reklama

Ciążowa dieta przyczyną otyłości i chorób u dzieci

Badanie przeprowadzone przez dr Beverly Mühlhäusler z  Universitetu w Adelaidzie pokazują, jak to, co matka spożywa podczas ciąży wpływa na stan zdrowia rozwijającego się dziecka.Matki, które jedzą fast foody podczas ciąży programują swoje dzieci tak, aby były uzależnione od diety bogatej w cukry i tłuszcze właściwie od urodzenia.

Istnieją dwa krytyczne momenty, kiedy  spożywanie “jedzenia śmieciowego” jest najbardziej toksyczne. Jednym z nich jest okres dojrzewania, drugim ciąża.

Co ciekawe, okazało się, że zbyt dużo fast foodów jedzonych pod koniec ciąży jest dużo bardziej szkodliwe dla dziecka niż nadmiar fast foodów w pierwszym trymestrze . Dr Jessica Gugusheff z Uniwersytetu w Adelaidzie pociesza, że jeśli mama sięgała po niezdrowe jedzenie we wczesnej ciąży, to może zmniejszyć negatywne skutki dla dziecka poprzez zdrową, zbilansowaną dietę w późniejszych miesiącach.

“Informacja dla kobiet jest taka, że jedzenie dużych ilości fast foodów w czasie ciąży i podczas karmienia piersią będzie miało długoterminowe konsekwencje dla preferencji żywieniowych dziecka, co ostatecznie będzie miało negatywny wpływ na jego zdrowie" - mówi Dr Mühlhäusler. Badania pokazują, że dzieci, które po odstawieniu od piersi będą się zdrowo odżywiały mogą uniknąć różnych problemów zdrowotnych, jednak już do końca życia będą miały predyspozycję do otyłości i trudniej  będzie im utrzymać prawidłową masę ciała.

Drugi krytyczny moment pojawia się w okresie dojrzewania. Widać różnicę między dziewczętami i chłopcami. Z badan wynika, że zdrowa dieta w okresie dojrzewania może zlikwidować pociąg do jedzenia śmieciowego u mężczyzn, ale nie u kobiet.
 
Sięganie po śmieciowe jedzenie może wynikać ze zmniejszenia wrażliwości w układzie nagrody, części mózgu która odpowiada za subiektywne odczuwanie przyjemności. Jeżeli matka odżywiała się fast foodami i mózg to przyjął, jako pewnego rodzaju uzależnienie, to jej potomstwo będzie potrzebowało więcej tłuszczów i cukru, aby uzyskać stan "dobrego samopoczucia”.

Uwaga. Jeżeli twoja dieta w ciąży jest prawidłowa to  spokojnie  jeśli od czasu do czasu możesz sięgnąć po coś niezdrowego, ale nie daj się namówić swojemu ośrodkowi przyjemności na dietę pełną słodyczy, hamburgerów, czy dań na wynos od zaprzyjaźnionego “Chińczyka”. Teraz powiedzenie "jedz za dwoje" nabiera kolejnego znaczenia, bo ty jesteś odpowiedzialna za nawyki żywieniowe i zdrowie maluszka już od pierwszych tygodni ciąży.

źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: