska maleje nawet wtedy, kiedy codzienne zachowania partnerów pozostają takie same.

Dlatego przyjęli hipotezę, że żeby polepszyć relacje pomiędzy małżonkami, należy spróbować zmienić myślenie na temat partnera, a nie tylko zachowanie. I oto jakie zadanie dostali uczestnicy eksperymentu:

Każdy z małżonków został poproszony o oglądanie krótkiego strumienia zdjęć raz na trzy dni przez 6 tygodni. Osoby z grupy eksperymentalnej oglądały zdjęcia portretowe ich partnerów, przeplatane zdjęciami słodkich szczeniaczków lub słowem “cudownie”. Osoby z grupy kontrolnej oprócz zdjęć współmałżonków widziały neutralne obrazy.

Niesamowite, ale to zdziałało! Grupa eksperymentalna wykazała podczas badania dużo bardziej pozytywne odruchy bezwarunkowe niż grupa kontrolna. Co ważniejsze, grupa eksperymentalna stwierdziła poprawę ogólnej jakości małżeństwa w trakcie badania.

Byłem trochę zaskoczony, że się udało -powiedział główny autor badania; James K. McNulty." - Pomysł, że coś tak prostego i niezwiązanego z małżeństwem może mieć wpływ na to, jak ludzie czują się o swoim małżeństwie sprawiały, że podchodziłem do eksperymentu sceptycznie.

A jednak się udało! I jak wam się podoba? Dołączcie do eksperymentu i sprawdźcie, czy w waszym przypadku również zadziała. Wreszcie jakiś łatwy, miły i przyjemny sposób. Grzech nie spróbować.

źródło: psychologicalscience.org

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: