reklama

Czemu nie powinno się ulegać ciążowym zachciankom?

Wydaje się logiczne, że twoje ciało w ciąży komunikuje, czego mu brakuje, za pomocą zachcianek. Ale uleganie im powoduje więcej problemów niż daje korzyści, wynika z najnowszych badań. Im częściej bowiem kobiety im ulegają, tym więcej przybierają na wadze, wynika z badań opublikowanych przez publikację naukową Appetite.

Wiemy z innych badań, że większy wzrost wagi w ciąży powoduje trudniejszy powrót do wagi pierwotnej. 40 - 60% kobiet przybiera na wadze więcej niż powinny w trakcie ciąży, a właściwie wszystkie odczuwły przynajmniej raz nagłą zachciankę na jakąś konkretną potrawę lub smak.

W badaniu przeprowadzonym na dwóch grupach kobiet - do jednej z nich rekrutowano uczestniczki on-line, do drugiej w szpitalu - kobiety najczęściej wymieniały ochotę na zjedzenie czegoś słodkiego lub fast food, przede wszystkim czekoladę, pizzę, ciastka lub lody. A im częściej zachcianki odczuwały, tym częściej im ulegały i tym większy wzrost wagi (liczonej jako wzrost BMI) odnotowano. 

W podsumowaniu badania naukowcy napisali, że jeśli ciężarne czują, że ulegają swoim zachciankom częściej niż sporadycznie, powinny poszukać skutecznej metody na odwrócenie od nich uwagi - na przykład jakaś aktywność, lub gra na telefonie. My dorzucimy do tej listy nasze forum - jest czynne 24h na dobę i zawsze możesz się z nami podzielić swoimi obawami :-) 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: